Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 11:19
 
Kırım Tatarları, Matem Mitingi'nde Bir Araya Geldiler
Sürgün şehitlerini anmak, Kırım'daki zulmü kınamak ve Kırım Tatar Milli Meclisi'ne (KTMM) getirilen yasağı protesto etmek için bugün Ankara'da Kırım Tatar Sürgünü'nün 74. yılında Matem Mitingi düzenlendi.
Ankara Haberi
Kırım Tatarları, Matem Mitingi'nde Bir Araya Geldiler

Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından sürgün şehitlerini anmak, Kırım'ın işgaline karşı bir kez daha haykırmak, Kırım'daki zulmü kınamak ve Kırım Tatar Milli Meclisi'ne (KTMM) getirilen yasağı protesto etmek için bugün Ankara'da Kırım Tatar Sürgünü'nün 74. yılında Matem Mitingi düzenlendi.

Saat 14.00'e doğru Ankara'da Anadolu (Tandoğan) Meydanı'nda toplanan çok sayıda Kırım Tatarı ve acılara kayıtsız kalmayan vatandaşlar, Tarak Tamgalı bayraklar ve Türk bayraklarıyla omuz omuza yürüdü. İstanbul'dan, Ankara'dan, Ankara Polatlı'dan ve Etimesgut'tan, Adana Ceyhan'dan, Aksaray'dan, Bursa'dan, Kocaeli Derince'den, Düzce'den, Afyon'dan, Gebze'den, Kırıkkale'den, Balıkesir'den, Sakarya'dan, Eskişehir'den, Çorum Kalecikkaya'dan, İzmir'den Kırım Tatar dernekleri, otobüslerle miting alanına gelerek bayraklarla, Kırım Tatarlarının baskılarını haykıran pankart ve posterlerle miting alanına doğru yürümek üzere yerini aldı.

2014'ten beri işgal altında olan Kırım için ve Rus baskısının boyunduruğunu her gün yaşayan soydaşları için haykıran Kırım Tatarları, sloganlarla hem sürgün kurbanlarını hem de günümüzde kaçırılan, alıkonulan, maddi ve manevi saldırılara uğrayan insanları bir kere daha hatırlattılar. Açılan pankartlarda "Kırım Tatarları Asla Putin'e Teslim Olmayacak", "Kırım, Kırım Tatarlarınındır", "Go Home Putin!", "Putin, Kırım'dan Elini Çek!" ve "Russia get the hell out of the Crimea" (Rusya, Kırım'dan (uzaklaş) cehennemine geri dön) ifadeleri yer aldı. (Kaynak:qha)

 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kırım, Tatarları,, Matem, Mitingi'nde, Bir, Araya, Geldiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı