Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 02:02
 
Kırım Türkleri, Sürgünün 75. Yıldönümünü Andı
Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından 18 Mayıs 2019 tarihinde saat 15.00’te Ankara, Ulus Meydanı’nda Kırım Tatar sürgününün 75. yıl dönümüne binaen soykırım kurbanlarını anma toplantısı ve basın açıklaması yapıldı.
Güncel Haberi
Kırım Türkleri, Sürgünün 75. Yıldönümünü Andı

Kırım Türkleri Derneği Genel Merkezi, Kırım Gelişim Vakfı ve Kırım Tatar derneklerinin de katılımıyla gerçekleşen etkinlikte açılış konuşmasını ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Araştırma Görevlisi Fethi Kurtiy Şahin yaptı. 

 
Daha sonra Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga konuşma gerçekleştirdi. Sıbiga konuşmasında şu ifadelerde bulundu: “Değerli dostlar bugün sizlerle ortak acımızı ve yaşımızı paylaşmaktan onur duyuyorum. 70 sene önce Sovyetler halklarımıza karşı suç işledi. 75 sene önce 200 binden fazla Kırım Tatarı tarihi vatanından sınır dışı edildi. Çok zor günler geçirerek sürgün edilenlerin yüzde 46’sı hayatını kaybetti. Ne yazık ki yine de trajik tarihin sayfaların tekrarlanıyor. 2014’te Kırım, Rusya tarafından işgal edildi ve hedefleri yine Kırım Tatar halkı oldu. Dün ve bugün dünyanın üzerindeki tüm diplomatik misyonlarımız uluslararası partnerlerimize iletti. Bu suçu kesinlikle soykırım olarak tarif etmeniz gerek. Birleşmiş Milletlerdeki temsilcimiz Vladimir Yelçenko, bunun soykırım olduğunu dile getirdi. Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin’in Kırım Tatar soykırımıyla ilgili açıklamasını huzurlarınızda okumak istiyorum.”
 

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Genel Sekreteri, Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Avukat Namık Kemal Bayar, basın açıklamasının okunmasından önce konuşma gerçekleştirdi.

Kırım Tatar sürgününün ve soykırımının tarihi arka planı ile günümüzdeki yansımalarını açıklayan Bayar şu sözleri sarf etti:

“Aslında 1783’ten itibaren başlayan büyük bir mezalimin en ağır ve en acı noktasına ulaştığı bir gün. 1783’ten 1944’e kadar Kırım’daki zulmün en had safhasına ulaştığı bir gün. Kırım’ın ilk kez işgal edildiği 1783 yılından 1920’lere kadar Kırım’ı terk etmek zorunda kalan, çocuklarımız Rus’a asker olmasın, dinimizi, dilimizi, ailemizi, namusumuzu koruyalım diye 1 milyondan fazla Kırım Tatarı ak topraklara, Türkiye topraklarına göç etmek zorunda kaldı.

“SÜRGÜN, SOYKIRIMIN TANIMINA BİREBİR UYUYOR”

“Biz buna zorunlu göç diyoruz ama bu sürgünün bir başka versiyonuydu. 1920 ile 1944 arasında Sovyet rejimi tarafından yaratılan açlık, suni açlıklar, Sovyet rejimi tarafından Kırım Tatar aydınlarına ve halkın ileri gelenlerine yapılan sürgün ve soykırımlarda, ölen Kırım Tatarlarının sayısı 100 binden fazla. Ve nihayet bugün anmakta olduğumuz 18 Mayıs 1944 sürgününde hayvan vagonlarına balık istifi şeklinde yerleştirilen, Sovyet kayıtlarına göre 230 bin, bizim milli hareketimizin kendi kayıtlarına göre 423 bin Kırım Tatarı, erkekleri 2. Dünya Savaşı’nda Almanya’ya karşı savaşırken, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve savaşamayacak durumda olan hasta ve sakat erkeklerden 423 bin insan, 23-20 gün sürecek bir yolculuğa çıktılar. Bu yolculuk ve akabinde nüfusunun yüzde 46’sını Kırım Tatarları kaybetti. Birleşmiş Milletler Soykırımın Önlenmesi Sözleşmesinin soykırımı tanımlayan maddesine bire bir cümle cümle, harf harf, virgül ve nokta uyan bir tanımdır bu soykırım.”

Kırım Derneği Genel Merkezinin organize ettiği basın açıklamasının ardından Ankara Hacı Bayram-ı Veli Camii’nde ikindi ezanı öncesi dua etkinliği gerçekleşti. Hacı Bayram-ı Veli Camii’ndeki duada, 18 mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımında hayatını kaybeden Kırım Tatarlarının hatırası yad edildi, ruhlarına dualar okundu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kırım, Türkleri,, Sürgünün, 75., Yıldönümünü, Andı,
Yorumlar
Haber Yazılımı