Haber Detayı
13 Ekim 2014 - Pazartesi 00:01
 
'Kırım' İçin 'Ortak Akıl Çalıştayı' Tamamlandı
Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen ‘Kırım İçin Ortak Akıl Çalıştayı’, Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Güncel Haberi
'Kırım' İçin 'Ortak Akıl Çalıştayı' Tamamlandı

2 gün süren kurultay sonrası bir ‘Sonuç Bildirgesi’ hazırlandı. Çalıştaya bizzat katılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov Eskişehir girişinde konvoyla karşılandı. Çalıştayın ilk günkü bölümüne Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel’de katıldı. Öte yandan, Eskişehir’de bulunan Atatürk Anıtına da çelenk konuldu. Çalıştaya, Türkiye’nin değişik illerinde faaliyetlerini sürdüren Kırım Türkleri Dernekleri ve Tatar Dernekleri şubeleri de katıldılar.

Odunpazarı Belediyesi’nin destekleriyle, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilen “Kırım için ortak akıl çalıştayı” yapılan “Serbest Kürsü ve Sonuç Bildirgesi” ile sona erdi.

Çalıştaya, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği Başkanı Evren Olcay ve Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt katıldı.

Yapılan “Ortak Akıl Çalıştayı”nın Kırım Tatarlarının milli sorunlarının tartışılması için bir başlangıç olarak kabul edildiği programda söz alan katılımcılar, somut işbirliği projelerinin hazırlanması, geliştirilmesi için yeni çalıştayların yapılması üzerinde durulması gerektiğini belirttiler.

 

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt çalıştayda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Kırım konusuyla ilgilenen, bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünen ve bu çalıştayın yapılmasında emeği geçen herkese öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Bu çalıştayda şu görülmüştür. Teferruatla uğraşmanın zamanı değildir. Esas olan Kırım sorunudur. Kırım sorununa da Türkiye’de sahip çıkması gerekenler bizleriz. Hangi siyasi görüşte olursak olalım Kırım’daki bir insanımızın burnunun kanaması bizi incitir. Burada herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için küçük tartışmalarımızı bir tarafa bırakmayı becerebilmeliyiz ve bugün onu gösterdiniz; teşekkür ediyorum.”

 

Sonuç bildirgesinin okunmasının ardından Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’a lületaşından anı objesi hediye etmesiyle program  son buldu.

 

Çalıştay sonucunda yapılan görüşmeler ve konuşmalar sonucu aşağıdaki bildirge Çalıştaya katılan tüm katılımcıların oy birliğiyle kabul edildi.

 

ORTAK AKIL ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

Kırım’ın 2014 Şubat ayında Rusya tarafından işgali ve uluslararası hukuka aykırı olarak yapılan Referandum sonucunda  ilhakının ilanı , Kırımın yerli halkı ve tarihi sahibi olan Kırım Tatar halkı , Medeni Dünya , Uluslararası  kuruluşlar  ve Uluslararası camia tarafından asla  kabul edilmemiştir.

Rusya 1994 yılında Budapeşte mutabakatı ile kabul ettiği Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü Kırım’ı işgal ederek ortadan kaldırmıştır.

Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU ile Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat ÇUBAROV ve Aktivistleri Kırımdan uzak tutacak tüm kısıtlama  , karar ve uygulamalara derhal son verilmelidir.

Kurultay ve Kırım Tatar Milli Meclisi Kırım Tatarlarının tek ve yegane temsil organı olup bunun dışında hiçbir oluşum kabul edilemez.

Kırımda İnsan hakları ve Uluslararası hukuka aykırı uygulamalar ile Basın , Yayın ve haberleşme Hürriyetinin önündeki engellemeler kaldırılmalıdır.

Rusya İşgali ile birlikte Kırım Tatarlarının Vatan Kırımda yaşama , ibadet ve Eğitim Hürriyetlerini kısıtlayan tehdit , darp , insan kaçırma ve cinayetlere son verilmelidir.

Türkiye ve Rusya arasında bu yıl sonunda yapılacak olan “üstdüzey İşbirliği konseyi”nde ve Türkiye ile Rusya arasında yapılacak olan tüm toplantılarda Kırım Tatarlarının yaşadığı sorunlar gündeme getirilmelidir.

Kırımın işgaline karşı uygulanan kısıtlamaların bazı Türk şirketleri tarafından çeşitli yollara delindiği görülmektedir. Bunu engelleyici  tedbirler için resmi girişimlerde bulunulmalıdır.

Kırım Tatarlarının Milli varlığının korunması için  İslam Konferansı , AGİT , Avrupa Konseyi , AB ve Birleşmiş Milletler gibi Uluslararası Kuruluşlara çağrıda  bulunulmalıdır.

Her Yıl yapılan “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” nde Tüm Dünyada  Kırımda insan hakları ihlal edilen Kırım Tatarlarının korunması için  KTMM’nin Karar alması beklenmektedir.

Kırımdaki Kırım Tatar varlığı her zamankinden daha ciddi tehdit altındadır. Türkiye ve Türkiye dışındaki Kırım Tatarlarının İşbirliğini  geliştirici somut çalışmaları başlatmaları gereklidir.

Kırımın işgalini kabul eden kuruluşlarla ve İşgalcilerle işbirliği yapan kişi ve kuruluşlar kınanmaktadır.    

Yapılan  “Ortak Akıl Çalıştayı” Kırım tatarlarının Milli sorunlarının tartışılması için bir başlangıç olarak kabul edilmiştir. Çalıştayın katılımcıları somut işbirliği projelerinin hazırlanması  , geliştirilmesi için yeni çalıştayların yapılmasını zaruret olarak görmektedir.

11-12 Ekim 2014 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen “KIRIM İÇİN ORTAK AKIL ÇALIŞTAYI” nda yukarıda alınan karar ve öneriler aşağıda isimleri yazılı katılımcılar tarafından SONUÇ BİLDİRİSİ olarak kabul edilmiştir. 

Tüm katılımcılar

“KIRIM İÇİN ORTAK AKIL ÇALIŞTAYI” SONA ERDİ

“KIRIM İÇİN ORTAK AKIL ÇALIŞTAYI” SONA ERDİ

'Kırım İçin Ortak Akıl Çalıştayı' başladı

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Eskişehir, Kırım, Türkleri, Kültür, Yardımlaşma, Derneği, tarafından, düzenlenen
Yorumlar
Haber Yazılımı