Haber Detayı
08 Şubat 2016 - Pazartesi 02:22
 
Kırım Tatar Teşkilatları, Ankara'da Biraraya Geldi
Türkiye'de kurulu Kırım Tatar Teşkilatları Platformu birinci yıl istişare toplantısı Ankara İçkale Otel'de 26 Kırım Tatar Teşkilatının katılımıyla gerçekleştirildi.
Ankara Haberi
Kırım Tatar Teşkilatları, Ankara'da Biraraya Geldi

İki gün süren toplantı Platformun İcra Kurulu Üyesi Namık Kemal Bayar'ın Sonuç Bildirgesini okumasıyla sona erdi. 

Ankara'da 6-7 Subat'ta gerçekleştirilen Kırım Tatar Teşkilatları Platformu birinci yıl istişare toplantısının sonuç bildirgesi şöyle:

"Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, kuruluşunun birinci yılında 6-7 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da üçüncü kez bir araya gelmiştir.

Platform üyesi bütün sivil toplum kuruluşları, işgalden önce göreve gelen Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclislerinin vatan Kırım’daki işgale son verme, milletimizin varlık ve bütünlüğünü koruma ve geliştirme, Kırım Tatar halkının hak ve hukuklarını koruma ve geliştirme, milletimizin refah içinde yaşama mücadelesi ve faaliyetlerini kararlılıkla destekleyeceklerini bir kez daha beyan ve ilan eder.

Bu bağlamda;

Kırım Tatar milli Kurultayı, Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi ilke ve kararlarına bağlılıkla; milli kuruluşlarımızla kararlaştırılan ve başlatılan tüm projeler kararlılıkla desteklenecektir.

Kırım Tatar Milli varlığının korunması ve geliştirilmesi bağlamında anadilin ve kültürün korunması için milli mektepler, bala bahçeleri, camiler ve kültür merkezleri açılması yönünde faaliyet yürütülecektir.

Ukrayna’da Kırım Tatarlarının yoğun yaşadığı Çongar ve Kıpçak bölgelerinde eğitim, dini ve kültürel tesisler kurulması için projeler başlatılarak; bölgenin kalkınması için girişimler yapılacaktır.

Kırım’ın işgalinin yıldönümü olan 27 Şubat 2016 tarihinde Ankara civarındaki teşkilatlar Rusya Büyükelçiliği önünde, diğer dernekler mahallinde işgali kınama faaliyetleri yapacaktır.

18 Mayıs Sürgünü anma toplantısı bu yıl tüm dernekleri katılımı ile 15 Mayıs 2016 tarihinde Ankara Tandoğan Meydanı’nda yapılacaktır.

Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu; Kırım’ın hukuk dışı işgalini asla tanımayacaktır ve işgalin en kısa sürede sona ereceği inancı ile sona erdirmek için mücadelesine yılmadan devam edecektir.

Kamuoyuna arz ve ilan olunur."

kaynak: qha.com

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkiyede, kurulu, Kırım, Tatar, Teşkilatları, Platformu, birinci, yıl, istişare
Yorumlar
Haber Yazılımı