Haber Detayı
15 Temmuz 2020 - Çarşamba 00:05
 
Konut Satışlarında Rekor Artış Yaşanıyor
5 milyon veri üzerinden yapılan araştırmaya göre Türkiye genelinde ve 5 büyük ilde 2019 yılının ilk 6 ayında konut satış fiyatları düşüş gösterirken, 2020 yılında artış görüldü.
Ekonomi Haberi
Konut Satışlarında Rekor Artış Yaşanıyor

Etimesgut'ta Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası yönetim kurulu üyesi olan Hakan AKÇAM, konut satışlarıyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada şunları beyan etti;

 

Türkiye genelinde konut satışları

"Kamu bankalarımızın desteği etkisini gösterdi"

"Konut satışları geçen ay yüzde 209,7 artarak 190 bin 12 ile tarihinin en yüksek haziran rakamlarına ulaştı, 250 alt sektörü harekete geçiren konut sektöründe kamu bankalarımızın düşük maliyetli destekleri etkisini gösterdi."

Yukarı doğru tırmanış göstergesinin yaz sonuna kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

 

FAİZİN ÇEKİCİ YÖNÜ

 

Enflasyonun altında bir faizle borçlanmanın çekiciliği ortada. Eğer enflasyonda beklenen düşüş olmayacaksa bugünden tüketenler, dayanıklı mallara yatırım yapanlar karlı çıkacak. İleride daha pahalı olacak bir ürünü şimdi daha ucuza almış oluyorlar. Bir anlamda enflasyona yatırım yapılıyor.

 

Düşük tarihi kredi faizleri ise işin iyi bir tatlandırıcısı. Ancak günün sonunda GSYH’nın yüzde 16 seviyesinde olan hane halkı borçluluk oranını gelişmekte olan ülkelerin seviyesine, yüzde 40’a çıkarmak mümkün.

Ya da 710 milyar liralık toplam hane halkı borcu yükselirken, 1.929 milyar liralık hanehalkı finansal varlığı aşağıya doğru gelebilir. Nasıl olsa bir taraf borçlanarak, diğer taraf servetiyle tüketiyor.

 

FAİZİN İTİCİ GÜCÜ

 

Negatif faizin parayı finansal sistemden itici, alternatif alan aramaya zorlayıcı ve yönlendirici gücü de var.

Son olarak TL faizlerinin farklı vadelerdeki ortalaması yüzde 7.45’e kadar indi. Stopajı düşüldükten sonra neti 6.3 faize gelir. Bu da şu anki enflasyonun 5 puan gerisinde ve neredeyse yarısı düzeyinde kalıyor. 1980 sonrasının en düşük reel mevduat faizi.

Mevduat faizlerinin itici gücüyle para, tasarruflar, finansal varlıklar gayrimenkule, otomobile, ev eşyalarına yöneliyor. Yüksek negatif faizler hane halkını mevduattan soğutuyor.

Paranın satın alma gücünü korumak için, bizzat bugünden alım yapmak ya da harcamak gerekiyor. Finansal varlığı olanlar da bunu yapıyor. Gözü kesenler borsaya ve altına gidiyor.

 Kesmeyenler konut, arsa, arazi, yat, karavan alıyor. Bir anlamda finansal varlığını şimdiden harcıyor. Ya da finans dışı alanlara kaydırıyor.

 

GAYRİMENKULE HÜCUM

 

Kredili konut satışlarında bir rekor gelecek.

Bunun dışında peşin veya müteahhit kredisi, mal ve hizmet karşılığı olan diğer satışlar da olacak. Bu da en az kredili satışlar da kadar, hatta daha fazlası olabiliyor. Dolayısıyla emlakçıların beklentisi doğru çıkabilir. Tüm zamanların aylık rekor konut satışı yaz sonuna kadar gerçekleşebilir.

Böylesi güçlü bir talep karşısında ise fiyatların yerinden oynaması hatta sıçraması da gayet normaldir.

Negatif faizden kaçanlar reel bir kayıptan kaçınmak istiyor ve harcama yapıyor.

Krediyle alım yapanlar da reel bir kazanç elde etmeyi amaçlıyor. Dönem sonunda ise hangi tarafın ne kadar karlı çıkacağını veya zarara uğrayacağını enflasyon belirleyecek.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Konut, Satışlarında, Rekor, Artış, Yaşanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı