Haber Detayı
01 Ekim 2014 - Çarşamba 20:53
 
Kurban Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Vatandaşın huzurlu bir bayram geçirmesi için gerekli bütün tedbirleri alan Yenimahalle Belediyesi, eğitim seminerleriyle de vatandaşları bilgilendiriyor.
Yenimahalle Haberi
Kurban Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Karşıyaka İkinci Bahar Yaşlı Dayanışma Merkezi’nde vatandaşlara “Kurban Hizmetleri, Kurban Alımı ve Kesimi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar” konulu bir seminer düzenlendi. Veterinere Hekim M. Selami Kıbrıs tarafından verilen eğitme vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Seminerde katılımcılara kurbanlık hayvan alırken dikkat edilecek hususlardan, etin nasıl tüketilmesi gerektiğine kadar pek çok konuda detaylı bilgiler sunuldu.

“Küpe ve pasaport uyarısı”

Gözle yapılan basit tespitlerle hayvanın sağlık durumu hakkında fikir edinilebilineceğini belirten Kıbrıs, “Satın aldığınız hayvanın gözlerinin  ve tüylerinin parlak olmasına, göz ve burunda akıntı olmamasına, vücutlarının herhangi bir yerinde şişlik bulunmamasına ayrıca büyükbaş hayvanların mutlaka küpeli  ve pasaportlu olmasına dikkat edilmeli” dedi.

“Dişi hayvana gebelik testi yaptırın”

Yenimahalle Belediyesi ve Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nin Yakacık Kurban Satış ve Kesim Alanı’nda Gebelik Test Merkezi kurduğunu belirten Kıbrıs, dişi hayvan alacak vatandaşlardan kurbanlıklarına gebelik testi yaptırmalarını istedi.

“Eti bir gün dinlendirin”

Etin kesimin ardından hemen tüketilmemesi gerektiğini de ifade eden Kıbrıs, bir gün bekletilen etlerin daha kaliteli ve lezzetli olduğunu söyledi. Ette çok çabuk bakteri ürediğini hatırlatan Kıbrıs, “Etleri derin dondurucuya koyarken mutlaka yiyebileceğimiz kadarını koymalıyız. Buzu çözülen eti, yeniden dondurmak çok yanlış bir davranıştır” diye konuştu.

Semineri dikkatle dinleyerek Kurban Bayramı öncesi faydalı bilgiler edinen vatandaşlar, Yenimahalle Belediyesi’ne böyle bir etkinliği düzenlediği için teşekkür etti.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Vatandaşın, huzurlu, bir, bayram, geçirmesi, için, gerekli, bütün, tedbirleri, a
Yorumlar
Haber Yazılımı