Haber Detayı
24 Mayıs 2013 - Cuma 12:38
 
Kurtuluş Metro'da 'öpüşüyoruz“ eylemi!
Ankara'nın Dikimevi-AŞTİ hattında seyahat ettiği Ankaray'ın Kurtuluş istasyonundaki "ahlak anonsu" iddiası TBMM gündemine taşınırken, bir diğer tepkide sivil toplum örgütleri ve halktan geldi.
Ankara Haberi
Kurtuluş Metro'da 'öpüşüyoruz“ eylemi!

Dikimevi-AŞTİ hattındaki 'Ahlak Anonsu' nedeniyle Ankaralılar metro durağında öpüşme eylemi başlatıyor.

Facebook’ta da sayfa açan Ankaralılar 25 Mayıs Cumartesi (yarın) akşam saat 18.30’da Kurtuluş metro durağında bir araya gelerek öpüşecek ve “Ahlak kurallarına uygun davranın” anonsunu protesto edecek.

Öte yandan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkantlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

"Ankara Kurtuluş metrosunda “Sayın yolcularımız lütfen ahlâk kurallarına uygun hareket ediniz” anonsu yapılmış ve yurttaşın tepkilerine yol açılmıştır. Metro yetkilileri, “Metronun kameralarında uygunsuz şekilde görülen gençler için uyarı yapılıyor” biçiminde açıklamada bulunmuşlardır. Bu bağlamda;

1-Metro kameralarının asıl işlevi nedir? Güvenlik midir, yoksa ahlâk ölçümü müdür?

2-Güvenlikle ilgili bir sorun görüntülendiğinde ne yapılmaktadır? Güveni ihlal eden davranışın sonlandırılması anonsa konu olmakta mıdır?

3-İstasyonda araç bekleyen, oturan yurttaşların ahlâka uygun davranıp davranmadıklarını kim kararlaştırıyor? Böyle bir yetki ve görev var mıdır?

4-Böylesi durumlarda anons yapılması talimatını kim vermektedir?

Metro görevlilerine verilmiş bir ‘ahlâk ölçüsü alma’ talimatı var mıdır?

5-Bu tutumun yurttaşları izleyerek fişleyen ve sindiren bir uygulamaya dönüşmesi olasılığına ve bunun doğuracağı tehlikelere karşı ne önlem almayı düşünüyorsunuz?"

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankaranın, DikimeviAŞTİ, hattında, seyahat, ettiği, Ankarayın, Kurtuluş, istasyo
Yorumlar
Haber Yazılımı