Haber Detayı
10 Mayıs 2013 - Cuma 20:30
 
Kutludüğünlülerin Örnek Çalışması
Kutludüğün köylülerinin 1979 yılında bir araya gelerek kurduğu Kutludüğün Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 321 ortağıyla faaliyetlerine devam ediyor.
Mamak Haberi
Kutludüğünlülerin Örnek Çalışması

            Son yıllarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kooperatiflere verdiği desteğin artmasıyla faaliyetlerine hız veren kooperatif, dördü kadın olmak üzere 14 çalışanı ve 2 market sahibi olan büyük bir işletme.

            Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin TEMEL de bu kooperatifin faaliyetlerini yerinde incelemek üzere Kutludüğün köyünü ziyaret etti. Hem bölge halkı hem de kooperatif yöneticileriyle bir araya gelen TEMEL, bu kooperatifin tüm üreticilere örnek olacak çalışmalara imza attığını söyledi.

            Bu kooperatifin, üreticilerin güçlerini birleştirerek neler yapabileceğinin çok güzel bir örneği olduğunu kaydeden İl Müdürü TEMEL “ 1996 yılında Kutludüğün Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi 100 aileye 2 baş olmak üzere toplam 200 baş sığır için kredi sağlanmış. Bu kredileri sorun yaşamadan ödeyen kooperatifimize 2005 yılında da 40 aileye 2 baş olmak üzere 80 baş sığır için tekrar kredi sağlandı. Şu anda bu kööperatif günlük 4 ton süt üretiyor. Süt soğutma tankında soğutuyor ve bu sütleri de Atatürk Orman Çiftliği’ne satıyor” dedi.

Bu çok önemli çalışmaların tüm üreticilere örnek olması gerektiğini belirten TEMEL, Bakanlık olarak üreticilerin kooperatif kurmalarını, güçlerini birleştirmelerini ve bir araya gelmelerini önemsediklerini ifade ederek, desteklemelerde, özellikle Ekonomik Yatırımları Destekleme Projelerinde kooperatiflere pozitif ayrımcılık uyguladıklarını, buna rağmen bu sene 2 kooperatifin bu destekten faydalandığını, kışın tüm kooperatiflere uygulanan geniş katılımlı eğitim çalışmalarıyla bu desteklerin anlatıldığını ve gelecek yıllarda bu rakamların katbekat artmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kutludüğün, köylülerinin, 1979, yılında, bir, araya, gelerek, kurduğu, Kutludüğü
Yorumlar
Haber Yazılımı