Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 19:25
 
Lidya Yazıtı, Ankara'ya Getirildi
‘Lidya Yazıtı’ 20 yılı aşkın bir süredir ait olduğu topraklara dönmeyi bekledi...
Güncel Haberi
Lidya Yazıtı, Ankara'ya Getirildi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “İtalya'daki hukuki süreçte hakimin değişmesi, daha sonra aleyhimize verilen haksız karar ve ardından temyiz girişimimizin neredeyse 6 yıl sonraya ertelenmesi gibi sebepler nedeniyle ‘Lidya Yazıtı' 20 yılı aşkın bir süredir ait olduğu topraklara dönmeyi bekledi” dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milattan Sonra (M.S.) 215-216 yıllarına ait olduğu tespit edilen ve İtalya'dan Türkiye'ye iadesi sağlanan ‘Lidya Yazıtı' için Anadolu Medeniyetleri Müzesinde gerçekleştirilen törene katıldı.

 

Bakan Ersoy, Anadolu Medeniyetleri Müzesinde gerçekleştirilen törende, İtalya'dan Türkiye'ye iadesi sağlanan ‘Lidya Yazıtı'nın tanıtımını gerçekleştirdi. Bir hırsızlık olayına karşın kefaret için adanan Lidya Dönemi'ne ait tarihi eserin, yine bir hırsızlık sonucu bulunduğu topraklardan kaçırıldığına değinen Ersoy, “Sabırla, ısrarla ve inatla sürdürülen bir mücadele neticesinde çok değerli bir kültür varlığımızı ait olduğu topraklara getirmenin memnuniyetini yaşıyoruz. Kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadeledeki kararlılığımız ve salgın sürecine rağmen çalışmalarına ara vermeyen birimlerimizin üstün gayretleri sonucunda Lidya Medeniyetine ait M.S. 215-216 yıllarına tarihlenen değerli yazıtımızın iadesi sağlanmıştır. Yalnızca Batı Anadolu'ya özgü bir yazıt çeşidi olan bu eser İtalyan Kültür Polisi tarafından 1997 yılında bir antika tüccarının iş yerine yapılan baskında ele geçirilmiştir” diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Lidya, Yazıtı,, Ankara'ya, Getirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı