Haber Detayı
03 Nisan 2016 - Pazar 21:21
 
Lokman Hekim Genel Kurulu Yapıldı
Borsa İstanbul’da işlem gören sağlık alanındaki tek şirket olan Lokman Hekim Engürüsağ AŞ’nin 2015 Yılı Olağan Genel Kurulu yapıldı.
Sağlık Haberi
Lokman Hekim Genel Kurulu Yapıldı

Lokman Hekim Ankara Hastanesinde gerçekleşen ve toplantı başkanlığına Recep Biçer’in seçildiği Genel Kurul’da önemli kararlar alındı. Şirketin 2015 yılı bilanço ve kar-zarar tabloları okunarak onaylandı. Yönetim Kurulu üyeleri de geçen yılın faaliyet ve hesaplarından dolayı ayrı ayrı ibra edildi.

Genel Kurul’da konuşan ve şirketin finansal tablolarına ilişkin bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Sarıoğlu, yıllar içesinde yapılan yatırımların sonuçlarının 2015 yılında alındığını söyledi. Şirketin satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 12,8 artış, karlılığının ise yüzde 216,4 arttığını bildiren Sarıoğlu, şu bilgileri verdi:

“2015 yılına kıyasla 2016 yılında konsolide cironun yüzde 15,4 artarak 163,3 milyon lira olacağını tahmin etmekteyiz. . Satışların maliyetinin 3,5 baz puan düşeceğini, buna bağlı olarak faiz vergi ve amortisman öncesi karın yüzde 36,1 artarak 23,3 milyon lira, FAVÖK marjının ise yüzde 14,3’e ulaşmasını planlıyoruz. Konsolide net karın yüzde 46,8 artarak 12,6 milyon lira olacağını, kar dağılımında ise ana ortaklığımıza düşen kısmın 8,7 milyon lira olacağını öngörmekteyiz.”

1484 KİŞİYE İSTİHDAM

 

Lokman Hekim’in 1996 yılında kurulduğunu hatırlatan Sarıoğlu, 2002’de Etlik Hastanesinin, 2008’de Ankara Hastanesinin hizmete açıldığını anlattı. Sarıoğlu, halka arz sürecinin 2011’de gerçekleştiği bilgisini verirken, aynı yıl Van Hastanesinin ana ortağı olunduğunu, Van Hayat Hastanesinin ise 2013’te faaliyete geçtiğini ifade etti. Aynı yıl İran Erbil’deki Tanı Merkezi ile grubun geliştirildiğini belirten Sarıoğlu, şirketin çalışan sayısının ise 2015 yılında 1484 olduğunu açıkladı.

“ORGANİK BÜYÜME”

Geçen yıl, mevcut yatırımları öncelikle şirket kazancıyla büyütme hedefinde olduklarını hatırlatan Sarıoğlu, bu süreci “organik büyüme” şeklinde tanımladı. Sarıoğlu, “Geçen yıl üniversite projemizi hayata geçirmek üzere çalışmalar yaptık. Sağlık turizmi hususunda aktif çalıştık. Evde bakım ve şehir hastaneleri konusunda da çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“ÜNİVERSİTE PROJESİ”

2012-2015 arasındaki yapılan modernizasyon, yeni teknoloji yatırımları ve kapasite artırımlarıyla sektörde rekabet düzeylerini artırdıklarını söyleyen Sarıoğlu, “Üniversite projesinde Sevgi Vakfı’na Lokman Hekim Üniversitesi kurulması için makul ölçülerde destek sağlanması planlandı. Bu işbirliğinin şirketimize daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması, büyüme, hizmet satışlarının ve karlılığının artması gibi katkıları olacaktır. Bu bakımdan üniversite projesi büyük ve önemli bir projedir” diye konuştu.

SAĞLIK TURİZMİ VE EVDE BAKIM HİZMETLERİ

Sağlık turizminin önemine dikkati çeken Sarıoğlu, bu hususta gerekli çalışmaların yapıldığını anlattı. Sarıoğlu, “Yeni bağlantılar ve yurt dışında temsilcilikler oluşturarak yurt dışı hasta sayımızı artırmaya gayret ediyoruz” bilgisini verdi.

Sarıoğlu, evde sağlık hizmetinin son zamanlarda önemini artırdığına işaret ederek, “Hastalar evde, işte geniş kapsamlı tedavi olabilecekler. Şirketimizin 2015 yılında Ankara’nın Mamak, Keçiören, Elmadağ başta olmak üzere değişik ilçelerinde bu hizmeti vermekte” diye konuştu. Sarıoğlu, bu alandaki çalışmalarının da artarak devam ettiğini söyledi.

Şehir Hastaneleri projesinin önemine de değinen Sarıoğlu, bu alanda işbirliği alternatifleri geliştirme konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Sarıoğlu, şirketin finansal tablolarına ilişkin bilgiler verirken, “2015’in finansal tabloları, yıllar içerisinde yaptığımız yatırımların sonuçlarının geçen yıl alındığını gösteriyor” diye konuştu. Sarıoğlu, finansal borçların da bir önceki yıla göre azaldığı bilgisini verdi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Borsa, İstanbul’da, işlem, gören, sağlık, alanındaki, tek, şirket, olan, Lokman,
Yorumlar
Haber Yazılımı