Haber Detayı
16 Haziran 2017 - Cuma 11:50
 
Mamak'ın Tarihinde 'Atatürk' İsmi Geçmiyor
Mamak Belediyesi'nin 2015 yılında Abdülkerim Erdoğan'a yazdırdığı 2 ciltlik "Mamak Tarih ve Kültür Atlası"nda "Atatürk" kelimesi geçmiyor.
Mamak Haberi
Mamak'ın Tarihinde 'Atatürk' İsmi Geçmiyor

Mamak Havadis'in haberine göre; Atatürk, yazar tarafından sürekli "Mustafa Kemal Paşa" olarak anılırken Vahdettin ve Abdülhamit'ler "sultan" ve "han", ne kadar din adamı varsa "şeyh, efendi" gibi ünvanlarla anılıyor.

İşgale İlk Direniş Nakşibendilerden!

Kitapta pek bilindik, "Mustafa Kemal Atatürk'ün Padişah Vahdettin tarafından Anadolu'ya gönderildiği" çarpıtması eksik değil. Ankara halkının İngiliz ve Fransız askerlerine direnişini Nakşibendi müderrisi Sadullah efendi ile başlatan Abdülkerim Erdoğan, Kurtuluş Savaşı önderlerine her fırsatta dua ettiriyor. Öyle ki, kitabın Kurtuluş Savaşı ile ilgili kısımlarında 33 kez dua kelimesi geçiyor.

Şeyh Menkıbeleriyle Atatürk

Abdülkerim Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişini ve 28 Aralık 1919'da Ankara'lılarla yaptığı bir toplantıyı anlatırken, birden ilginç bir şekilde, katılımcılar arasında olan Pirevi şeyhi Tayyib Baba'dan şöyle bir alıntı yapıyor:

"Bu Mustafa Kemal Paşa, çok mühim işler, değişiklikler yapacak, bir gün tekkeleri, türbeleri de kapatacaktır. Ben o günleri görmek istemiyorum. Toprağın altı bana artık üstünden daha iyi geliyor. Elimi bir gün şöyle göğsüme koyup ruhumu teslim edeceğim. Beni öyle bulacaksınız...”

Tayyip Baba, Erdoğan'ın aktardığı menkıbeye göre 5 ay sonra, tam da tarif ettiği gibi ölüyor.

"Ankara'da Rakı İçen, Kadın Oynatan Namussuzlar"

Tarihçi Erdoğan, Sakarya Savaşı sonrası Ankara'yı anlatırken yazılı kaynağı belirtilmeyen bir tanıklığa daha ihtiyaç duyuyor: Yozgatlı Mülazımsani Muhsin Efendi. Tanık diyor ki:

“... Ben de kızdım. Bugün muayeneye gidecek iken vazgeçerek cepheye gitmeye karar verdim. Çünkü Türkiye’de ne kadar namussuz, vicdansız, namert varsa hepsi geride rakı içmekte, kadın oynatmakta, namuslu ailelerin iffetini payimal etmek emelindeler. Hakkı mazeretmiş, hakmış, adaletmiş bunlar da mefkut.”

Tarihçi Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediyesi İçin 28 Kitap Yazmış

Tarihi böylesi ilginç tanıklıklıklarla ve "dolaylı" biçimde anlatan Abdülkerim Erdoğan, 1957 Ankara doğumlu. 1977-1989 yılları arası Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde çalıştıktan sonra yazarlık, belgeselcilik ve radyo programcılığı ile uğraşıyor. Hepsi Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlanan Ankara ve tarih ağırlıklı 28 kitabı daha var. Şu sıralar yine Ankara Büyükşehir Belediyesi için "Saklı Ankara" isimli bir belgesel çekiyor. (kaynak:mamakhavadis)

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Mamak'ın, Tarihinde, 'Atatürk', İsmi, Geçmiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı