Haber Detayı
18 Mart 2018 - Pazar 22:11
 
Mamaklılar, Çanakkale Şehitleri İçin Yürüdü!
Mamak Belediyesi şanlı Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünde binlerce kişinin katılımıyla özel bir programa imza attı.
Mamak Haberi
Mamaklılar, Çanakkale Şehitleri İçin Yürüdü!

Dünya tarihinin en büyük destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde Mamak Kaymakamlığı, Mamak Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği kortej düzenlendi. 15 Temmuz Şehitleri Anıtı’ndan başlayan yürüyüş, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde son buldu. 2 bin öğrenci, 100 öğretmen ve yüzlerce vatandaşın katıldığı kortejde gökyüzü adeta kırmızı beyaza büründü. Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde başlayan yürüyüşe Mamak Kaymakamı Ziya Polat, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammed Abdullah Özer, Mamak Müftüsü Ramazan Ilıkkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney katıldı.

Destan yeniden canlandırıldı

Öğrenciler ve vatandaşlar yürüyüşün ardından kongre merkezinde düzenlenen Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Programı’na katıldı. Şehitlerin dualarla anıldığı özel programda Çanakkale Destanı kent tiyatrosu oyuncuları tarafından yeniden canlandırıldı. Askerlerin cephelerde söylediği türküler hep bir ağızdan söylendi. Duygu dolu anlara sahne olan program herkesin büyük beğenisini kazandı.

Bugünde Afrin’de destan yazıyoruz

Programa katılan TBMM İdare Amiri ve Milletvekili Ahmet Gündoğdu, “Çanakkale destanı kitaplardan okuduğumuz, dedelerimizden dinlediğimiz, 15 Temmuz’da da aynı kahramanlığı gösterdiğimiz bir destanın adıdır. Çanakkale’de yedi düvele karşılık vermiştik, bu günde Afrin’de veriyoruz” dedi.

Zafer sadece toprak almak değildir

Malazgirt’te, Viyana önlerinde, Çanakkale’de, 15 Temmuz’da destan yazan bir milletin evladı olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Mamak Kaymakamı Ziya Polat, “Şuanda o ecdadın torunları Afrin’de destan yazıyor. Zaferleri sadece toprak almak olarak gören bir millet değiliz, bizler gönülleri de fetih eden bir milletiz. Gittiğimiz yerleri hiçbir zaman sömürmedik” dedi.

O ecdadın torunlarıyız

Her milletin tarihinde kazandığı zaferler ve savaşlar olduğunu kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Dünyanın dört bir yanından birlik olarak gelen ve bu milleti yok etmek isteyen düşmanlar her türlü imkânlara sahip ordularla kapımıza dayandı. O günün zor şartlarına rağmen iman dolu yüreğiyle bu milleti koruyan ve Çanakkale’yi geçilmez yapan o ecdadın torunlarıyız. İşte bu yüzden Çanakkale Destanı diyoruz. Çanakkale’yi hiçbir zaman unutmadık ve unutturmayacağız. 103 yıl önce Çanakkale’de nasıl destan yazıldıysa bugünde Afrin’de oluşturulmak istenen terör devletine karşı destan yazılıyor. Kahramanlarımız yine canları pahasına gönül coğrafyasında olan kardeşlerimizin yanında” diye konuştu. Program sonunda 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında derece yapan öğrencilere ödül ve teşekkür belgesi verildi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Mamaklılar,, Çanakkale, Şehitleri, İçin, Yürüdü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı