Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 23:18
 
Mansur Yavaş, Mahalle Muhtarlarıyla Buluştu
Millet İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi halkla buluşmaya devam ediyor.
Siyaset Haberi
Mansur Yavaş, Mahalle Muhtarlarıyla Buluştu

Yavaş ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düzenlenen bir toplantıda Ankaralı muhtarlarla bir araya geldi. Yavaş, burada yaptığı konuşmaya, Büyükşehir Yasası’nın çıkmasının ardından Ankara’nın civarındaki köylerin durumunun kötüleştiğini belirterek başladı. Yavaş, konuşmasına şöyle devam etti:

"MUHTARLARLA BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ"
"Ankara'nın civarındaki ilçe ve köy muhtarlarının şikayetleri var. Yine merkezdeki muhtalarımızın çok şikayeti var. Özellikle belediyedeki ulaşılmazlık, sorunlarının çözülememesi noktasında çok şikayet var. Bizler inşallah göreve geldikten sonra, muhtarların mahallelerde alınacak kararlarda mutlaka ve mutlaka söz sahibi olmasını istiyoruz. Muhtara sorulmadan da o mahallede hiçbir şey yapılmamasını istiyoruz. Sayın Karayalçın döneminde, müteahhitin mahalladeki yapacağı işi muhtar onaylamıyorsa ödeme yapılmıyormuş, sonradan bu uygulama kaldırılmış. Sizler mahallenizde yapılan işleri uygunsuz gördüğünüz zaman, müdahale ettiğiniz zaman mütehaitler sizi hiçbir zaman dinlemiyor. İlçelerden bana bunun bilgisi geldi. Bizler inşallah muhtarlarımızla ilgili hem çevre ilçelerden gelen muhtarlarla ilgili hemde mahalle muhtarıyla ilgili üst düzey bir görevli görevlendirmek üzere ve üstelik yaptığınız müracatın ne zaman sürede çözüleceğini, müracaat yaptığınız gün öğreneceksiniz."

"ANKARA HALKINI ZENGİNLEŞTİRMEYİ PROJE SAYMIYORLAR"
Başkan seçildiği takdirde yapacaklarını sıralayan Yavaş, şunları söyledi:
"Ankara'nın en büyük sorunları ulaşım, trafik, su, çarpık kentleşme ve yeşil alanların azlığı, bunlar yaptığımız anketlerde çıktı. Ancak belediyelerden neler bekliyorsunuz diye sorduğumuzda, hepsinin üzerine çıkan bir şey var, şuan ülkede yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işsizlik ve geçim sıkıntısı. Projelerimizi yaparken, öncelik olarak Ankaramızın ekonomisini nasıl canlandırırız?  Ankaramızın ilçelerini nasıl zengin ederiz? Bunları öne çıkardık. Zaman zaman tartışıyoruz. Projesi yok diyorlar. Proje kitapçığımızı herkese dağıtıyoruz. ‘Cumhuriyet'in 100. Yılında 100 Proje’ diye. Ancak yıllardır, Ankaramızın parasını içi boş projelere, ölü yatırımlara harcadığı için artık sosyal dayanışmayı gerektiren aslıdna şuan için önemli olan Ankara halkı için önemli olan Ankara halkı zenginleştirme projesini proje olarak görmüyorlar. 

"HALKIN ARASINA GİREMİYORLAR"
Ben muhabirlere şunu söylüyorum; sadece salon toplantıları ile bu seçim geçmez. Lütfen korumalarınızdan sıyrılın halkın içine çıkın. Esnafın içine çıkın, OSTİM’i, Siteler’i gezin bakın oralardaki vatandaş neler söylüyor. Malesef bazı küçük ilçeler haricinde rakibimiz Ankara halkının içine çıkıp onlardan oy isteyemiyor. Sadece salonlarda toplantılar yaptırıp, aramlardan geçtikten sonra eğer kendisi gelecekse önce köpekler arıyor salonu ondan sonra toplantılar başlıyor. Basına çıkar mısın diyorlar izin almam gerek diyor. Siz böyle belediye başkanlığı nasıl yapacaksınız? 

"DİL VE ÜSLUP BOZULDU"
Sürekli olarak anketlerde ara açıldıkça dil ve üslup bozulmaya başladı. Her gittiğimiz yerde söylüyoruz biz bu üsluba uymayacağız. Ben Beypazarı’nda belediye başkanlığı yaptım, 1999-2009 yılları arasında herkes biliyor yaptıklarımızı. Sayın genel başkanım rakibimiz de diyor ki; ‘Bütün projelerimizi gerçekleştirdim.’ Muhtarlarımızın bakmasını isterim, Şehr-i Derya projesi var, şehrin içerisine deniz getirecek. Yok böyle bir şey, gondol ile gezilecekmiş. Central Park yapacağım diyor, o yok. En önemli projesi de 2005-2011 arası Kızılırmak Nehri’ni Kayseri’nin içerisini dolana dolana getirecekmiş. Kızılırmak razı olmamış o yüzden yerine getirememiş anlaşılan. Ankara’da ve Türkiye’de bu kadar yokluk varken böyle projelerle işimiz yok.”

"RAKİBİMİZ BİZİM SEÇİM SÜRESİNCE HARCADIĞIMIZ PARANIN HEPSİNİ BİR GÜNDE HARCIYOR"
Yavaş, ülkede ekonomik kriz ve işsizlik olduğunu da vurgulayarak, "Rakibimiz bizim seçim boyunca harcadığı paranın tamamını bir günde harcıyor. Bu kadar yokluk varken bu kadar para harcanmasını doğru bulmuyoruz" diye konuştu. Yavaş, “Talimat verdim, herhangi bir muhtar geldiği zaman, belediyenin girişinde, sorgusuz sualsiz herkesle randevu almadan görüşülecek” dedi.

"ANKARA'YA HUZURU YAVAŞ GETİRECEK"
Yavaş'ın konuşmasının ardından kürsüye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çıktı. Kılıçdaroğlu, "Ankara'ya huzuru Mansur Yavaş getirecek" dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Mansur, Yavaş,, Mahalle, Muhtarlarıyla, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı