Haber Detayı
23 Şubat 2017 - Perşembe 15:15
 
Mehmet İkbal Yılmaz: Etimesgut Neden 'EVET' Vermeli?
16 Nisan’da yapılacak olan Anayasa Değişikliği ile ilgili Halk Oylaması öncesi, AK Parti Etimesgut İlçe Başkanı Mehmet İkbal Yılmaz ile görüşerek, teşkilat çalışmaları hakkında bilgi aldık.
Etimesgut Haberi
Mehmet İkbal Yılmaz: Etimesgut Neden 'EVET' Vermeli?

Mehmet İkbal Yılmaz, halk oylamasının önemi üzerinde dururken Etimesgutluların Anayasa Değişikliğine EVET diyeceklerini ve ülkemiz geleceği için, Etimesgut’un yarınları için çok önemli olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili olarak üzerine düşeni yapacaklarını belirtti.

FLAŞ: Sayın başkan, 1 yıldırı aşkın bir süredir İlçe Başkanı olarak görev yapıyorsunuz. Bu süreçte 15 Temmuz gibi bir badireyi hep birlikte atlattık. Şimdi önümüzde yakın zamanda yapılacak olan bir halk oylaması var. 16 Nisan’a Etimesgut’u nasıl hazırlıyorsunuz?

YILMAZ: 15 Temmuz gibi Türk tarihinin en önemli acı günlerinden birini yaşadık. Allah’a çok şükür halkımızın devletine olan bağlılığı ile bu badireyi atlattık. Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın sokaklara inin çağrısıyla sokaklara inen milyonlarca vatandaşımızın devletine, milletine sahip çıkarak müsaade etmemesi; Rahmetli Menderes’in acısını yüreğinde taşıyan milletimizin bu kez buna izin vermemesi, aynı zamanda kahraman ordumuzun ve Ömer Halisdemir gibi değerli askerleri vatanına sahip çıkarak buna karşı durmasıyla, polisimizin, bütün güvenlik güçlerimizin, Büyükşehir Belediyemizin ve AK Parti Teşkilatlarının aylarca süren nöbetleriyle bu süreç atlatıldı. Bu sürecin en önemli noktalarından birisi olan Etimesgut Zırhlı Birlikleri önünde CHP’lisiyle, MHP’lisiyle, AK Partilisiyle tüm vatandaşlarımızın nöbet tutarak tankların çıkışına izin vermemesiyle Allah’a çok şükür o günleri atlattık.

Dediğim gibi tarihimizin en acı olaylarından birisidir. Benim kanaatim, bunun perde arkasındaki olay Türkiye’ye başkanlık sisteminin getirilmesinin engellenmesiydi. Çünkü vatandaşımız yüzde 52 oy ile Türkiye’de ilk defa Cumhurbaşkanını halk oyuyla seçerek zaten bu konuda bir adım atmıştı. Bu gidişatın bir Anayasa değişikliğine gittiğini bütün herkes gibi dış güçlerde görmekteydi. Bu dış güçlerin tezgahı ile ve FETÖ’nün işbirliği ile maalesef bu acı olay gerçekleşti. Ama halkımız buna geçit vermedi. Bundan sonra da vermeyecek inşallah.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ve diğer sağduyulu siyasetçilerin, milletvekillerimizin girişimleriyle bu Anayasa Değişikliği mecliste büyük bir çoğunlukla geçti. Geçmeyeceğini ümit edenler hayal kırıklığına uğradılar. Her türlü engellemelere rağmen iki partinin desteğiyle geçti. Şimdi sırada halk oylaması var.

Halk oylamasında yüzde 50’nin üzerinde alınan bir oyla bu Anayasa Değişikliği kabul edilecek. Zaten Cumhurbaşkanımız referanduma gitmeyecek çoğunlukta da bir oy alınsa bile bunu yine halkımız oylasın diye halkın önüne götürüleceğini söylemişti. Şimdi sıra bizde.

TEŞKİLAT ÇALIŞMALARI

AK Parti İlçe Teşkilatları olarak bu konuda çok iyi bir hazırlık yaptığımızı düşünüyorum. Öncelikle Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM)’ni oluşturduk. Başkanlığına da tecrübeli bir siyasetçi olan, Büyükşehir Belediye Meclis Üyemiz olan Ali Yurt arkadaşımızı atadık. Akabinde kendisi yardımcılarını atadı ve ekibini oluşturdu. Şu anda SKM çalışmalarını sürdürüyor. Etimesgut’ta bütün Sivil Toplum Kuruluşlarıyla, hemşeri dernekleriyle, Vakıflarla görüşerek, her türlü özel ve tüzel kişiliklerle irtibata geçerek NEDEN EVET dememiz gerektiğini detaylı olarak anlatmaya başladı. Cumartesi günü Sayın Başbakanımızın da katılacağı bir program ile EVET temalı büyük bir toplantı gerçekleştiriliyor ve burada kampanyanın startını vereceğiz.

METİN FEYZİOĞLU’NA

Büyük bir heyecan içerisindeyiz. Büyük bir çalışmanın hazırlığı içerisindeyiz. Çünkü bu tarihi bir an. Türkiye’nin önemli anlarından biri olacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile hükümet etme sistemi değişecek. Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu çıkmış iki tane şapka takmış. Diyor ki, biri parti genel başkanlığı, biri Cumhurbaşkanlığı… Bu iki şapka kafada durmaz diyor. Peki bu iki şapka İnönü zamanında durmadı mı? İnönü hem CHP Genel Başkanı hem de Cumhurbaşkanı değil miydi? Atatürk’te aynı şekilde. Bunları niye söylemiyor?

FLAŞ: Teşkilat olarak 16 Nisan’a kadın kollarıyla, gençliğinizle, SKM ile topyekün hazır olduğunu belirttiniz. 15 Temmuz’ta Etimesgut’ta gerçekleştirilen birlik beraberliği 16 Nisan’da sağlayabilecek misiniz? 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasında Etimesgut, neden EVET demelidir?

YILMAZ: Ülkemizin daha hızlı gelişmesi için EVET demeli, daha hızlı kararlar almak için karar vermeli, koalisyon hükümetlerinin bir daha olmaması için EVET vermeli, Milletvekilliği pazarlıklarının, milletvekili transferlerinin olmaması için, Başbakanların iki ayda bir değişmemesi için, istikar için, güvenli bir gelecek için EVET vermesi gerekir. Artık bu iki şapkayı devletimiz taşıyacak durumda değildir. Daha hızlı kararlar için, ülkemizin yarınları için EVET’in hayırlı bir karar olacağına inanıyoruz.

ETİMESGUTLULARA MESAJ

Buradan Etimesgutlu tüm sağduyulu seçmenlere bir olmayı, diri olmayı, iri olmayı öneriyorum. Bu konuda bütün vatandaşlarımızdan parti gözetmeksizin bunu devletin, milletin bir bekası olarak görüp kişisel, partisel düşünceleri bir tarafa bırakarak bunun rahmetli Özal’ın, rahmetli Türkeş’in, rah bir metli Erbakan’ın bir ideali olduğunu, milletimizin ihtiyacı olduğunu düşünerek vicdan rahatlığı ile EVET demesi gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Mehmet, İkbal, Yılmaz:, Etimesgut, Neden, 'EVET', Vermeli?,
Yorumlar
Haber Yazılımı