Haber Detayı
10 Aralık 2015 - Perşembe 23:54
 
Michelin Ankaralı Sürücüleri Uyarıyor
Aralık ayının gelmesiyle birlikte kış lastiği kullanma zorunluluğu başladı. Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, kış şartları için özel olarak geliştirdiği Alpin 5 ve Crossclimate lastikleriyle karlı, ıslak ve soğuk zeminde sağladığı yol tutuşu ve çekiş gücüyle sürücülere en iyi performansı sunuyor.
Güncel Haberi
Michelin Ankaralı Sürücüleri Uyarıyor

Dünyanın en büyük lastik üreticileri arasında yer alan Michelin, ileri teknolojili lastikleri sayesinde kış aylarındaki zorlu yol koşullarında da sürücülerin en büyük yardımcısı oluyor. Kış aylarının gelmesiyle birlikte yıl boyunca kullanılan lastikler, soğuk havanın etkisiyle esnekliklerini kaybediyor. Esnekliğini kaybeden lastik yola tutunma kabiliyetini yitirerek araç kontrolünü zorlaştırıyor. Michelin’in kış lastikleri Alpin 5 ve kış sertifikalı ilk yaz lastiği Crossclimate, karla kaplı zeminin yanı sıra ıslak ve kuru zeminde de sağladığı yol tutuşu ve çekiş gücüyle sürücülere maksimum performans sağlıyor.

 

Kış lastiği takmayana 519 TL ceza

2012 yılından itibaren uygulanmaya başlanan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu ve tüketicilerin kış lastiği konusunda günden güne bilinçlenmesiyle ile kış lastiği kullanım oranı yüzde 35’e ulaştı. 1 Aralık 2015 - 1 Nisan 2016 tarihleri arasında 4 ay sürecek olan uygulamada, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü ticari araçlara kış lastiği kullanılması zorunlu haline getirildi. Kış lastiği kullanmayan araçlar ise 519 TL ceza alacak. 1 Ocak 2016 itibariyle ise ceza 602 TL olacak.

 

Michelin’den kış mevsimine özel öneriler

MICHELIN Total Performance Stratejisi ile tek bir lastikle en yüksek güvenlik, performans ve uzun ömür sunmaya odaklanan Michelin, kışın araçlarıyla seyreden sürücülere güvenlik önerilerini sıralıyor:

  • Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyir edin. Kışın lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşüktür.
  • Otomobilinizi donatacağınız kış lastiklerinin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin.
  • Lastik hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına özen gösterin.
  • Güvenliğiniz için, aracınıza uygun ebatlar seçin. Jant genişliğinizi değiştirmeyi düşündüğünüz taktirde önce bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.
  • Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyir etmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat edin.
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Aralık, ayının, gelmesiyle, birlikte, kış, lastiği, kullanma, zorunluluğu, başla
Yorumlar
Haber Yazılımı