Haber Detayı
21 Mart 2020 - Cumartesi 20:28
 
Miraç Gecesi Hangi Dualar Okunur ve Nasıl İbadet Edilir?
İslam âlemi bir mübarek güne daha ulaşmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) Allah'ın huzuruna yükseldiği hadise olan bu gece her yıl dualar ve ibadetler ile geçiriliyor.
Güncel Haberi
Miraç Gecesi Hangi Dualar Okunur ve Nasıl İbadet Edilir?

Miraç Gecesi'ni en verimli şekilde eda etmek isteyen vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren okunacak dualar ve yapılacak ibadetleri araştırmaya başladı. Miraç Kandili'nde okunacak dualar, sureler, çekilecek zikirler, kılınan namaz ve yapılacak ibadetler ile ilgili detayları bu başlık altından öğrenebilirsiniz. Peki, Miraç Kandili'nde hangi dualar okunur nasıl ibadet edilir?

MİRAÇ KANDİLİ'NDE HANGİ DUALAR OKUNUR VE NASIL İBADET EDİLİR?

Miraç Kandili'nin coşkusu bu sabah saatlerinden itibaren başladı. Sevdikleri ile kandilleşen vatandaşlar bu geceyi de ibadetler ile geçirmek istiyor. Miraç Kandili duası ve yapılmaıs tavsiye edilen ibadetleri buradan öğrenebilirsiniz.

MİRAÇ KANDİLİ DUASI VE YAPILACAK İBADETLER

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v) Allah'ın huzuruna yükseldiği hadise olan bu gece eller semaya yükselerek dualar edilecek. Peki, Miraç gecesi hangi dualar okunmalı, nasıl ibadet edilmeli?

MİRAÇ KANDİLİ'NDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Böylesine mübarek bir gece de milyonlarca Müslülman ellerini semaya açarak bu geceyi idrak ediyor. Bilindiği gibi Miraç Gecesi okunacak dualar ve yapılacak ibadetlerin sevabı kat kat daha fazla.

İşte Miraç gecesi yapılacak ibadetler;

  • Kur'an-ı Kerim okunmalı
  • Hz. Muhammed'in duası olan Cevşen-ül Kebiri okunmalı
  • Namaz kılınmalı
  • Tövbe etmeli
  • Hz. Muhammed'e bol bol salât ve selâm okunmalı
  • Dünya ve ahirete ait dilekler için dua etmeli
  • Dargın ve küskünleri barıştırmalı
  • Anne ve babanın, dostların ve diğer yakınların kandilleri bizzat giderek veya telefonla aranarak tebrik edilmeli
  • Hastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirmeli

"Allah'ım! Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten, yaşlılıktan, katı kalplilikten, gafletten, düşkünlükten, zilletten ve meskenetten kuşkusuz sana sığınırım. Fakirlikten, küfürden, fasıklıktan, ayrılık ve ihtilaftan, nifaktan, gösterişten ve riyadan sana sığınırım. Sağırlıktan, dilsizlikten, delilikten, cüzamdan, alaca hastalığından ve kötü hastalıklardan sana sığınırım."

"Allah'ım! Faydasız ilimden, ürpermeyen kalpten, işitilmeyen duadan, doymayan nefisten ve açlıktan kuşkusuz sana sığınırım.
Çünkü açlık ne kötü yoldaştır. Hıyanetten de sana sığınırım, çünkü o ne kötü arkadaştır.

Tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, yaşlılıktan, ömrün en kötü çağına ulaşmaktan, Deccal'ın fitnesinden, kabir azabından, hayat ve ölümün fitnesinden kuşkusuz sana sığınırım. Allah'ım! Kuşkusuz biz senden yolunda inleyen, ürperen ve tövbe eden kalpler istiyoruz. Allah'ım! Kuşkusuz biz senden kesin bağışlamanı, emrinin kurtarıcılarını, her günahtan selamet her iyiliği elde etme, cenneti kazanma ve cehennemden kurtuluş istiyoruz."

"Allah'ım! Kuşkusuz ben tembellikten, yaşlılıktan, günah işlemekten, borçlanmaktan, kabir fitnesinden ve azabından, cehennem fitnesi ve azabından, zenginliğin fitnesinin şerrinden sana sığınırım. Fakirliğin fitnesinden kuşkusuz sana sığınırım. Mesih Deccal'ın fitnesinden kuşkusuz sana sığınırım. Allah'ım! Hatalarımı suyla, karla, doluyla benden temizleyip uzaklaştır ve kalbimi beyaz elbisenin kirden temizlenip arındırıldığı gibi hatalardan arındır ve hatalarımı benden doğuyla batının arasını uzaklaştırdığın gibi uzaklaştır."

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Miraç, Gecesi, Hangi, Dualar, Okunur, ve, Nasıl, İbadet, Edilir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı