Haber Detayı
01 Ekim 2014 - Çarşamba 19:57
 
Mogan Gölü'nü Kurtarma Harekatı
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bakanlıklar ve Gölbaşı Belediyesi ile birlikte, Mogan Gölü’nün kurtarılması ve bölgenin daha yaşanabilir bir haline gelebilmesi için ortak protokol imzaladı.
Gölbaşı Haberi
Mogan Gölü'nü Kurtarma Harekatı

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in koordinesinde gerçekleşen protokol kapsamında, yaşanan kuraklık nedeniyle göldeki suyun, canlı yaşamanı tehlikeye düşürecek seviyelere inmesi üzerine “Mogan’ı kurtarma harekatı”başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Gölbaşı Belediyesi’nin işbirliği içerisinde proje hazırlıkları tamamlanarak, Mart ayında çalışmalarına başlanacak olan eylem planıyla Mogan Gölü, 2 yıl içerisinde daha da yaşanabilir bir bölge haline gelecek.

Büyükşehir Belediyesi Mogan Park Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen protokol imza törenine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, ilgili bakanlık ve Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı.

 Geçtiğimiz haftalarda da Çiçek başkanlığında, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Başkan Gökçek ve Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın incelemelerde bulunduğu ve su seviyesinin düşmesi nedeniyle canlı yaşamı tehlikeye giren Mogan Gölü ile çevresinin kurtarılması, daha yaşanabilir bir bölge haline getirilebilmesi için yapılacak olan “eylem planı” hazırlandı.

   7 ana başlıkta toplanan eylem planında Bakanlıklar, Büyükşehir ve Gölbaşı Belediyeleri’ne görev paylaşımı yapılan toplantıda, yapılacak olan çalışmalar şöyle sıralandı:

“Rusubat Kontrolü, Dere ve Kanal Temizliği

Göl içi mekanik temizleme ve rehabilitasyon işlemleri

Havzadaki evsel ve endüstriyel kirliliğin önlenmesi

Tarımsal Kirilliğin önlenmesi

Ağaçlandırma ve erozyonla mücadele

Çevre ve alt yapı düzenlemesi

İzin ve denetim.”

TBMM Başkanı Çiçek’in koordine ettiği toplantının ardından, ilgili kurum ve belediyeler görev paylaşımlarını yaparak, ortak protokolün imzaladılar.

-BAŞKAN GÖKÇEK: “BU ÇALIŞMA, ANKARA İÇİN BÜYÜK BİR KAZANÇ OLACAK”

Hazırlanan protokolün imzalanmasının ardından kısa bir değerlendirmede bulunan Başkan Gökçek, “Gölbaşı Ankara’nın en önemli hayat noktalarından birisi. Bugün, bunun için çok önemli kararlar alındı” dedi.

   Kararların alınmasına öncülük eden TBMM Başkanı Çiçek’e, “Tüm Ankaralılar adına teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyorum” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, “Alınmış kararla, herkes kendi görevini aldı. Bu protokole bağlandı. Dolayısıyla herkes görevini yapacak ve inşallah 2 sene içerisinde temizlenmiş bir gölü birlikte göreceğiz. Bu Ankara için büyük bir kazanç olacak. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: , Ankara, Büyükşehir, Belediyesi, Bakanlıklar, Gölbaşı, Belediyesi, birlikte, Mo
Yorumlar
Haber Yazılımı