Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 12:16
 
Murat Köse'den Kademeli Su Tarifesi Açıklaması
Ankara Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Meclis Toplantısı 5. Birleşimi’nde ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından uygulanacak kademeli su tarifesi görüşüldü.
Güncel Haberi
Murat Köse'den Kademeli Su Tarifesi Açıklaması

 Komisyonlara havale  edilen  Kademeli Su Faturası hakkında görüş beyan eden Ankara Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Köse, AK Parti Grubu olarak otobüs alacak, itfaiye alacak, Polatlı suyu, sosyal yardımlar, ulaşım esnafı, sanatçılar, esnaflar, berberler, ihtiyaç sahiplerine destek verdiklerini ve hatta 3 milyar liradan fazla borç kullanma yetkisini verdiklerini belirterek, suya yapılacak zammın anlaşılır bir durum olmadığını dile getirdi. Köse, “Kademeli tarifeye evet, fahiş zamma hayır“ diyoruz dedi.

 

Tasarruf hepimizin görevi

Su tasarrufunun önemli bir konu olduğunun ve suyun bir damlasının bile heba edilmemesinin çok önemli olduğun belirten Köse, “Sayın Yavaş, su faturalarının on metreküpe kadar  birinci, on metreküp ile on beş metreküp arasının ikinci, on beş metreküp üzerine de üçüncü kademe olarak ücretlendirilmesini teklif ediyor. Kademeli su fatura tarifesi uygulaması önerisi, yağışlardaki azalma, kuraklık ihtimali ve dolayısıyla içme suyu tedariğinde yaşanabilecek sıkıntılardan dolayı tasarruf sağlanmasını teşvik edici bir öneri olarak gerekçelendiriliyor. Ayrıca sosyal yardım alan ailelere birinci kademede suyun metreküp birim fiyatının 1 TL olarak belirlenmesi teklif ediliyor. 18 yaş altındaki engellilerin aileleriyle birlikte yaşadıkları konutlardaki ücretlendirmede yüzde 50 özel indirim uygulanması teklif ediliyor.Özel park ve bahçe suyu aboneliklerinde de yine kademeli su tarifesi teklif ediliyor. Konuşmanın başında hemen ifade etmek isterim ki, suyun tasarruflu kullanılmasını teşvik etmek hepimizin görevi. Tasarruf hepimizin görevi. Arıtma ve bir seri işlemden geçerek o kadar emekle, şehrimizden evlerimize kadar getirilen suyun bir damlasının bile heba edilmemesi çok önemli. Tasarrufun mazereti olmaz, su tasarrufu hepimizin olmazsa olmazıdır” dedi.

 

Kamuoyunun aldatılmasına izin vermeyeceğiz

Su kaynakları yetmiyor diyerek Ankaralıların kandırıldığını da belirten Köse, AK Parti Grubu olarak, yalan bilgi verilerek kamuoyunun aldatılmasına da izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Köse, “ Ankara’nın yıllık su tüketimi 5 yüz milyon metreküpe yakın. Mevcut dokuz barajımızdan yaklaşık 4 milyon metreküp su sağlanıyor. Gerede suyu 230 milyon metreküp, Kızılırmak da 170 milyon metreküp su desteği sağlıyor. Dolayısıyla Gerede ve Kızılırmak ile bugünkü ihtiyaç kadar ilave su rezervimiz var. Hemşehrilerimize doğru bilgi vermek önemli. Suyumuz azalıyor diyerek kimse çıkıp yüzde 80 su zammını savunmasın. Yalan yanlış bilgilerle kamuoyunun aldatılmasına izin vermeyeceğiz. Elbette takdir milletimizindir. Kamuoyu yoklaması yapsın Sayın Yavaş, milletimiz yüzde 50 ve yüzde 80 zammı kabul ediyorsa bize söz düşmez. Biz doğru ve gerçek bilgileri hemşehrilerimizle paylaşalım. Takdir milletindir” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Murat, Köse'den, Kademeli, Su, Tarifesi, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı