Haber Detayı
23 Ağustos 2015 - Pazar 12:06
 
Murat Emir'den Erdoğan ve Bahçeli'ye Eleştiri
CHP Ankara 2. Bölge Milletvekili Murat Emir, gündemdeki konularla ilgili olarak gazetemize konuştu.
Siyaset Haberi
Murat Emir'den Erdoğan ve Bahçeli'ye Eleştiri

EMİR “DAVUTOĞLU’NUN İRADESİ İPOTEK ALTINA ALINMIŞTIR”

Ülke gündemine ilişkin değerlendirmede bunarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yetki Gaspı” yaptığını iddia ederek Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iradesinin ipotek altında olduğunu belirten Cumhuriyet Halk Partisi Ankara 2. Bölge Milletvekili Murat Emir, “Koalisyon görüşmeleri Cumhurbaşkanı tarafından kilitlenmiştir” dedi. 

 Koalisyon görüşmeleri ve partiler arası diyaloglara dikkat çekerek MHP lideri Bahçeli’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek vermekle itham eden Emir, “MHP oylarının AKP’ye kaymasının taşları adım adım döşeniyor ve buradaki destekçi Bahçeli’dir” ifadesine yer verdi. Milletvekili Murat Emir “ 7 Haziran seçimleri sonrasında halkımız hiç bir partiye tek başına iktidar kuracak bir çoğunluğu vermedi. Buradan herkesin anlaması gereken sorumluluk bilinci ile milli iradeye saygı duyarak, ülkenin içinde bulunduğu ağır koşulları da göz önünde bulundurarak bir koalisyon gerçekleşmesi konusunda olumlu, yapıcı bir tavır izlemesiydi. CHP bu noktada ilk günden itibaren bu ihtiyacı ve gerekliliği görmüş, bu doğrultuda özverili ve samimi bir çalışma içerisine girmiştir.

 

ERDOĞAN KOALİSYON GÖRÜŞMELERİNİ KİLİTLEMİŞTİR

Koalisyon ortağı olmak noktasında ilkelerini ortaya koymuş,  bunun basit bir pazarlıktan öte seçimden önce vatandaşımıza verdiğimiz sözleri gerçekleştirmek adına sosyal devlet anlayışını yaşama geçirmek, emeklilerimize iki maaş ikramiye, asgari ücretin vergi dışında bırakılması, refahın tabana yayılması, sözlerimizi tutmak adına ilkelerimizi koyduk. Hukuk devletinin tekrar restore edilmesi, yargı bağımsızlığının yeniden sağlanması, iç barışımızın sağlanması ilkeleri ile yapıcı ve samimi bir şekilde koalisyon görüşmelerini götürdük.  AKP ve iradesi ipotek altına alınmış olan Ahmet Davutoğlu’nun çalışmaları, çabaları yeterli olmadı. Herkesin bildiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaman zaman ifade ettiği gibi koalisyonla yürümek istemediği, iktidara ihtiyacı olduğu ve tek başına iktidarı elde edene kadarda koalisyon görüşmelerini kilitleyerek, Türkiye’yi seçime mahkûm ederek, kendi istediği sonucu alana kadar, Türkiye’yi seçime götürme noktasında yürüyeceği anlaşılmıştı. Her ihtimale karşı AKP içinde akli selimin galip gelebileceğini düşünerek vatandaşımızın CHP’ nin nerede? Niye Durduğumuzu? Anlaması noktasında çalışmaları dışında seçeneklerinde olması için katkı verdik, verebilirdik.

 

YÜZDE 60’LIK KESİM AKP’NİN 13 YLLIK İKTİDARINA KARŞI

 Bizim blok olarak adlandırdığımız ama başkalarının bu blok değildir diye tarif ettiği yüzde 60’lık bir kesim var. Bu yüzde 60’lık kesim AKP’nin 13 yıllık iktidarına karşı ve bu iktidarı önlemeye dönük siyaset içerisindeler. Bu durumda bir azınlık hükümeti veya geniş çaplı bir hükümet kurulup AKP’nin ülkemize verdiği zararın giderilmesi, yargı bağımsızlığımızın yeniden sağlanması, Cumhurbaşkanın anayasal sınırlarına geri çekilmesi ve hepimizin ortak noktası olan vatandaşımıza karşı ekonomik vaatlerimizin gerçekleşmesi noktasında koalisyon hükümeti kurulabilirdi. Hatta bu anlamda Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu tarafından MHP liderine gerekiyorsa “başbakanda siz olabilirsiniz” sözüne rağmen zaman zaman da kaba bir üslupla bir süreç tıkandı. Bu süreci kimin tıkadığı, kimin her şeye yokuz dediği ve kimin bana erken seçim, tek başına bir iktidar hatta oda yetmez başkanlık rejimi lazım diyenlerin kim olduğu vatandaş tarafından biliniyor. Bu durum itibariyle de erken seçime gidiyoruz. Bugünkü tablo ise ağır ekonomik koşullar ve yüreklerimizi parçalayan, gencecik fidanlarımızın toprağa verdiğimiz bir terör sürecini yaşıyoruz. Bunun baş sorumlusu da cumhurbaşkanıdır. Çünkü kendi hesabına göre savaşçı bir söylemle ve PKK’nın daha öteden beridir yaptığı eylemleri bir kısmını bahane ederek bir eylem içerisine girdiler ve ülkede şehit cenazeleri üzerinden milli öfke yaratmak ve bu öfkeyi de” bakın ben olmayınca böyle oluyor” noktasına getirerek kendi iktidarı için siyasi ranta dönüştürme hevesi var, bugün yaşadığımız siyasi sorunların temel sebebi budur.” dedi.

 

CHP’YE KOALİSYON TEKLİF EDİLMEMİŞTİR

Ak Parti’nin koalisyon çalışmalarının sadece görüntüden ibaret olduğunu işaret eden CHP’li Emir  “Her hangi bir koalisyon teklifi yapılmamıştır. Orada tüketilen 35 saat toplamda aktif görüşme günü ise 12 gündür. Bu süreç içinde taraflar heyetler oluşturmuştur ve temel sorunlara dönük olarak eğitim, iç politika, dış politika ekonomi konularında ne düşünüyorsunuzdur? Sağlıklı bir sonuca ulaşabilmek adına CHP heyeti görüşmeleri tutanakla yürütmüştür. Siz koalisyonda ne istiyorsunuz? ne düşünüyorsunuz? Gibi bir soru gelmemiştir.   Gelen soru açıktır “ Üç aylık azınlık iktidarına ne dersiniz? Üç aylık bir azınlık hükümeti için bu kadar görüşmeye gerek yok.  Geriye dönük seçimleri hatırlarsak, ağır bir devlet baskısı, örtülü ödenek üzerinden yürütülen bir seçim kampanyası, tüm kamuoyu olanaklarının kullanıldığı bir seçim atmosferi, Valilerin il başkanı gibi çalıştığı bir örgüt yapısı ile seçimleri yaşadık, dertleri budur ve bu desteği CHP’den almalarının mümkünü yoktur.  Koalisyon illaki 4 yıl sürmeyebilir ama kurarken anlamlı bir şekilde ülkenin temel sorunlarını çözecek güçte, programda ve vizyonda olması beklenir. Üç aylık azınlık iktidarı bunları rahat bir seçime götürmekten ve kamu olanaklarını tepe tepe kullanmaktan başka bir işe yaramazdı akla tersti ve anında reddedildi.”dedi

 

BAHÇELİ, MUHALEFETMİŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR AMA ERDOĞAN’A DESTEK VERİYOR

CHP Ankara milletvekili Murat Emir, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdiğini sözlerine ekleyerek, “MHP çözümsüzlük noktasında Erdoğan’ın arayıp bulamadığı desteği verdi, Erdoğan ne zaman sıkışsa MHP destek vermiştir” dedi. Emir, “Tayyip beyin asıl ihtiyaçlarını gidermek. Devlet bey AKP içinde olsaydı Erdoğan’a bu kadar yardımcı olabilirimiydi. Koalisyonu başından tıkıyor, hiçbir şekilde bana gelmeyin diyorsunuz, destek vermem diyorsunuz, dışarıdan da destek vermem diyorsunuz, zinhar yaklaşmam diyorsunuz, sonra da diyorsunuz ki bu koşullarda ülke seçime gidemez diyorsunuz. Siz ne için varsınız? Siz ne iş Yaparsınız? Bu sorular şehit cenazelerinde MHP liderine soruyorlar, onlar orda ne iş yapar? Diyorlar. MHP üstten muhalefetmiş gibi görünüp destek veriyor. Destek vermiyor olsa bugün bu yetki gaspına sessiz kalmaz.  Ver görevi 5 günde Kılıçdaroğlu dolaşsın ne kaybedersiniz? İşgüzarlığınız yetmiyormuş gibi bir de YSK üzerinde seçim takvimini kısaltmaya çalışıyorsunuz. Bir paniğiniz var ve bu panik CHP’nin iktidar paniğidir” dedi.

 

 

ERDOĞAN KENDİ YÖNETECEĞİ KUKLA HÜKÜMETİ KURMAK İSTİYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yetki gaspı yaptığını iddia eden Emir  “CHP’ye hükümet kurma görevini vermeyeceği anlaşılıyor, bu durum bir yetki gaspıdır. Anayasamıza göre hiçbir kurum veya makam anayasadan kaynaklanmayan hiçbir yetkiyi kullanamaz. Kendisi de söyledi sistem değişti fiili başkanlık oldu, filen benim gücüm var siz anayasayı bana uydurun dedi.  Bunun ötesinde de bizim yerleşik teamüllerimiz var. Davutoğlu görevi verdikten sonra yeterli süre vardı, iyi niyet olursa tabiî ki kurabilir zaten kurulamayacak bile olsa ver bu görevi zaten bekliyorsun. Siz Cumhurbaşkanlığı görevin layığı ile yapmak istiyorsunuz bu görevi ana muhalefet liderine kullandıracaksınız.  Bu görevin  5 gün Beştepe de beklemesinin bir anlamı yok ki niyetiniz o değil. Görevi inatla ve ısrarla genel başkanımıza vermemesi de genel başkanımızın iktidar koalisyonu kurabileceği korkusudur.  Bundan korkmuyor olsa vermemesi için bir sebep yok.  En temel sorunlarından biri legal olmamasıdır. Beşetepe kaçak bir konuttur. İdari Mahkeme kararıyla da sabitlenmiştir. Atatürk’ün mirası AOÇ talan edilmiştir. Haksız ve hukuksuz binada ikamet etmektedir. Bizim partimizin demokrasimiz için gerekli olmadıkça oraya gitmeme noktasında ilke kararı var. Koalisyon kurma noktasında ülkemizin iktidara ihtiyacı olduğu açıktır ve genel başkanımız gideceğini kararı olmuştur.  Kaçak sarayını meşrulaştırmak adına oraya gitmesidir ama bunu dahi yapacak cesareti yok. Bu koşullarda bu görevi almamız durumunda korkusu var, kamu olanakları ile kendinin yönetebileceği bir kukla hükümet kurmaktır. 

 

CUMHURBAŞKANI GÖREV YETKİSİNİ KÖTÜYE KULLLANIYOR

YSK tarafından seçim taslaklarının siyasi partilere gönderilmesi noktasında eleştirilerde bulunarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görev ve yetkisini kötüye kullanmakla itham eden CHP Ankara Milletvekili Murat Emir “Cumhurbaşkanı yetki ve görevini kötüye kullanıyor. Lakin Cumhurbaşkanı tek başına yaptığı işlem ve eylemlerden sorumlu tutulamaz, yargı yolu açık değil, bu noktada kendisini kamuoyuna şikâyet etmekten öteye yapabileceğimiz bir şey yok. Cumhurbaşkanı anayasa tanımayan, teamül tanımayan, diktatörleşme eğilimleri gösteren birisidir, bu anlamda hukuki olarak yapabilecek bir şey yok, dersini sandıkta vermek gerekiyor.

YSK son yıllarda istişari bir organa dönüştü, görüş alışverişleri çokça oluyor. Ortada seçim kararı yokken seçime dönük bir faaliyete girmesi mahkeme ve yargıçlardan oluşan bir kurul açısından talihsizlik, onların bunu biliyor olması gerekir,  böyle bir çalışma yapacaklarsa da aceleleri nedir? Hala koalisyon kurulabilme ihtimali var, ortada anayasa var,  bunların hepsi anayasa hilalidir ama YSK da yargıya tabi değil.

 

CHP’NİN İKTİDAR KOALİSYONU KORKUTUYOR

 Seçeneklerin tüketilmediği anlıyoruz. Hükümet kurma noktasında seçenekler tükenmiş olsa idi Cumhurbaşkanı Erdoğan görevi hemen verirdi. Siyasette bir saat bile önemlidir, Herkesin aklına başına alması lazım.  Erdoğan’ın tüm kamu olanaklarını tepe tepe kullandığı bir seçimi istiyoruz yoksa azınlık bile olsa CHP’nin ana aktör olacağı bir azınlık veya koalisyonumu istiyoruz. Bu ikisinden birini düşünecek olursak,  ikinci tercihin her iki parti içinde tercih edilebileceği açıktır. Bu korku Anayasayı çiğnemek pahasına görevi genel başkanımıza vermemeye itmektedir. AKP akıl dışı bir şekilde ve tamamen Erdoğan’ın iktidarını sürdürmesi 13 yıl içinde devlette yaptıkları hırsızlıkları, yolsuzlukları örtmek için tek başlarına iktidara mahkûmlar.  Bu nedenle ülkeyi erken seçime sürüklüyorlar. Yoksa erken seçimin bu ülkeye en ufak bir yarar getirmeyeceği ortadadır.

S andık güvenliğinden tutun her gün şehit verdiğiniz bir ortamda, Güneydoğu da öz yönetimin ilan edildiği bir ortamda seçim yapabileceğinizi düşünmek çılgınlık ama Erdoğan bu çılgınlığı yapmakta ısrar ediyor.

 

MHP’NİN OYLARININ AKP YE KAYMASININ TAŞLARI ADIM ADIM DÖŞENİYOR

HDP ile PKK’yı eşitmiş gibi gösterip HDP’yi baraj altına çekme hesabı var aynı zamanda milliyetçi oylara da oynuyor. Devlet Bahçeli’nin yaptığı politikalarla da milliyetçi oyları kapsaması olası görünmüyor. Bu ortaklık MHP ‘yi küçülten MHP oylarının AKP’ye kaydıran bir anlayışla yürüyor. Kendi aralarında ne yaparlar bilmiyorum ama bu sonuç bu ülkeye hayır getirmiyor, çocuklarımızı kaybediyoruz, istikrarımızı kaybediyoruz, barışımızı kaybediyoruz. PKK’nın belli unsurların eylem yaptığını zaten biliyoruz.  Özellikle Ceylanpınar’da iki polisimizin şehit edilmesinin üzerindeki perde henüz aralanmış değil.  Bunun üzerinden devletin tamamen eski politikalarını terk ederek savaşçı pratikle ortaya çıkması bir hesabın sonucudur. Son bir ayda ne değişti? Bir ay önce olmayan ne vardı? Diye sormak hakkımız. Bir ay önce olmayan 7 Haziran seçim sonuçlarıdır. Seçim sonuçları başka koşuda olsaydı Kuzey Irak’a yapılan hava operasyonları olacakımıydı olmayacaktı peki niye bu kadar beklediniz PKK terörö bahne ediyorsunuz zaten varlardı güçlendiğini görüyorsanız 3 yıldır güçlendiler uyuyor muydunuz?    Buradaki oyun MHP nin oyları üzerinden oynanıyor. Bu oyunun destekçisi Devlet Bahçelidi’dir Seçim sonrasında MHP içinde bir tartışma çıkacağını düşünüyorum. MHP’nin oylarının AKP ye kaymasının taşları adım adım döşeniyor ve bunu MHP tabanı görüyor” dedi

 

BUNUN ADI YANILTILMAK DEĞİL İHANETTİR

Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan kolluk kuvvetlerinin can güvenliklerinin artırılmasına ilişkin soru önergesine hiçbir cevap alamadığını kaydeden Emir “Askeri tedbirleri yürütmeye çalışıyorlar, ama orada bir uyku halindeler. Çözüm süreci adı altında bir süreç yürüttüler.  Ne yaptıklarını, kiminle görüştüklerini bilmiyoruz. Terör örgütü unsurları ile başka ülkelerde gizli servislerin denetimi altında görüşmeler yürüttüler.  Bu görüşmede ne anlaştılar, nasıl bir yol haritası çizdiler bilmiyoruz, kim ne aldı kimle ne anlaşıldı? Bilmiyoruz.  Kim ne aldı, verdi kim sözünü tuttu, tutmadı bilmiyoruz.  CHP olarak bu nu samimiyetle çözün toplumun tüm kesimleri ve ana muhalefet partisini dahil edin dediğimizde sizin aklınıza ihtiyacımız yok dediler.   Silahlı kuvvetlerini felç etiler görmeyin dediler ona uygun yasalar yaptılar. Bugün diyorlar ki biz ne yaptık, , PKK lojistiklerini genişletmiş, örgütsel yapısını genişletmiş silah depolamış, yinemi yanıltıldınız, bana göre bu yanıltılmak değil bunun adı ihanettir varsayalım ki yanıltıldınız bu denli yanılan bir iktidarın ve anlayışın Türkiye’yi bir gün dahi yönetme hakkı yoktur.

 

ERKEN SEÇİMDE SANDIKTAN NE ÇIKAR?

Cumhuriyet Halk Partisi’nin oyları ciddi bir biçimde artmıştır. Çözüm süreci ve Güneydoğu sorununa da doğru baktığı tescillenmiştir. CHP olarak diyoruz ki; barışlığımızı, kardeşliğimizi eşitlik ve insan hakları temelinde bayrağımızı ve ulusal temelimizi tartıştırmadan bunu çözebiliriz. Devlet gibi yaparız, meşru zeminde meşru muhataplarla anlaşırız, görüşürüz.  Bunun böyle olması gerektiği son 3 yıllık pratiğin çökmesi ile zaten anlaşılmıştır. Toplumun barışı, demokrasiyi, bağımsız yargıyı ve temiz bir iktidarı hedefleyen herkesin CHP’ye karşı ilgi ve yönelim içinde olduğunu görüyoruz.  Seçmenin 7 Haziran sonuçlarını beğenmeyip, milli iradeye saygısızlık yapıp, seçmene sen bir karar verdin ama biz bunu beğenmedik sen bir daha seçime bir gel bakalım hatta bizi seçecek şekilde bak bu ülkede ekonomik sorunları artırım, ülkeyi kan gölüne çevirtirim,  diyen bir anlayışı vatandaşların cezalandıracağını biliyoruz.  Erken seçimde bizim oyumuzun artmasından daha önemli olan erken seçimin ülkeye vereceği zararın büyüklüğünü biliyoruz. Görevin ivedilikle bize verilmesi, akılla, anlaşmayla ülkenin beklediği koalisyonun kurulmasıdır” şeklinde konuştu.

Haber-Röportaj: AYSUN YILMAZ

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP, Ankara, 2, Bölge, Milletvekili, Murat, Emir, gündemdeki, konularla, olarak,
Yorumlar
Haber Yazılımı