Haber Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 19:39
 
Mustafa Tuna, ASO Meclisi'nden Konuştu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Başkent Merkez’de de su indirimi yapmayı arzuladıklarını kaydederek, metrodan, ulaşıma, otoparktan, Hacı Bayram ve Ankara Kalesi’ne kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.
Ankara Haberi
Mustafa Tuna, ASO Meclisi'nden Konuştu

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) yılın son meclis toplantısına katılan Başkan Tuna, burada Başkent esnafının da sorularını cevaplandırarak, esnaftan sürekli üretmelerini istedi ve “Çalışan ve üretenin yanında olmak asli görevimiz” dedi.

         ATO Toplantı Salonu’nda düzenlenen Meclis toplantısına Başkan Tuna ile ATO Başkanı Gürsel Baran’ın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu ile bürokratlar ve ATO Meclis üyeleri katıldı.

         Toplantıda konuşan ATO Başkanı Baran, “Yılın son meclis toplantısı, aynı zamanda da bütçe toplantımız” diyerek, Başkan Tuna’ya katılımlarından dolayı teşekkür etti.

 

-BARAN: “BAŞKAN TUNA OLUMLU HİZMETLERİYLE ANKARALILARIN TAKDİRİNİ KAZANDI”

         Konuşmasına, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Tuna'yı Sincan’daki hizmetlerinden dolayı da tanıyoruz. Onun yanı sıra yaklaşık 2 aylık süre içerisinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki icraatlarını da hep beraber izliyoruz” sözleriyle devam eden Baran, “Gerçekten çok kısa bir süre olmasına rağmen çok olumlu hizmetleriyle Ankaralıların takdirini kazandı” dedi. Esnafın, “Savunma sanayi, havacılık sanayi, sağlık turizmi, termal, fuar alanı” gibi başlıklar altındaki isteklerini de aktaran Gürsel Baran, “Ben buradan hepinizin huzurunda söylemek isterim ki, biz Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin emrindeyiz. 7 gün 24 saat odamızın kapıları açıktır, sizin kapılarınızın da açık olduğunu biliyoruz… İnşallah 2018 yılında da hep beraber Ankara için güzel hizmetleri beraber yapmak nasip olur” temennisinde bulundu.

        

-HİSARCIKLIOĞLU: “BAŞKANIMIZ, İŞİN MUTFAĞINDA YETİŞMİŞ TECRÜBELİ BİR İDARECİ”

         Baran’ın ardından kürsüye çıkan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Başkan Tuna’nın, “hem yüksek mühendis hem akademisyen hem de işin mutfağından yetişmiş tecrübeli bir idareci” olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

         “Bu önemli görevde üstlendiği ilk günde yaptığı istişare ve ortak akıl vurgusuyla herkesin gönlünü kazanmıştır. Alçak gönüllü, azimli, gayretli ve vizyon sahibi bir başkana sahibiz. Zaten daha ilk günden fuar meselesindeki tıkanıklığının aşılmasında sergilediği liderliğiyle de bunu gösterdi. İnşallah Ankara'yı bundan sonra daha çok iş ve icraat bekliyor. Kendisine başarılar ve hayırlı çalışmalar diliyoruz.”

 

-TİCARET ERBABINA İHALE DAVETİ…

Meclis üyelerinin uzun süren alkışları eşliğinde kürsüye davet edilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna da sözlerine, “Göreve geldiğimiz ilk gün de ifade ettiğim gibi bizim temel felsefemiz; herkese eşit mesafede olmak. Kimseye farklı muamele yok, kimseye zulüm de yok” diyerek başladı. 

 Adaletten asla ayrılmayacağı’nın vurgusunu yapan Başkan Tuna, “Ortak akılla hep beraber şehrimize güzel hizmetlere vesile olalım. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da inşallah bu çerçevede devam edeceğiz. Burada siz değerli ticaret erbabının desteği de çok önemli. El ele verdiğimizde şehrinizin çok daha güzel noktalara geleceğinden hiç şüphemiz yok” dedi.

Tüm esnaf, iş adamı ve sanayicileri Ankara Büyükşehir Belediyesinin ihalelerine davet eden Başkan Tuna konuşmasına şöyle devam etti:

 “Rekabet ortamımız ne kadar iyi olursa, o kadar belediyemizin menfaatine olacak. Bizim belediye olarak, çalışan üreten herkesin önünü açmak görevimiz… Yeter ki biri bir şey üretsin, makine üretsin, domates, patates üretsin yeter ki bir şey üretsin. Boş duran adamdan daha tehlikeli kimse olamaz. Dolayısıyla çalışan ve üretenin yanında olmak asli görevimiz. Bu bir vatan borcudur.”

 

-KONUŞMASI ALKIŞLARLA KESİLDİ…

         Meclis üyelerinin konuşmasını sık sık alkışlarla kestiği Başkan Tuna, daha sonra ATO Başkanı Baran’ın, daha önce Başkent esnafıyla görüşerek topladığı soruları da tek tek cevapladı. Baran’ın her bir sorusuna anında ve içtenlikle cevap veren Başkan Tuna, Elmadağ Kayak Merkezi’nin rehabilite edilerek Ankara turizmine kazandırılması talebini de “Alt yapı noktasında destek ve katkı sunarız” diye cevaplayan Başkan Tuna, sanayi bölgesinde boşaltılan iş yerlerinin temizlenmesiyle ilgili soruyu da “Ciddi çalışmalara devam ediyoruz” diyerek yanıtladı. Kendisinin göreve gelmesinin ardından Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile de konuya ilişkin görüştüğünü ve istişarelerde bulunduğunu anlatan Doç. Dr. Mustafa Tuna, “Bize düşeni biz, Altındağ'a düşeni Altındağ Belediyesi el ele vererek yapacağız… Hızlı bir şekilde inşallah burayı neticelendireceğiz” dedi.

Toplancı Halin taşınmasının da söz konusu olmadığı bilgisini de paylaşan Başkan Tuna, “Hal binasının olduğu yere Adliye Binası gelmesi söz konusuydu. Bu mümkün değil. Haldeki kardeşlerimizin de ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde gidermelerine imkan sağlayacağız” diye konuştu.

         Kaçak ikinci el oto satışlarıyla ilgili soruya da “Bu önemli bir konu” cevabını veren Başkan Tuna, gereken işlemlerin yapılmasına rağmen devam etmesinin kültür ve ahlak meselesi olduğunu dile getirerek, konuyu ciddi bir şekilde takip ettiklerini de kaydetti.

Süs bitkisi üreticileri ve ayakkabı üreticilerinin yer tahsisi isteğine destek verebileceğini dile getiren Başkan Mustafa Tuna, “Sizler burada şöyle bir alan var diyerek bir öneriyle gelirseniz, biz de onlara gerekli desteği tabi ki veririz” cevabını verdi.

 

-OTOPARK’A ANPARK ÇÖZÜMÜ…

Başkent’teki otopark sorunun ciddi bir problem olduğunun da altını çizen Başkan Tuna, “Bizim çabamız; bütün otoparkların İstanbul'daki İSPARK gibi ANPARK şirketi tarafından yönetilmesi. Yani bu otopark problemlerine de düzenli, ciddi, intizamlı bir durumu Ankaramızda gerçekleştirmek. Bunun için de geçtiğimiz ay belediye meclisimize teklif sunuldu. Komisyon, görüştükten sonra önümüzdeki Ocak ayında, Meclis Raporunu sunacak ve ardından da meclisin vereceği karara uygun hareket ederek çözüm bulacağız” açıklamasında bulundu.

 

-“ MERKEZ’DE DE SU FİYATLARINDA İNDİRİMİ ARZU EDİYORUZ”

“Ben eğriye eğri doğruya doğru söylüyorum kimseyi boş yere umutlandıramam” sözleriyle atık su bedellerinin ticarethanelerden kaldırılmasıyla ilgili olarak da “Tabi gönlümüzden geçiyor. Neden biz 16 ilçede bu uygulamayı yaptık? Mandıralarda kullanılan su ve atık su fiyatlarını yarıya indirdik ki, vatandaş orada yerleşsin, orada kalsın, köyler terk edilmesin… İnşallah imkanlar elverdiği ölçüde de tabi ki merkezdeki su fiyatlarıyla ilgilide bir indirimi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Tuna, hafriyatla ilgili olarak da şunları söyledi:

         “Bununla ilgili olarak da malum şu anda ciddi sıkıntılar var. Biz bu sıkıntılar çerçevesinde yine otoparkta olduğu gibi Büyükşehir Belediye Meclisimize bir önergeyle hafriyatların belediye şirketinden alınması yönünde teklif sunduk. Belediye olarak ihaleye çıkacağız, açık ihalede vatandaş hafriyatla ilgili parasını belediyeye yatıracak. Bunun hizmetini veren biziz, hizmet alımı ihalesine çıkmış olacağız. Vatandaş da ‘benim param sağa mı, sola mı gidiyor?’ diye endişe duymayacak ve parayı belediyeye yatıracak.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Mustafa, Tuna,, ASO, Meclisi'nden, Konuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı