Haber Detayı
26 Ekim 2021 - Salı 10:57
 
Mustafa Ünver, Bucuk Göleti İle İlgili Önerge Verdi
MHP Sincan ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Mustafa Ünver, Yenikent-Bucuk Göleti’ni besleyen su kaynaklarının ıslahı üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi’nde önerge verdi.
Sincan Haberi
Mustafa Ünver, Bucuk Göleti İle İlgili Önerge Verdi

Ünver, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada 1975-76 Yenikent’te 250 haneye Bucuk’ta bulunan kaynaklardan içme suyu verildiğini; 1988 yılında göleti besleyen kaynaktan tarlalarda yetişen sebzeleri sulamak için 100’ye yakın tarlaya göletten su verildiğini kaydetti.

Ünver “2004 yılında göletin gövde yüksekliği 23 m’den 29 m’ye çıkarılmış.  Zaman içerisinde bölgede 10-15 olan ev sayısı 80-90 haneye, sebze tarlası sayısı da 280’e yükselmiştir. 2019 yılında su kaynağına su deposu yapılmıştır. Bu yıl su deposundan içme suyu hattı döşenerek 100 ev içme suyu bağlantısı yapılmış, 40 hane abone olmuş fakat bazı evle halen su gelmediği tespit edilmiştir. 2021 Yılı Mart ayında vatandaşların evlerine, tarlalarında kullandıkları kaynaktan içme suyu hattı alındığı için sulama göletindeki su azalmış ve tarlaları besleyemez hale gelmiştir. Başkentin domates, biber gibi önemli sebzelerine yetiştiren vatandaşlaımızın sebzeleri kurumakta ve yaklaşık 1 aydır 280 çiftçimiz tarlalarını sulayamamaktadır, geçim sıkıntısı çekmektedirler” dedi.

Bu nedenle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin konuya el atmasını isteyen Ünver, Büyükşehir Meclisi’nde bir önerge verdi. Ünver önergede şu taleplerde bulundu:

        1. Yaklaşık 50 yıldır vatandaşımızın içme suyu olarak kullandığı kaynağın üzeri kapatılıp iptal edilmiştir. Bu kaynağın açılması ve içme suyu hattının sadece bu kaynağa bağlanarak tarım arazilerini sulayan göletin kaynağının içme suyu hattına bağlantısı kesilerek o kaynağın tarım arazilerini sulamak için kullanılması,

        2. Abone bağlantıları yapılmış olmasına rağmen hala evlerine su alamayan hanelere neden su verilmediğinin tespitinin yapılması, varsa kaçak vs. sorunlarının incelenip giderilmesi,

        3. Yenikent’e gelen suyun Ortapınar TOKİ’den pompa ile su basıncının artırılarak su ulaşamayan kotları ulaşımının sağlanması hususunda Yenikent’te ki vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve ekonomimize katkısı amacıyla Büyükşehir Belediye Meclisimizde konunun görüşülüp çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz. 

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Mustafa, Ünver,, Bucuk, Göleti, İle, İlgili, Önerge, Verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı