Haber Detayı
30 Haziran 2022 - Perşembe 10:06
 
Mustafa Yavuz'dan Etimesgut Belediyesi'ne Eleştiri
Gazeteci ve TV Programcısı Mustafa Yavuz ile Etimesgut’u değerlendirdik. Aynı zamanda CHP Genel Merkezi’nde Spor Kurulu’nda görev yapan CHP’li Mustafa Yavuz, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’in artık şapkayı önüne koyması gerektiğini söylerken “2024 Yılı yerel seçimlerinde Etimesgut’ta bir değişim yaşanacak, halk bunu istiyor” diye konuştu.
Etimesgut Haberi
Mustafa Yavuz'dan Etimesgut Belediyesi'ne Eleştiri

    Etimesgut’u nasıl görüyorsunuz?
    
    Etimesgut her gün büyüyen ve gelişen bir kent. Dolayısıyla 8-10 yıldır burada yaşayan bir insan olarak değil, halkın gözüyle Etimesgut’u değerlendirecek olursak; nüfus olarak büyüyen  ancak yerel yönetim, şehircilik anlamında aynı paralelde büyüyemeyen gelişmeyen bir kent görüntüsü var. Bunu öncelikle bir tespit etmemiz lazım. Olması gereken nedir; nüfus arttıkça  belli değişimlerin belli kazanımların olması gerekiyor. Etimesgut son 20 yılda maalesef bu büyümeye orantılı olarak aynı paralelde belli hizmetleri ve belli kazanımları elde edememiş bir kent. Ben buna Etimesgut Belediyesinin kayıp yılları diyorum. 
    Mevcut başkanın bu dördüncü dönemi.  Geride kalan 20 yılda kente dair sosyal donatı alanları, yaşam alanları ve kültürel alanlarda artan nüfusla birlikte değişimi ve gelişimi yakalayamamış bir kent. Burada siyasilerin büyük sorumluluğu var. Bunu daha da somutlaştıracak olursak, hafta sonları insanlar Etimesgut’ta durmak yerine Çankaya, Kızılay, Batıkent vs.. yerlere giderek sosyal aktivitelerini, belli ihtiyaçlarını (alışveriş gibi) karşılamak için bu alanlara gidiyor. Her iki bölgemiz de Yenimahalle ve Çankaya’da CHP’li Belediyeler. Oraların yaratmış olduğu sosyal donatı alanlara, mekanlar, alışveriş üniteleri vs. hepsi oralarda olduğu için Etimesgut’ta yaşayan her insan ihtiyaçlarını karşılamak için buralara gidiyor. Bir yerel yönetici açısından nüfusu kentte tutmak yerine başka yerlere gitmesine sebebiyet vermek bir sorun ve bana göre ayıptır!
    600 bini geçen bir nüfus var. Dinamik bir yapı var. Ancak siz bu insanları burada tutamıyorsunuz. Günlük yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için, sosyalleşmek için buralara gidiyorlar. Onun içindir ki Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Enver Demirel şapkayı önüne koymalı. Ben hala görevde olduğu için unu söylüyorum. Yoksa 2 yıl sonra yapılacak yerel seçimlerde Enver Demirel halkın önüne geçtiği zaman, sandık geldiği zaman halk bunun hesabını soracaktır. Etimesgut’ta değişimin yolunu açacaktır. Söylediğim ve tespit edilen bu problemleri halk birebir yaşıyor. Halkın yaşadığı sorunları biz de yaşıyoruz. 
 
    Hemen şunu sormak istiyoruz. Sayın Demirel şapkayı önüne koymalı dediniz. Dediğiniz gibi dördüncü dönemi ve son üç dönemdir de üst üste kazanıyor. Demek ki başarılı. Bu sonucu çıkarabilir miyiz?
 
    Hayır çıkaramayız. Siyasettir bu, dört dönemdir seçilebilirsiniz. 20 yıl öncesine giderseniz ülkemizde insanların oy verme alışkanlığını da dikkate almak lazım. 20 yıl önce bir iddia ile yola çıkmışsınızdır. Şartlar size seçim kazandırmıştır ama kendisine verilen krediyi mevcut belediye başkanı doğru kullanmamıştır. Halkımız daha iyi yapması noktasında bir kredi vermiştir ama siz kullanamamışınız. Dolayısıyla 2024 yılında sandık geldiği zaman milletimiz dur diyecektir. Son seçimlerde de az bir oy farkıyla seçimi kazandı Enver Demirel. CHP’nin adayı çok az bir farkla seçim kaybetti. Biz iddiamızı hala koruyoruz ve 1 milim de geri atmış durumda değiliz. 2024’te yapılacak seçimde göstereceğimiz aday ile örgütümüz ile kadrolarımız ile Etimesgut Belediyesini almaya talibiz. Halkımızın bu yönde de bir teveccühü olduğu sokakta görüyoruz. Değişim zamanının geldiğini Etimesgut’un hangi mahallesine hangi sokağına giderseniz gidin duyabilirsiniz. 
 
     Peki size göre Etimesgut’ta  eksik  olan şey nedir?
 
    Etimesgut’ta eksik olan sadece bir şey değil çok şey eksik. Bunları madde madde de sayabiliriz ama dediğim gibi bir kentin olmazsa olmazları vardır. Az önce de söylediğim gibi sosyal donatı alanları, kültürel alanlardır, gezi alanlarıdır,ulaşım yollarıdır, o kentte insanı mahallesinde sokağında tutabilecek yapılması gereken çalışmalardır. Maalesef Etimesgut’ta bunların hiç biri yok. Bu listeyi uzatarak ta gidebiliriz. Mevcut belediye yönetimi 20 yılda bu sorunların hiç birinin üstüne gitmemiş, nüfus artmış ama buna paralel Etimesgut kendi gelişimini sağlayamamıştır. Kentler batıya doğru gelişirler. Bu anlamda Etimesgut Ankara’nın bir parlayan yıldızıdır. Ancak bunu yerel yönetimlerin taçlandırması gerekir. Mevcut Belediye Başkanı ve yönetimi bu parlayan yıldızı fark edemeyip gerekli çalışmaları yapmamışlardır.
 
     Etimesgut; Eryaman, Merkez ve Bağlıca olmak üzere 3 ayrı bölgeye ayrılmış durumda. Birbiriyle çok bağlantısı olmasa da ilçenin tek vücut haline getirilmesi gerekiyor. Bu birlik bütünlüğü nasıl sağlayabililiriz. Etimesgut’ta beklentileriniz nelerdir?
 
    Saydığınız üç bölgenin birbiriyle bağlantısını sağlayabilmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin  çalışmalarını birlikte görüyoruz. 20 yıldır yapılamayan Bağlıca’nın Çevre Yolu’na ve Yapracık’a bağlantısı, İstasyon Caddesi alternatif yolu gibi çeşitli kavşak, düzenleme, trafiğin rahatlaması gibi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın belli çalışmaları var ve devam ettiriyor.  Etimesgut’ta her bir yurttaşımıza baktığımız zaman 600 bin Etimesgutluyu görüyorum. 600 bin komşumuz var diyorum. Her gittiğimiz yerde bunu konuşuyor, her gördüğüm Etimesgutluya bunu söylüyorum. Komşuluk bilinciyle hareket etmemiz gerektiğini ifade ediyorum. Komşu komşunun külüne muhtaçtır sözüne binaen bu ilişkileri geliştirerek bir kenti daha yaşanabilir bir hale getirmek, o kente sağduyuyu, birliği, beraberliği, kardeşliği geliştirmek için öncelikle komşuluk hukukunu geliştirmeliyiz. 
     Burada yaşayan 600 bin yurttaşımızı komşu olarak görüyorum ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi, mahalle-semt kültürünün geliştirilmesi gerekir. Ben olaya bu bakış açısıyla bakılması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa siz belediye başkanı olmuşunuz, herkes size oy vermiş eğer bu bilinci taşımıyorsanız burada bir kopukluk başlar. En hücradaki bir köyümüz ile Eryaman’da yaşayan bir yurttaşımızın komşu olduğunu bilerek komşuluk hukukunu geliştirerek bir çok meseleyi aşabiliriz. 
 
     Peki Mustafa Yavuz olarak Etimesgut ile ilgili planlarınız nelerdir?
 
Şunu söyleyebilirim; Az önce komşuluk ilişkilerinden bahsettim. Öncelikle ben bu kentte yaşıyorum, evim burada ve burayı bir yurt olarak görüyorum. Buradaki siyasette siyaseti yöneten insanların en iyi şekilde bu kenti yönetmesini isterim. Bu A kişi olur veya B kişi olur. Sosyal demokrat düşünceye sahip birisi olarak aynı düşünceleri paylaştığım birinin burada Belediye Başkanı olmasını isterim. Bu Mustafa Yavuz’da olabilir, bir başkası da olabilir. Siyasi bir hedeften ziyade Etimesgut’un yaşanabilir bir kent olması lazım. 
 
    Etimesgut’u tek kelimeyle nasıl özetleyebilirsiniz? Etimesgut’un kimliği nedir?
 
     Gelişimini tamamlayamamış bir kent görüntüsü var. Modern binalar yapılıyor ama buna paralel çağdaş kent olma hüviyetini kazanamamış, kent olamamış bir görüntüsü var. Anadolu deyimiyle kasaba görüntüsü var. Nasıl bir Etimesgut hayal ediyorsunuz diye sorarsanız; çağdaş, modern, müreffeh, ulaşılabilir, ulaşım sorununun olmadığı, insanların kardeşçe yaşadığı, sosyal demokrasinin tüm gereklerinin olduğu bir kent hayal ediyorum. Maalesef bugün böyle değil.
    CHP’liyim, sonuçta bir gazeteci olsam da siyasi bir kimliğim var. Ben bir partiliyim ve CHP’li belediyelere baktığımız zaman farkı görebilirsiniz. İnsanların en çok sosyalleştiği, en çok zaman geçirdiği yerler CHP’li belediyelerin olduğu yerlerdir. Örneğin yanı başımızda Yenimahalle, örneğin Çankaya.. Buraları tüm Ankara’nın gözbebeği olan yerlerdir. Etimesgut’ta inşallah 2024 yılında yapılacak seçimlerde CHP’li bir belediye olacak, sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışı ile yönetilecek. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi bu anlamda bizim belli bir yol haritamız var.  
   CHP’li belediye başkanlarımızın göreve geldiğinde olmazsa olmaz yapacağı işler vardır. Birincisi şeffaflık, halka hesap verecek. İşte sosyal demokrat anlayış dediğimiz anlayışın, sosyal, kültürel çalışmaların ve bunların hepsinin birlikte olacağı bir kent olacaktır Etimesgut. 
 
    2019 yılında Ankara’da bir değişim  yaşandı ve Mansur Yavaş seçimleri kazandı. Peki 3 yıllık Mansur Yavaş çalışmalarını nasıl değerlendirirsiniz?
 
    Bana göre Ankara 25 yıllık bir fetret dönemi yaşamıştır. Cumhuriyetimizin başkenti olan bir kent çağdaşlık ile modernlik ile anılması gerekirken dinozorlar ile ucube yapılar ile devasa gökdelenler ile anılmış, şehir hüviyetini kaybetmiş bir durumdaydı. Mansur Beyin göreve gelmesiyle birlikte öncelikle şehirde ve kent psikolojisinde bulunan herkesin kaynaşması, birleşmesi, yardımlaşma hukukunun geliştiği bir şehir olma özelliğini yeniden kazandı. Bu anlamda ben bunu çok kıymetli buluyorum. Sayın Yavaş daha da çok işler yapacaktır. Etimesgut’ta da güzel işler yaptı ve yapmaya devam ediyor. Etimesgut merkezinde çileden çıkmış bir trafik vardı biliyorsunuz. Bunu çözdü, yapılacak daha bir çok yatırım var. Belediye Meclis Üyelerimiz, Büyükşehirimiz bu konuları hassasiyetle takip etmekte. Etimesgut Belediyesi’nden alamadığı hizmeti  Büyükşehir Belediyemizden almaktadır. Bunu da halkımız görüyor. 
 
     CHP’nin bugünkü durumuyla  ilgili neler söylersiniz?
 
    Partimiz bugün iktidarın en büyük favorisidir. Millet İttifakı ile beraber 2023 yılında belki daha da erken iktidar olacaktır. Sayın Genel Başkanımız; bu ülkede hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir ülke inşa edecek. Dünyada örnek gösterilen bir  ülke haline dönüştürecek. AKP nasıl 25 yılda Ankara’da bir enkaz bıraktıysa ülke yönetiminde de benzer sorunları bıraktı. Genel Başkanımız ve parti yönetimimizin ülkemizin şu an içinde bulunduğu tüm sorunlarla ilgili çözüm önerileri, projeleri hepsi hazırdır. İktidara geldiğimiz ilk gün itibariyle bunların hepsi hayata geçecektir. CHP ve Millet İttifakı bana göre iktidarın en büyük adayıdır, iktidar da olacaktır. Bunu Etimesgut sokaklarında gezdiğimiz zaman vatandaşlarımızla olan sohbetlerimizde de görebiliyoruz. Onlarda artık CHP’nin iktidara geleceğini söylüyorlar. Etimesgutumuz da rahat bir nefes alacaktır. Ankara’da başta Genel Merkezimiz, Ankara İl Örgütümüz, İl Başkanımız, Büyükşehir Belediyemiz, İlçe Örgütlerimiz topyekün bir seferberlik halinde. Yapılacak ilk seçimde hem Etimesgut’ta hem Ankara genelinde birinci parti olacağız. İnşallah 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde de 
Etimesgut Belediyesi’ni kazanacağız.
 
      Mustafa Yavuz kimdir?  Kısaca okuyucularımıza  kendinizi tanıtır mısınız?
 
   Öncelikle halktan birisiyim. Gazeteciyim, 
2015 yılında CHP’den Milletvekili Adayı oldum. Uzun yıllardır gazetecilik yapıyorum, çeşitli yayın kuruluşlarında görev aldım. Sivil Toplum Örgütlerinde görevlerim oldu. CHP Genel Merkezi’nde Spor Kurulu’nda görev yapmaktayım. Halen bir TV kanalında program yapıyorum. 
 
HABER RÖPORTAJ: İbrahim Keskin
Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Mustafa, Yavuz'dan, Etimesgut, Belediyesi'ne, Eleştiri,
Yorumlar
Haber Yazılımı