Haber Detayı
14 Ocak 2015 - Çarşamba 23:57
 
Mustafa Tinç'ten Önemli Açıklamalar
Etimesgut ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti’li Meclis Üyesi Mustafa Tinç, Haziran ayında yapılacak Genel Seçimler öncesinde gazetemize konuştu. Tinç, milletvekilliği için..
Siyaset Haberi
Mustafa Tinç'ten Önemli Açıklamalar

Etimesgut ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti’li Meclis Üyesi Mustafa Tinç, Haziran ayında yapılacak Genel Seçimler öncesinde gazetemize konuştu. Tinç, milletvekilliği için ‘hazırım’ mesajı verirken önemli açıklamalarda bulundu. CHP’den istifa ederek neden AK Parti’yi tercih ettiğini anlatan Tinç, ‘Alevi’ yurttaşlarımıza da seslendi.

Etimesgut ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği görevinde bulunan ve 2004 yılından bu yana bu görevlerini sürdürürken değişik komisyonlarda görev yapan, siyaset ve belediyecilik tecrübelerini TBMM’nde de sürdürmek isteyen Mustafa Tinç, siyasete CHP’de başlayan isimlerden. Bugün AK Parti içerisinde siyaset yapan sayılı alevi isimlerden de bir tanesi.

Haziran ayında yapılacak seçimlerin her zamankinden daha fazla bir öneme sahip olduğunu belirten Mustafa Tinç, “Orduya yapılan kumpaslar, Gezi olayları ve paralel yapının hükümeti devirme girişimleri karşısında ülkemiz koalisyonlara teslim olmamalıdır. AK Parti’miz bu seçimlerden
daha güçlü olarak çıkacaktır” diye konuştu.

İŞTE MUSTAFA TİNÇ İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞME:

   FLAŞ-Sayın Tinç; 2004 yılından bu yana , Etimesgut ve Ankara Büyük Şehir Belediye Meclis Üyesisiniz. Her iki Belediye de değişik komisyonlarda görev yaptınız-yapıyorsunuz. Öncelikle
   a-Kısa bir Özgeçmişiniz.
   b-Siyasette amaç ve hedefleriniz nedir.

    1956 Yozgat doğumlu, Gazi Eğitim Enstitüsü Matematik bölümü mezunuyum. Kamudan emekliyim. Siyasete ilgim Gazi’de okuduğum yıllarda başladı. 70’li yılların son yarısında, sağ sol kavgasının doruk noktasında olduğu, Okulların bazen sağ, bazen sol guruplarca işgal edildiği, öğrencilerin rahatça okullara gidemediği dönemde ben; öğrenci şebekesi olan herkesin eğitim-öğretim özgürlüğü olduğunu savunarak, her görüşten öğrencinin özgürce okuluna gelmesini savundum. Bugün o yıllara tekrar baktığımızda masum, tertemiz içi vatan aşkıyla dolu gençlerimizin, karanlık odaklarca nasıl kullanıldıklarını görmekteyiz.
   Aktif siyasete, CHP’de başladım. Bu partide çeşitli Komisyon Başkanlıkları, İl ve ilçe yöneticiliği yaptım. Ankara Büyükşehir ve Etimesgut Belediye Meclis Üyelikleri yaptım. 2010 yılında CHP’den istifa ederek Ak Parti’ye geçtim.
    Sorunuzun ikinci kısmına cevap verecek olursak; bir kere ben yapı olarak duygusal, ilkesel olarak ta idealist ve hümanist biriyim. O yüzden, siyasetteki amacım ve hayat felsefem; huzurlu ve mutlu bir toplum yaratmak için çalışmaktır. Çevrem ve yaşadığım toplum ne kadar huzurluysa ben de o kadar kendimi huzurlu hissederim. Bunun için siyasette varım ve hizmet odaklıyım.


   FLAŞ: CHP’de başladığınız siyaseti Ak Parti’de sürdürüyorsunuz. Neden Ak Parti? Ak Partinin hizmet anlayışı, yönetim tarzı, teşkilatlanma açısından CHP ile farkları nelerdir?

   Çok güzel bir soru. Halk arasında bir söz vardır. “İt izi at izne karışmış” diye.  Bu söz CHP’yi çok güzel tanımlamakta. CHP’deki dostlarıma haksızlık etmek istemem ama ne yazık ki CHP’de kimin ne söylediği kimin ne yaptığı belli değil. Her kafadan değişik seslerin çıktığı gürültülü bir ortama dönmüş durumda. Örgütlerine bakacak olursak tepeden tırnağa birbiriyle uğraşan birbirini sevmeyen insanların bir arada olmaya çalıştıklarını görürüz. Kuralsızlığa demokrasi diyorlar. Oysa gelişmiş toplumlarda Demokrasi kurallar manzumesidir.  Şişli Belediyesinde olup bitenler gün gibi ortada dururken CHP Hakkında daha fazla bir şey söylememe gerek yoktur sanırım.

 Neden AK Parti? AK Parti, bence,  Türkiye’nin tutkalı. Türkiye’deki bütün renkleri  içinde barındıran, bir arada tutan tutkal. Bunu, büyük bir orkestradaki enstrümanların çıkardığı ses uyumuna da benzetebiliriz. Ben de kendimi, AK Parti Orkestrasındaki enstrümanlardan biri olarak görmekteyim. İşte bu yüzden AK Parti diyorum.  AK Parti’nin hizmet anlayışının en güzel yanıtını seçmen vermektedir. Dünya’da 13 yılda girdiği bütün seçimlerden oyunu artırarak çıkan başka bir parti var mı? Seçimler, hizmetin en güzel değerlendirmesidir. Millet hizmetten memnunsa devam der, memnun değilse de alaşağı etmesini bilir. Demokrasilerde bunun örnekleri  çok var.


   FLAŞ: 7 Haziran 2015 seçimlerinin, sizce önemi nedir? Genel seçimlerle ilgili özellikle Milletvekilliği konusunda bir düşünceniz var mı?

   Ak Parti  İktidarı, Türkiye’de  gelmiş geçmiş tüm iktidarların, hükumetlerin 80 yılda yaptığı hizmetlerden daha fazlasını 13 yılda yaptı. Eskileri şöyle bir anımsayacak olursak; Türkiye 70 cente muhtaç, sağdan soldan (İMF) para dilenir durumdayken şimdi dünyada gelişmiş ilk yirmi ülke içerisinde, IMF’den borç dilenirken şimdi borç para verir hale geldik. Dünyada ve bölgemizde gerek ekonomik alanda gerekse demokratikleşme, eğitim ve sağlık alanında model ülke konumuna geldik. Bu durum; şimdiye kadar ülkemizde ve bölgemizde hakimiyetini sürdüren emperyal güçleri tedirgin etmeye başladı. Bu emperyal güçler, eski düzenlerinin önünde engel olarak AK Parti’yi görmektedirler. Onun için AK Parti’yi iktidardan uzaklaştırmak için her türlü argümanı kullanmaktadırlar. Bunun en iyi örnekleri; Orduya yapılan kumpaslar, gezi olayları ve paralel yapının hükümeti devirme girişimleridir. İşte bu yüzden 7 Haziran 2015 seçimleri her zamanki seçimlerden daha fazla önem arz etmektedir.  7 Haziranda Türkiye Koalisyonlara teslim olmamalı, AK Parti seçimlerden daha  güçlüolarak çıkmalı. Bu hem ülkemiz çıkarları bakımından hem de bölgemiz çıkarları bakımından kaçınılmaz bir gerçek olarak durmaktadır. Umuyorum ki milletimiz bu gerçeğin farkında olarak AK Parti’yi güçlü bir şekilde iktidara getirecektir.

   Milletvekilliği benim için bir hizmet kapısıdır. Bu yaşıma kadar edindiğim bilgi ve birikimimle Milletvekili olarak hizmet vermeyi elbette  isterim, istiyorumda.  Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanım, Başbakanım ve Partimin yetkili organları uygun görürlerse ben bu göreve hazır olduğumu buradan duyurmak  istiyorum.
 
   FLAŞ: Neden Mustafa Tinç ? Milletvekilliği anlamında hedefleriniz nedir? Sizi diğer adaylardan, özellikle Ankara’daki adaylar arasında ayıran özelliğiniz nedir?

   Yukarıda da değindiğim gibi, AK Parti Orkestrası içinde orkestra ya zenginlik katan, güzel ve uyumlu ses çıkaran değişik bir enstrüman olarak görüyorum kendimi. Ak Parti, daha güçlü iktidar olabilmesi için ben ve benim gibilere de yer vereceği kanaatini taşıyorum.  Milletvekilliğine layık görülürsem hedefim; toplumun birlik ve beraberliğinin tesis edilmesinde büyük katkımın olacağı kaçınılmazdır.

   FLAŞ: Ankara’da yöresel (yerel-herkesin tanıdığı) adaylara ihtiyaç var mı? Mevcut Milletvekilleri arasında bu özelliği taşıyan isimlerin sayısı çok az.

   Ankara çok büyük bir şehir. Yurdun dört bir yanından gelenler oluşturuyor nüfusunun çoğunluğunu.  Onun için genel seçimlerde yerel özellik aramak çok doğru sonuçlar vermeyebilir. Bu seçimlerde adayların niteliği ön planda olmalı diye düşünüyorum ama Ak Parti seçici kurulları her zaman olduğu gibi en doğru adayları halka sunacağından kuşkum yoktur.

   FLAŞ: Sizin Alevi olduğunuzu biliyoruz. AK Parti’nin Alevilere yaklaşımı, Alevi açılımı ile ilgili politikasını nasıl buluyorsunuz? Sizin bu özelliğiniz şahsınıza artı mı eksi mi getirir?

   Şu bir gerçek. Türkiye’de Alevi yurttaşlarla AK Parti arasında yalan yanlış bilgilerle duvarlar (önyargılar )oluşturulmuş. Ülkemizin selameti, birliğimizin, beraberliğimizin, kalkınmamızın, ekonomik ve sosyal refahımızın, kısacası lider ve güçlü bir Türkiye için bu duvar yıkılmalı, Alevi yurttaşlar Bir partinin cenderesinden kurtulup AK Parti ile de buluşmalı diye düşünüyorum. Bunu, hem güçlü bir Türkiye’nin devamı bakımından, hem Alevi yurttaşlarımızın menfaatleri bakımından hem de AK Parti iktidarının devamlılığı açısından elzem olarak görüyorum.

   AK Parti’nin bu konuda ki çaba ve girişimleri takdire şayandır. Ancak sonuç bakımından  yeterlideğildir. İnanıyorum ki; AK Parti ile Alevi yurttaşların arsındaki önyargıların kalkıp doğru zeminde buluşmalarını AK Parti’de siyaset yapan Alevi arkadaşlar yapacaklardır. Beş yıldır Ak Parti de siyaset yapan biri olarak, hiçbir zaman Alevi kimliğimden ötürü kendimi dışlanmış hissetmedim ya da inancımın dışında başka bir telkinle ve dayatmayla da karşılaşmadım. Son derece saygın ve demokratik bir ortamda siyasetin içindeyim. Çalışmalarımı AK Parti Teşkilatlarıyla gayet uyumlu bir şekilde yapmaktayım. Buradan şu mesajı vermek istiyorum; Alevi yurttaşlarımızın AK Parti’de siyaset yapmalarına hiçbir engel yoktur. Tam tersine, burada topluma hizmet vermenin önü açık.

   AK Parti içinde Alevi kimliğimden dolayı yadsınmadığım gibi gerek idealist ve hümanist kişiliğimden gerekse Alevi oluşumdan dolayı daha bir önemsendiğimin farkındayım.
   Alevi açılımıyla ilgili söyleyecek o kadar çok sözüm var ki, bunu bir rapor halinde Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza sunacağım.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut, Ankara, Büyükşehir, Belediyesi’nin, AK Parti’li, Meclis, Üyesi,
Yorumlar
="clear">
Haber Yazılımı