Haber Detayı
01 Ekim 2014 - Çarşamba 20:29
 
Naif Arap Üniversitesi, Ayaş'ı Ziyaret Etti
Bütün Arap ülkelerinin yönetiminde yer aldığı Naif Arap Üniversitesi’nden(Naif Arab University for Security Sciences) Güvenlik Birimleri Başkanı Kurmay Tümgenaral Dr.Ali Alruawili..
Ankara Haberi
Naif Arap Üniversitesi, Ayaş'ı Ziyaret Etti

Bütün Arap ülkelerinin yönetiminde yer aldığı Naif Arap Üniversitesi’nden(Naif Arab University for Security Sciences) Güvenlik Birimleri Başkanı Kurmay Tümgenaral Dr.Ali Alruawili,30 subay ve Astsubaydan oluşan heyet Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan'ı makamında ziyaret etti.
     Heyet Başkanı Dr. Ali Alruawili Ayaşın yeşilliğinden,tarihinden,konaklarından çok etkilendiğini ifade ederek “Yurt dışına ziyarete giden belediye başkanlarımız burayı görsün istiyorum. Üniversitemiz 1971 yılında kuruldu. Üniversitemizin asıl amacı Arap ülkelerindeki güvenlik birimlerini güçlendirmek için eğitim vermek.  Diplomat eğitimi de veriyoruz.  BM de gözlemci sıfatımız var” dedi. Arap ülkeleri İçişleri Bakanlarının üniversitenin yönetim kurulu üyesi olduğuna dikkat çeken Alruawili, “Üniversitemiz Suudi Arabistan’dadır. Eğitim programımızı Ürdün’de yapacaktık, ama güçlü ilişkilerimizden dolayı yöneticilerimiz Türkiye’yi seçti. Türkiye’yi biz daha yakın görüyoruz. Türkiye güçlü ve lider ülkedir. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında manevi bağ vardır” diye konuştu.
   Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan ise Ayaş'ınTürkiye’nin en eski ilçelerinden olduğunu kaydederek “Ayaş İpek Yolu üzerinde olmasından dolayı ticaret merkezidir. Onun içindirki  tarihdeki yeri çok önemlidir. Camiilerimiz,ceşmelerimiz,hamamlarımız Selçuklu dönemine aittir. Konaklarımız ise 150-200 yıllıktır. Osmanlı döneminin mimarisiyle yapılmıştır. Gerek Selcuklu gerekse Osmanlı tarihinde Ayaş  yerini almıştır.  Cumhuriyet tarihinde ise Ayaş,  dünyaya ün salan paşalar,bilim ve edebiyat adamları, devlete üst düzey memurlar yetiştirmiştir" açıklamasında bulundu.

   Termal turizmiyle dünyada aranan yer olacak
    Başkan Taşan konuşmasına şöyle devam etti; "Allah sizlere petrol ve sermaye zenginliği vermiş. Bizlere ise de doğal güzelliklerin yanı sıra dünyada eşi benzeri bulunmadık  jeo termal su vermiş. Biz termal suyu  şu ana kadar  yeterince değerlendiremiyoruz. Ülkemiz müslüman ülke hem tarih hemde inanç birliğimiz var.Sizler ve sizin gibi kişiler   bu topraklara  yatırım yaparsanız Ayaşımız gerek inanç turizimiyle gerekse termal turizmiyle  dünyada aranan bir yer olacaktır."
   Öğle namazını Selcuklulardan kalma Killik camisinde kılan heyete Başkan Taşan İlçemize gösterdiği hassasiyetten dolayı 200 yıllık tarihi konak resmi rediye etti. Heyet Ayaş Yarı Acık Cezaevi satış mazasında alış veriş yaptıktan sonra Ayaş tan ayrıldı.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Bütün, Arap, ülkelerinin, yönetiminde, yer, aldığı, Naif, Arap, Üniversitesi’nde
Yorumlar
Haber Yazılımı