Haber Detayı
26 Ekim 2016 - Çarşamba 17:33
 
Necati Yılmaz'dan Gölbaşı Belediyesi Hakkında Soru Önergesi
CHP’li Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın “Sevgi Gölü”nü yapacaklarını açıkladığı alanda Büyükşehir’e gerçekleştirdiği arazi tahsisini TBMM gündemine taşıdı.
Gölbaşı Haberi
Necati Yılmaz'dan Gölbaşı Belediyesi Hakkında Soru Önergesi

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın yerel seçimlerden önce “Sevgi Gölü”nü yapacağını açıkladığı alanda Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan arazi tahsisini TBMM gündemine taşıdı. Büyüklüğü 703.5 bin metrekareyi bulan arazinin park, piknik ve ağaçlandırma alanı olarak Gölbaşı Belediyesi’ne tahsis edildiğini ifade eden Yılmaz, “Bu arazinin 35 bin metrekarelik kısmı hangi gerekçeyle otobüs hizmetlerinde kullanılmak üzere EGO’ya tahsis edilmiştir? Bu tahsisin ardından Sevgi Gölü projesi inşa edilecek midir?” diye sordu.

SEÇİM ÖNCESİ BROŞÜR DAĞITILMIŞTI

Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimler öncesinde seçim vaatlerini açıkladığını, ilçeye göl, müze, organik pazar, spor okulları ve rekreasyon alanlarının da içinde yer alacağı “Sevgi Gölü”nü kazandıracaklarını ifade ettiğini hatırlattı. “Sevgi Gölü”yle ilgili broşürler de hazırlatan Duruay’ın bunları ilçe sakinlerine dağıttığını belirten Yılmaz, söz konusu proje çerçevesinde mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan Gölbaşı Şafak Mahallesi’ndeki 830 bin 252 metrekarelik 4 No’lu parselin 703.5 bin metrekarelik kısmının “park, oyun alanı, ağaçlandırma ve piknik alanları” olarak kullanılmak üzere Gölbaşı Belediyesi’ne tahsisinin gerçekleştirildiğini vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ise söz konusu parselin 35 bin metrekarelik kısmının “otobüs bölge hizmetlerinde ve şoför eğitim alanı olarak kullanılmak üzere” EGO Genel Müdürlüğü’ne tahsisini Haziran 2016’da talep ettiğini kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Ankara Valiliği Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığı ise bu konuyla ilgili olarak Gölbaşı Belediyesi’ne 14.7.2016 tarihli bir yazı göndermiş, bahse konu 35 bin metrekarelik alanın Gölbaşı Belediye Başkanlığı adına olan tahsisinin kaldırılarak, EGO Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi konusunda görüş bildirilmesi istenmiştir.Gölbaşı Belediye Meclisi, 24 Ağustos 2016 tarihinde yaptığı toplantıda, Gölbaşı Belediye Başkanlığı’na tahsisli olan 703.5 bin metrekarelik alandan 35 bin metrekarelik kısmının tahsisinin kaldırılarak, EGO Genel Müdürlüğü’nce “otobüs bölge hizmetlerinde ve şoför eğitim alanı olarak kullanılmak üzere” tahsis edilmesine karar vermiştir. Söz konusu karar CHP’li üyelerin itirazlarına rağmen kabul edilmiştir.

HANGİ GEREKÇEYLE TAHSİS EDİLDİ?

Gölbaşı Belediyesi’ne söz konusu arazinin hangi tarihte ve hangi gerekçeyle tahsis edildiğini soran Yılmaz, “Söz konusu arazide daha önce fuar alanı, hobi bahçeleri, müze alanı gibi farklı kompleksleri de içeren “Sevgi Gölü”nün inşa edileceğini duyuran ve bunun için broşürler dağıtan Gölbaşı Belediyesi’nin, daha sonra ilgili alanın bir kısmını EGO otobüslerinin kullanımına tahsis etmesinin gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti.

CHP’li Yılmaz, tahsis edilen alan dışında EGO’nun otobüs bölge hizmetlerinde ve şoför eğitiminde kullanabileceği başka bir yer bulunup bulunmadığının açıklanmasını isteyerek, “Bu konuda herhangi bir çalışma yürütülmüş müdür? Bir çalışma yapıldıysa sonuçları nelerdir?’ diye sordu.

BÖLGEDEKİ YEŞİL ALAN ORANI NE?

Belediye’nin “Sevgi Gölü” projesinin yapılacağı alan için herhangi bir değer tespit çalışması yapılıp yapılmadığını soran Yılmaz, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“-Yapıldıysa söz konusu arazinin değeri nedir? EGO’ya tahsisi yapılan 35 bin metrekarelik arazinin değeri ne kadardır?

-İnsan sağlığı ve modern kentleşme dokusu için bir kişiye düşmesi gereken yeşil alan oranı ne kadardır? OECD ülkeleriyle karşılaştırılmalı olarak ülkemizde bu oran ne biçimdedir? Gölbaşı’ndaki yeşil alan oranı nedir? Söz konusu projenin hayata geçirilmesi durumunda bölgedeki yeşil alan oranı ne düzeye çıkacaktır?

-Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay’ın göreve geldiği 30 Mart 2014’ten bu yana ilçede kaç ağaç dikimi yapılmıştır? Gelecek dönemde kaç ağaç dikimi yapılması planlanmaktadır? Duruay’ın göreve geldiği tarih ve önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle Gölbaşı’nda yeşil alan oranı ne biçimde gerçekleşmiştir? Duruay’ın göreve geldiği tarihten önergenin yanıtlandığı tarihe kadar ilçede kaç ağaç sökümü yapılmıştır?

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP’li, Ankara, Milletvekili, Necati, Yılmaz, Gölbaşı, Belediye, Başkanı, Fatih,
Yorumlar
Haber Yazılımı