Haber Detayı
27 Aralık 2017 - Çarşamba 22:46
 
Necip Fazıl'ın Torunu Ulucanlar'da
Geçmişte Necip Fazıl'ın kaldığı Ulucanlar Cezaevi, bu kez de torunun ağırladı. Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ni titizlikle gezen Şeyma Kısakürek: "Burası sadece bir beton yığınından ibaret değil. Bu duvarlar fikirlerle, düşüncelerle kaplı" dedi.
Altındağ Haberi
Necip Fazıl'ın Torunu Ulucanlar'da

Dedesinin eşyalarını bir kez daha gördü

Şeyma Kısakürek'in Ulucanlar Cezaevi Müzesi ziyareti Hilton Koğuşu ile başladı. Daha sonra müşahede odalarına doğru yola çıkan Kısakürek, burada yaşananları uzman rehberlerden dinledi. Kısakürek, bal mumu heykellerin yer aldığı 4. Koğuşu da gezdi. Ardından soluğu Belgesel Salonu'nda alan Şeyma Kısakürek, avludaki afişleri dikkatli bir şekilde inceledi. Kısakürek, mahkûmların özel eşyalarının sergilendiği 6. Koğuşu gezdi ve dedesi Necip Fazıl Kısakürek'e ait kişisel eşyaları bir kez daha yakından gördü. Bölgede bol bol fotoğraf çektiren Şeyma Kısakürek'in Ulucanlar Cezaevi Müzesi ziyareti çok sayıda idamın gerçekleştiği darağacını görmesiyle son buldu.

"Burası sadece bir beton yığınından ibaret değil"

Şeyma Kısakürek, Ulucanlar Cezaevi Müzesi hakkında şöyle konuştu: "Burayı sadece bir beton yığını olarak görmek doğru olmaz. Bu duvarlara düşünceler sinmiş, fikirler sinmiş. Yakın tarihe ışık tutan düşünceler... Ulucanlar'ı anlayabilmek için o dönemi yansıtan eserleri okumak gerek. Mesela Necip Fazıl Kısakürek'in Cinnet Müstatili bu eserlerin başında gelir. Dedem eserlerinde burası için Ankara Cezaevi der. Buranın yıkılmasını engelleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, çok önemli bir iş başarmış. Kendisine teşekkürlerimi sunarım."
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Necip, Fazıl'ın, Torunu, Ulucanlar'da,
Yorumlar
Haber Yazılımı