Haber Detayı
27 Aralık 2017 - Çarşamba 22:29
 
Nevzat Ceylan'dan 98. Yıl Mesajı
AK Parti Ankara Milletvekili ve Başken Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan, Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin 98. Yılı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
Siyaset Haberi
Nevzat Ceylan'dan 98. Yıl Mesajı

NEVZAT CEYLAN'IN MESAJI ŞU ŞEKİLDE:

27 Aralık 1919’da Gazi Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelişi, Milli Mücadelenin seyri ve Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşması açısından çok önemli bir dönüm noktasıdır. 98 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk, Ankara’nın köylerinden ve kasabalarından akın akın gelen binlerce atlı ve yaya seğmenin oluşturduğu “Seğmen Alayı” ile genç, yaşlı, çocuk, kadın, erkek on binlerce Ankaralı tarafından büyük bir coşku içinde karşılanmıştır.

Ankaralıların "Kızılca Gün" olarak adlandırdığı bu tarihi günde gerçekleşen Seğmen Alayı, aynı zamanda Seğmenlerin ve Ankaralıların Büyük Önder’e kayıtsız şartsız verdikleri desteğin de somutlaşmış bir ifadesidir.

Atatürk, gerek Ankara’nın tarihten gelen Cumhuriyet bilinci, gerekse kendisine gösterilen bu müstesna desteğin etkisiyle Ankara’yı önce milli mücadelenin karargâhı, sonrasında ise en büyük eseri olarak nitelediği Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti seçerek onurlandırmıştır.

Atatürk’ün Ankara'yı başkent olarak seçmesinin sebebi sadece coğrafi konumu ile ilgili değildir. Çünkü Ankara tarihte Türklerin eline geçmeden önce 3 kez başkentlik yapmış, 4.başkentliğini Ahi Cumhuriyetine yapmıştır. 5. başkentliğini ise Türkiye Cumhuriyetine yapmaktadır.

Anadolu Selçuklu Devleti'nin parçalanmasından sonra Anadolu'nun her tarafında beylikler kurulurken bir tek Ankara'da beylik kurulmamıştır. Çok köklü bir Ahi geleneği olan Ankara'yı, seçimle gelen Ahi cumhurbaşkanları 1292 ve 1362 yılları arasında, tam yetmiş yıl süreyle yönetmişlerdir. Ankara Ahi Cumhuriyeti, dünya tarihinde kurulan ilk demokratik cumhuriyettir ve başkenti Ankaradır.

Mustafa Kemal : "Ankara'ya geldiğimde, o Ahi Cumhuriyeti kabiliyetinin hâlâ yaşadığını gördüm. Ben Ankara'ya, tarihte bir cumhuriyet kurmuş ve onu uzun yıllar yaşatmış bir kent olduğu için geldim "diyor.

Cumhuriyet'in ilanına ev sahipliği yapan Ankara, bugün de o zamanki gururu ve coşkuyu bünyesinde barındırmaya devam etmektedir. 15 Temmuz'da milli iradeyi hedef alan kalkışma hareketinde, Ankarada yaşayan vatandaşlarımız, tıpkı İstiklal Mücadelesi döneminde olduğu gibi demokrasilerine, birlik ve beraberliklerine sahip çıkmıştır.

27 Aralık 1919 ülkemizin kurtuluş, kuruluş ve varoluş destanının önemli bir dönüm noktasıdır. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberinde Ankara'ya gelen Heyet-i Temsiliye üyeleri ile İstiklal Savaşı'mızın kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyor, tüm Başkentte yaşayan hemşerilerimizi saygıyla selamlıyorum.

O gün Atatürk’ü karşılayarak desteğini esirgemeyen seğmenlerimizi de rahmetle anıyor ve bugün onların torunlarıyla Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olarak omuz omuza kol kola yürüyoruz.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Nevzat, Ceylan'dan, 98., Yıl, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı