Haber Detayı
05 Temmuz 2018 - Perşembe 01:16
 
Nihat Yeşil, AUAP Konusunda Tuna'ya Uyardı
CHP Ankara 3. Bölge Milletvekili Nihat Yeşil, Gökçek döneminden miras kalan Ankara Ulaşım Ana Planının halen daha Tuna’nın masasında beklediğini belirtti.
Siyaset Haberi
Nihat Yeşil, AUAP Konusunda Tuna'ya Uyardı

Gökçek döneminden miras kalan Ankara Ulaşım Ana Planının halen daha Tuna’nın masasında beklediğini belirten  Yeşil; 2017’de apar topar onaylanan Ankara Çevre Düzeni Planı 2038’in “bilimsellikten uzak ve çelişkiler yumağı bir plan” olduğunu belirtti ve Tuna’nın “özel araç özendirici” popülist yaklaşımlar ürettiğini kaydetti.

Anakara Milletvekili Nihat Yeşil basın açıklamasında aşağıdaki konular hakkında sorular sorarak açıklama istedi:

Ankara Çevre Düzeni 2038 planına göre yapıldığı iddia edilen 25.000 ölçekli nazım plan değişiklikleri ve revizyonları ile şekillenen Ankara kent bütününe ait, tek elden kapsamlı yeni nazım planlar da üretilmemiştir.

Yapılan incelemede, Ankara’nın kent Anayasası niteliğindeki, Ankara’nın yeni Çevre Düzeni Planı 2038’ e karşı Danıştay mahkemelerinde devam eden bir davaya da rastlanamamıştır.

Gelinen noktada; 2023 eski nazım planlar  üzerinden overlok rant yamaları ile kent şekillendirilmektedir. 2038 Ana plana, dava açıldıysa hangi mahkemeye açılmış? Dava ret edildiyse? Ret gerekçesi konusunda kamuoyunda  şüpheli durumlar oluşmuştur.

Keza, 13 OCAK 2017 tarihli 116 sayılı Ankara BŞB meclis Kararı ile;  “Ana planın “sadece kentsel alan dışı alanlardaki alt ölçekli planlarda bağlayıcılığı olacak” ilke kararına”  karşı da açılmış bir dava bulunmamaktadır.

Ankara’nın yarısı için bağlayıcılığı olan kent bütünü ana planı ve onun stepnesi olan  sipariş ulaşım ana planı 2038’ in yarım yamalak çelişkili öngörüleriyle Başkent’in kent vizyonu ve kaderi; parçacı planlama ve lokal davalaşmalar ile  belirlenemez.!

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Nihat, Yeşil,, AUAP, Konusunda, Tuna'ya, Uyardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı