Haber Detayı
17 Ağustos 2017 - Perşembe 12:04
 
Nihat Yeşil'den, Başkent'teki Polikliniklerle İlgili Önerge
Başkent'te iki ayrı adreste Suriyelilerin poliklinik oluşturduğu haberlerine ilişkin, CHP'li vekil Nihat Yeşil TBMM'de bir soru önergesi verdi. Yeşil'in soru önergesi şu şekilde:
Siyaset Haberi
Nihat Yeşil'den, Başkent'teki Polikliniklerle İlgili Önerge

Kamuoyuna da yansıdığı şekilde Ankara’da iki ayrı adreste Suriye uyruklu vatandaşlar tarafından poliklinik oluşturulduğu, yabancı uyruklu şahısların bu adreslerde muayene oldukları; gebelik kontrolleri, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması gibi işlemlerin yapıldığı tespit edilerek, muayene olan şahısların bu adreslerden birinin yanında bulunan ve eczane olarak dizayn edilen gecekondu tipi evde kullanacakları ilaçları temin ettikleri bilgilerinin edinildiği ve tespiti yapılan adreslerde arama yapıldığı kaydedildi.

Polikliniklerde 2 adet ultrasonografi cihazı, düşük ilacı olarak kullanılan ilaçlar ile Suriye’de kullanmak amacıyla gönderilen ancak buradan kaçak yollarla ülkemize geri geldiği değerlendirilen antibiyotikler, ağrı kesiciler, değişik muhteviyatta haplar ele geçirildi. Poliklinik olarak kullanılan yerlerde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması işlemlerinin de yapıldığı saptanmıştır.

Söz konusu adreslerde yapılan aramalarda; toplam 98 bin 806 adet tıbbi ilaç ve malzeme ile 2 adet ultrasonografi cihazı ve buna bağlı monitör ele geçirildi. Bu bağlamda;

Soru 1: Kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapan ve satan bu gibi yerlere karşı herhangi bir denetim mekanizmanız var mıdır? Eğer varsa bu şekilde kaçak ilaç ve poliklinik hizmeti veren gecekondulara karşı hangi önlemleri alıyorsunuz?

Soru 2: Son 7 yılda Suriye’den kaçak yollarla ülkemize girdiği tespit edilen ilaç miktarı nedir ?

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Nihat, Yeşil'den,, Başkent'teki, Polikliniklerle, İlgili, Önerge,
Yorumlar
Haber Yazılımı