Haber Detayı
16 Mart 2014 - Pazar 22:52
 
ODTÜ'den 300 Bin Ağaç Dikme Kampanyası
ODTÜ Geliştirme Vakfı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi, kampusun bulunduğu arazide ağaçlandırma kampanyası başlatıyor
Güncel Haberi
ODTÜ'den 300 Bin Ağaç Dikme Kampanyası

1961 yılından beri sürdürülen ağaçlandırma projeleri ile İç Anadolu bozkırında neredeyse yoktan var edilen “ODTÜ Ormanı”nın geliştirilmesi amacıyla ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliği ile başlatılan “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden” kampanyası kapsamında, ODTÜ’lüler ve doğaseverlerin destekleri ile 300 bin fidan dikilmesi hedefleniyor.

ODTÜ, kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiği ve bir gelenek haline getirdiği ağaçlandırma çalışmaları sayesinde Ankara’ya “bozkırın ortasında” kazandırdığı ormanı geliştirmek üzere  Ahlatlıbel ve Eymir Gölü çevresinde ağaçlandırma kampanyası başlatıyor. ODTÜ ve ODTÜ Geliştirme Vakfı işbirliğinde, “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden” sloganıyla faaliyete geçirilen kampanya ile, ODTÜ arazisinde ve Ankara’da orman varlığının artırılması, etrafında yeşil kuşaklar oluşturulması, gelecek nesillere yeşil ve yaşanabilir bir ülke bırakılması hedefleniyor. 300 bin ağaç dikilmesi hedeflenen kampanya süresince; 2560 dekarlık orman alanı rehabilite edilerek verimli hale getirilecek ve 1000 dekar alan ağaçlandırılarak orman varlığı artırılacak.

 

Ankara Valiliği’nin izniyle başlatılan “Bir Ağaç Sizden, Bir Orman Bizden” kampanyası kapsamında Türkiye genelinde toplanacak nakdi yardımlar kullanılarak yapılacak ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması ile “ODTÜ Ormanı”nın geliştirilmesi hedefleniyor. Bu sayede Orta Anadolu'da yok olmaya yüz tutmuş bitki türleri için doğal bir çevre yaratılırken, bu doğal çevrede kurt, tilki, keklik, tavşan, yılan, kaplumbağa gibi türlerin yanı sıra, 140’tan fazla kuş türü ile çok sayıdaki memeli ve sürüngene yaşam koşulları da sunulacak.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: ODTÜ, Geliştirme, Vakfı, Orta, Doğu, Teknik, Üniversitesi, kampusun, bulunduğu,
Yorumlar
Haber Yazılımı