Haber Detayı
04 Mart 2016 - Cuma 20:05
 
Odun Toplarken Parçalanan Eli, Kasığına Dikilerek Kurtuldu
Acıbadem Ankara Hastanesi, ilginç bir başarıya imza attı. Ailesine yardım etmek için dağda odun toplarken eli parçalanan Özgür Yıldız “Kasık Flebi” olarak bilinen operasyon ile eski sağlığına kavuştu.
Sağlık Haberi
Odun Toplarken Parçalanan Eli, Kasığına Dikilerek Kurtuldu

Sol elinde ciddi bir yaralanma ile Acıbadem Ankara Hastanesi’ne getirilen Özgür Yıldız, son yıllardaki tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak bilinen “Kasık Flebi” operasyonu ile sağlığına kavuştu.

Acıbadem Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Op. Dr. Tural Ahmad

operasyon ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Dağda ailesine yardım etmek için odun toplarken elini parçalayan hastamız Özgür Yıldız, dış merkezde ilk tedavisi yapıldıktan sonra hastanemize getirildi. İlk muayenesinin ardından sol elinde ciddi doku kaybı tespit ettiğimiz Yıldız için operasyonun en acil şekilde gerçekleştirilmesini sağladık. Parmak kemikleri açıkta olan hastamızın yarası ameliyathane şartlarında suni emici süngerlerle örtülerek takip edildi. Doku zedelenmesinin derin ve geniş olması sebebi ile elin enfeksiyon kapması ve kaybedilme riski çok fazlaydı. Bu sebeple iki kez temizleme işlemi yapıldıktan sonra elinin kasık bölgesinde hazırlanan yatak kısmına dikilmesini planladık.

“Hastanın psikolojisine dikkat edilmeli”

Bu plan çerçevesinde sadece ameliyattaki unsurları da düşünmek yetmiyor. Bunun dışında hastayı psikolojik olarak hazırlamakta oldukça önemli. Bu süreç içerisinde hastanın yaklaşık 2-3 hafta eli kasığında durması gerektiği için kişinin bilinçlendirilmesi de gerekiyor. Özetle sadece operasyon başarısı yetmiyor. Burada hastanın disiplinide oldukça önemli bir durum.

“Eli kasığına yapışık yaşadı”

Ameliyatı başarılı geçen hasta için Op. Dr. Tural Ahmad sözlerine şöyle devam etti: “3 haftaya kadar eli karnına yapışık yaşayan Özgür Yılmaz’ın eli ikinci bir ameliyat ile kasığından ayrıldı. Bu operasyonu sadece bölgesel olarak düşümemekte önemli bir nokta. Hastanın bir bütün olarak algılanması gerekiyor. Örnek verecek olursak; hasta denize girdiğinde kasık bölgesinden alınan doku “Bikini Kesiği” diye, tabir ettiğimiz bir operasyon izi olduğu için de psikolojik olarak kendini kötü hissetmeyecek. Sonuç itibari ile hem görünüş hem de fonksiyonel açıdan elin kullanımı ile ilgili hiçbir sıkıntının olmaması, hastamızın sağlığına kavuşup taburcu olması, Prof. Dr. Mehmet Binnet ile birlikte hastane ekibi olarak böyle başarılı bir operasyona imza attığımız için oldukça mutluyuz.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Acıbadem, Ankara, Hastanesi, ilginç, bir, başarıya, imza, attı, Ailesine, yardım
Yorumlar
Haber Yazılımı