Haber Detayı
30 Ekim 2015 - Cuma 02:51
 
Orhan Ünsal: Ülkemizde İstikrar Devam Etmeli
7 Haziran seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden, 1 Kasım seçimlerinde de Gümüşhane'den AK Parti Milletvekili A. Adayı olan Orhan Ünsal seçimler öncesi gazetemize konuştu.
Siyaset Haberi
Orhan Ünsal: Ülkemizde İstikrar Devam Etmeli

AK Parti’nin bölgemizdeki önemli isimlerinden siyasetçi ve işadamı Orhan Ünsal, 1 Kasım seçimleriyle ilgili olarak gazetemize konuştu. Orhan Ünsal, ülkemizde istikrarın devam etmesi açısından AK Parti’nin tek başına iktidarda kalması gerektiğine inandığını belirterek “Halkımızın sağduyusunu güveniyoruz. 1 Kasım’da da bilinçli bir şekilde ülkemizin geleceği için oylarını kullanacaklarına inanıyorum” dedi.

7 Haziran seçimlerinde Ankara 1. Bölgeden, 1 Kasım seçimleri için de Gümüşhane’den AK Parti Milletvekili Aday Adayı olan Orhan Ünsal gazetemize konuştu. Ünsal, ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini ve siyasi belirsizliğin ekonomiyi, ticareti de vurduğunu kaydederken “1 Kasım seçimleri hakikaten çok önemli. Kararınızı verirken AK Parti iktidarının 13 yıldır yaptıklarını göz önünde bulundurmalıyız” dedi.

Ünsal, şu açıklamalarda bulundu:

“7 Haziran’da AK Parti Ankara 1. Bölgeden Milletvekili Aday Adayı, 1 Kasım seçimleri içinde Gümüşhane’den Milletvekili Aday Adayı olmuştum.  Türkiye 7 Haziran’da çok farklı bir seçim sonucuyla karşı karşıya kaldı. Bu sonuç, 13 yıldır tek başına iktidar olan AK Parti’nin bir anlamda tek başına iktidarının sonu gibi göründü ama süreç geçici hükümetle 1 Kasım’a kadar geldi. AK Parti, şu anda yine tek başına iktidarın başında duruyor.

ÜLKEMİZDE KOALİSYON KÜLTÜRÜ HENÜZ YERLEŞMEDİ

Şu bir gerçek ki; bizim ülkemiz ortak koalisyonlara hazır değil. Bizim ortak kültürümüzde benimseme, azmetme gibi bir kavram yok. Kaldı ki kardeşler arasında ortak şirketler en fazla 30-40 yıl sürüyor. Ortaklık kültürü, koalisyon kültürü henüz ülkemizde yerleşmedi, bunu benimsemediğimiz açıkça görülüyor. 7 Haziran seçimlerinde bunu gördük.

Dolayısıyla ülkemiz yaklaşık 5 aydır belirsiz bir durumda, bir boşlukta. Bundan da en büyük zararı görenler ticaretle uğraşanlar oldu. Ülkemizin ticareti zarar gördü, ekonomimiz yavaşladı. Dış politikada siyaseten bir şeyler üretemedik. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde iktidar boşluğu büyük yaralar açıyor, büyük acılar veriyor. Bu nedenle ülkemizin bir süre daha tek başına iktidarlar ile yönetilmesi gerekiyor. Bu benim şahsi görüşüm. Çünkü, gelişmekte olan ülkelerde tek başına iktidarda olan yönetim şeklinin getirdiği avantajlar ile ekonomik istikrar sağlanabiliyor. Bunu geçmiş 13 yılımızda gördük. Siyasi istikrarın getirmiş olduğu refah sayesinde ekonomik istikrarı yaşadık. Bu hem şirketler bazında hem de ülkemiz ekonomisi açısından büyümeye sebep oldu.

DÜNÜ VE BUGÜNÜ KIYASLAYIN

Bugün ülkemizin Gayri Safi Milli Hasılası (GSMH) 700 milyar doların üzerine çıkmıştır. Bu çok önemlidir diye düşünüyorum. Ülkemiz bir şekilde zenginleşmiştir. Bunları görmemezlikten gelemeyiz. Evet geçmişte AK Parti hükümetinin, siyasi iktidarın belli bir takım eksikleri olmuş olabilir. Ama birçok doğrusu da vardır. Yargılarken; kim olursa olsun… Bireysel anlamda bakanları yargılayabilirsiniz. Hükümeti yargılayabilirsiniz ama doğruları da görmezden gelemezsiniz. Yapılan doğruları yanlışlarla mukayese etmeliyiz. Teraziye koyup tartmakta fayda olduğunu düşünüyorum ve doğruların bu anlamda daha çok olduğunu göreceğiz.

Bu nedenle 1 Kasım seçimleri hakikaten çok önemli.  Artık ülkemiz bu siyasi istikrarsızlıktan kurtulmalı. Biran önce hükümetine, iktidarına kavuşmalı. Özellikle tek başına bir hükümet, bir iktidar çıkartmalı diye düşünüyorum 1 Kasım’da. Bu sayede ülkemizin yeniden öne açılacaktır.  İçinde bulunduğumuz coğrafyada alınması gereken önlemleri alacaktır. O güce, o özgüvene o zaman sahip olacağına inanıyorum.

KUTUPLAŞMALAR SON BULMALI

Şu da bir gerçek; ülkemizde siyaset üzerinden yapılan ayrışmaların, kutuplaşmaların da bir son bulması gerekir. Siyaseti de düzgün yapmalıyız. Buradan tüm siyasi partilere sesleniyorum. Kardeşce siyaset yapabilmeliyiz. Demokratik bir şekilde özgürce siyaset yapabilmeliyiz. Ama hiçbir zaman bölücülükle siyaset yapanları birbirine karıştırmamalıyız. Onları da ayırmamız gerekiyor. Bunların ülkemizde yeri yoktur. Bunların, ülkemizin bölünmesine karşı sürdürdükleri mücadeleye hep birlikte tepki koymalıyız. O nedenle partilerimizin de ülkemizin zor durumdan geçtiği şu süreci iyi değerlendirerek birlik ve beraberlik görüntüsü vermeleri lazım. Bundan sonra tek başına bir iktidar çıksa veya çıkmasa, inşallah çıkar diye düşünüyorum. AK Parti yine tek başına iktidar oldu diye kutuplaşma süreci devam etmemeli. Devam ederse yazık olur ülkemize. Artık birlikte yaşama, birlikte mücadele etmenin önemini kavramalıyız. Bunun için öncelikle siyasi partilerimize büyük görev düşüyor.

HALKIMIZIN SAĞDUYUSUNA GÜVENİYORUM

Halkımızın sağduyusuna kesinlikle inanıyoruz. Şu süreçte bunu gördük. Provokatif eylemlere, artan teröre rağmen halkımız sağduyusunu kaybetmedi. Ülkenin geleceğini, bundan sonraki bahtına herkes sahip çıktı. Çatışmalara, teröre kimse benzin dökmedi.  Halkımız sağduyulu hareket etti. İnşallah 1 Kasım’da da ülkemiz için hayırlı bir sonuç ortaya çıkar ve hepimiz, ülke olarak rahat ederiz.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: 7, Haziran, seçimlerinde, Ankara, 1, Bölgeden, 1, Kasım, seçimlerinde, de, Gümüş
Yorumlar
Haber Yazılımı