Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 22:42
 
Portakal İhracına Yasak mı Geldi?
Portakal’da, son dakikada yüzde yüz analiz kararı, ihracatçıyı ve üreticiyi mağdur etmiştir.
Ekonomi Haberi
Portakal İhracına Yasak mı Geldi?

Milletvekili Subaşı; “Üretimi teşvik etmesi, destek vermesi beklenen Tarım ve Orman Bakanlığının; yıl sonu son dakikada portakalda her partide, pestisit analizi kararının ihracatı sınırlamaya yönelik” olduğunu söyledi. Bakanlığın derhal kararından vazgeçmesini isteyen Subaşı, “Corona nedeniyle narenciye ihracatının arttığı bir dönemde sırf enflasyonu düşürmek adına alınan karar son derece yanlıştır ve bu yanlıştan dönülmelidir” dedi.

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Tarım ve Orman Bakanlığının yeni yılın son dakikasında portakal ihracatını adeta engellemek adına, meyve kabuğunda ilaç kalıntısını belirleyen pestisit analizinin tüm ülkeler ve yurt dışına gönderilen tüm portakallar için zorunlu hale getirdiğini belirterek “Ticaret Bakanlığı’nın karşı çıkmasına rağmen ihracata sınırlama düşünülmüştür” dedi. Subaşı, yönetmelikler hazırlanırken, kararlar alınırken olayın taraflarına danışılmamasını ve uzmanları ile istişare edilmemesini de eleştirdi. Bu kararla bizzat Devlet’in ihracatı engelleyip, narenciye çiftçisini ve ihracatçıyı zor durumda bıraktığını söyledi.

Hasan Subaşı, TBMM Başkanlığına Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması istemi ile bir soru önergesi verdi. Subaşı, önerge gerekçesinde, bakanlığın 1 ocak tarihinde yürürlüğe koyduğu karara göre; tüm ülkelere yapılacak portakal ihracatında 100 pestisit analizi yapılmasının uygun görüldüğünü hatırlatarak, “Analiz için kamu labaratuvarlarının tercih edilmesinin de işi uzatmaya yönelik olduğu aşikardır. En az 10 gün labaratuvar sırası bekleyecek ihracatçı için bu durum, ihracatın yapılamaması anlamına gelir” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Portakal, İhracına, Yasak, mı, Geldi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı