Haber Detayı
15 Aralık 2018 - Cumartesi 00:11
 
Poşet Yasası'na Bir Destek de ESDER'den Geldi
Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Ekonomi Haberi
Poşet Yasası'na Bir Destek de ESDER'den Geldi

Kanuna göre kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla naylon poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek.

Türkiye’nin önde gelen esnaf kuruluşlarından Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER), üyeleri başta olmak üzere tüm esnaflara, naylon poşet yerinde bez torba ve file kullanma çağrısı yaptı. ESDER Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS yaptığı açıklamada, naylon poşetlerin ücretli hale getirilmesini desteklediklerini, bu kararla Türkiye’nin uzun yıllar doğayı kirleten çöplerden kurtulacağını kaydetti.

ÇELİKUS;" ESNAF VE ÇEVRE SEMPOZYUMU İLE NAYLON POŞETİN ZARARLARI HAKKINDA FARKINDALIK OLUŞTURDUK."

ESDER Genel Başkanı Mahmut ÇELİKUS, naylon poşet ve diğer çeşitlerinin kullanılmaması için daha önce çok sayıda kampanya düzenlediklerine,“Esnaf ve Çevre Sempozyumunda” bu konu hakkında Türkiye’ de farkındalık çalışması yaptıklarına dikkat çekti.

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen naylon poşet yerine file ve bez torbasının kullanılmasından yana olduklarını vurgulayan ÇELİKUS, “İnsan ve çevre sağlığı bizim için çok değerlidir. Bu bağlamda çıkarılan yasa ülkemiz için çok büyük bir önem arz etmektedir. ESDER olarak insan sağlığını tehlikeye atan naylon poşetlerin kullanılmasına karşıyız. Yasaya her türlü desteği vermeye hazırız ve yasayı çıkaranlara çevre adına teşekkür ederiz." dedi.

Asırlarca doğada kaybolmayan ve oluşturduğu kirlilikle gelecek nesilleri olumsuz etkileyen naylon poşetlerin yerine kullanılacak bez torba veya filenin tarih boyunca yaygın bir şekilde kullanıldığını hatırlatan ÇELİKUS, halkımızın şimdiden bez torba ve file edinmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Poşet, Yasası'na, Bir, Destek, de, ESDER'den, Geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı