Haber Detayı
27 Haziran 2018 - Çarşamba 11:24
 
Rıza Gezer'den Seçim Sonuçlarını Değerlendirme
Ankara'da siyasetin ve AK Parti'nin tanınmış isimlerinden Rıza Gezer, 24 Haziran'da partisinin oy kaybının nedenlerini açıkladı.
Etimesgut Haberi
Rıza Gezer'den Seçim Sonuçlarını Değerlendirme

AK Parti’nin başkentteki önde gelen ve tanınmış isimlerinden, 2014 yerel seçimlerinde de Etimesgut Belediye Başkan Adayı olan Rıza Gezer; sosyal medya hesabından 24 Haziran seçimlerinde yaşanan AK Parti’deki oy kaybının nedenlerini dile getirdi.

Rıza Gezer, AK Parti oylarında Türkiye genelinde yaşanan oy kaybını şu şekilde değerlendirdi:

AK PARTİNİN OYU NEDEN DÜŞTÜ
 

Bu sorunun cevabını sadece son seçim sonuçları ile değerlendirmek yeterli değildir. Daha öncede yapılan hatalarda ısrarcı olunması, seçmen kredisini azaltmaktadır.
1. ADAY PROFİLİ
İnsanları daha önce içerisinden geçmedikleri veya ikamet etmedikleri, yapısını çok iyi bilmedikleri yerlerden aday göstermek.(Milletvekili, Belediye Başkanı ve Meclis üyesi)


2. GÜÇ ZEHİRLENMESİ, KİBİR, ŞIMARIKLIK V.S
AK Parti yerel yöneticilerinin ve seçilmiş temsilcilerinin kendilerini halktan soyutlaması, ulaşılamamak, koruma kullanmak gibi itici görüntüleri.


3. SERVET ARTIŞLARI
Düne kadar mütevazı yaşam süren, kendi yağı ile kavrulan insanların, çabucak yaşam standartını yükseltmesi çevresi tarafından haksız kazanç temin ettiği inancı oluşmaktadır. Diğer yandan Belediyelere çöreklenmiş, imar, doğrudan temin ve ihale yoluyla haksız kazanç temin eden kişilerin toplum tarafından fark edilmesi.

ETİMESGUT’TA OY KAYBI NE KADAR?

AK Parti, 1 Kasım 2015 seçimlerinde Etimesgut’ta 148.724 (Yüzde 45.6) oy almıştı. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ise 127.076 (Yüzde 35.7) oy alabildi. Cumhurbaşkanlığında ise Cumhur İttifakı’nın almış olduğu oy yüzdesi 47.2 oldu. 1 Kasım seçimlerine göre, Etimesgut’ta seçmen sayısı ve nüfus artışına paralel olarak oylarını artırması beklenen AK Parti’de bir önceki seçime göre yüzde 10’luk bir oy kaybı yaşandı.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Rıza, Gezer'den, Seçim, Sonuçlarını, Değerlendirme,
Yorumlar
Haber Yazılımı