Haber Detayı
26 Kasım 2015 - Perşembe 18:44
 
Sağlıksız Beslenmek, Sigara İçmek Kadar Tehlikeli
Kanser türleri arasında en yaygın görülenlerden bir tanesi de prostat kanseri. Türkiye’de her 5 erkekten 1’i prostat kanserine yakalanırken, dünyada her yıl 1 milyondan fazla erkeğe prostat kanseri tanısı konuluyor.
Sağlık Haberi
Sağlıksız Beslenmek, Sigara İçmek Kadar Tehlikeli

Kanser türleri arasında en yaygın görülenlerden bir tanesi de prostat kanseri. Türkiye’de her 5 erkekten 1’i prostat kanserine yakalanırken, dünyada her yıl 1 milyondan fazla erkeğe prostat kanseri tanısı konuluyor. Amerika’da prostat ve beslenme üzerine pek çok çalışma yapan ve bu konudaki bilimsel çalışmaları dünyaca kabul gören Atlanta Emory Üniversitesi Üro-Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Küçük, Anadolu Sağlık Merkezi’nde verdiği konferansta “Prostat kanseri ve beslenme” konusunda açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ömer Küçük, “Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve fazla kilo yaşam kalitemizi düşürüyor. Durum böyle olunca sadece kanser değil, bütün hastalıklar her yıl daha fazla artacaktır. Kanserde ise 5 yıl içerisinde yüzde 25 civarında bir artış olacaktır” diyor.

 

Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve fazla kilolar kanseri tetikleyen en önemli nedenler arasında yer alıyor. Erkeklerin kabusu olan prostat kanseri de bu nedenlerden etkileniyor ve görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nde verdiği konferansta her yıl dünyada 1 milyonu aşkın erkeğin prostat kanserine yakalandığını söyleyen Atlanta Emory Üniversitesi Üro-Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Küçük, “Sağlıksız beslenme de, sigara içmek kadar zararlıdır. Kanserlerin yüzde 30’u sigaraya, yüzde 35’i ise sağlıksız beslenmeye bağlı olarak görülüyor. Türkiye’de her 5 erkekten 1’i prostat kanserine yakalanıyor. Sağlıksız beslenme ve sağlıksız yaşam şekline dur denilmediği sürece kanserin görülme sıklığı artacaktır” diyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kanser, türleri, arasında, yaygın, görülenlerden, bir, tanesi, de, prostat, kans
Yorumlar
Haber Yazılımı