Haber Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 21:52
 
Server Vakfı'ndan 19. Kitap Okuma Ödül Töreni
Server Basın Yayın İlim ve Sosyal Dayanışma Vakfı (Server Vakfı), Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle Milli Kütüphane'deki Konferans Salonunda "19. Kitap Okumayı Özendirme ve Sevdirme Yarışması Ödül Töreni" düzenledi.
Güncel Haberi
Server Vakfı'ndan 19. Kitap Okuma Ödül Töreni

Ödül Töreninde; Saygı duruşu, İstiklal Marşımız ve Vakfın tanıtım filminin gösterilmesinin ardından konuşma yapan Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Tezel; Katılımcıları selamladıktan sonra ' Bu sene 19'uncusunu gerçekleştirdiğimiz faaliyetimizde, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın destekleri için kendilerine teşekkür eder, desteklerinin devamını dillerim' dedi

Tezel ; Aziz Dostlar; Vakfımızı böyle güzel ve hayırlı bir faaliyette mecbur eden şartları gözden geçirdiğimizde durum daha iyi anlaşılır kanaatindeyim.

Öncelikle kitaplar sayesinde bilmediğimiz diyarlara yolculuk ederiz, yeni arkadaşlıklar kurar bazen hüzünlerimizi, bazen neşemizi bu yeni arkadaşlarla paylaşır, hiç tanımadığımız evlere misafir oluruz. Tarihin sayfalarında koşar adım dolaşır, destanlara trajedilere tanıklık ederiz, Geçmişimizin elem verici olaylarını değiştirmeye güzümüz yetmese de geleceğimizi kitaplardan edindiğimiz tecrübelerle inşa ederiz. Bunları gerçekleştirmek kitap okuma alışkanlığı ile olur, lakin millet olarak maalesef bu alışkanlığımız yok denecek kadar az. dedi

 

Sayın Tezel; Yapılan araştırmalarda yılda okunan kitap sayıları, Kütüphane ve Kayıtlı üye sayısı, Kişi başına düşen kitap sayısı vb. veriler hep aleyhimize, rakam zikredip moralinizi bozmak istemiyorum ancak bir yerden başlamalı ve başarmalıyız diyorum.

Muhterem Dostlar; Değerli Veliler; Evine kitap girmeyen bir ailenin çocuğundan okumaya meraklı olması beklemek iyimserlik olur, Çocuklar sıkı gözlemcilerdir. Çocuğunuzun kitap okumayı sevmesini istiyorsanız onlara örnek olmanız gerekiyor, Eğer siz kitap okumuyor ve kitaplara yer ayırmazsanız çocuğunuzun kitap okumasını bekleyemezsiniz. Çocuklar için terazinin bir kefesinde kitaplar, diğerinde ise bilgisayar oyunları, internet ve televizyon yanında hayatlarının vazgeçilmezi düzeyinde akıllı telefonları var. Bir yanda sözcükleri okuyup, kavrayıp anlamlandırarak zihinde canlandırmamız gerekiyor, diğer yanda her şey hazır; hem görsel, hem işitsel, renkli ekran Zorlu bir rakip bence.. Bir çok devlet çocuklarının zihin ve akıl sağlığı sınırlamalar getiriyor bu zorlu rakibe.. Bütün bu gerçekler orta yerdeyken Vakıf olarak ısrarla 19 senedir bu faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Ayrıca bütün bu şartlar ışığında Server Vakfı olarak her hafta Güncel , Siyasal , tarihi vs. mevzularda uzman kişiler ile Çarşamba Sohbetleri yapmakta, Cumartesi günleri 1. Kitap, 1Yazar programları ile yazarlarımızı ve kitaplarını okuyucularla buluşturmakta, üniversite öğrencilerimize de burs vermekte, edebi kitap ve dergi çıkarmakta, şiir, deneme, hikaye ve yıllıkların yanı sıra "Edebiyat Ortamı" isimli dergi yayınımız da edebiyat sahasında çıkartılan yayınlar arasında önemini artırmaktadır.

Bu sene de "Kitap okumayı sevdirme, özendirme ve okuma alışkanlığı kazandırma" projemizi ödüllendirme aşamasına getirdik. Server Vakfımızın kitap stantlarından, kendi iradesiyle üç kitaptan oluşan setlerini alan öğrencilerimiz çalıştılar, çabaladılar ve kitap özetlerini vakfımıza teslim ettiler. Gayretlerinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Seneye katılımın artacağını ümit ediyoruz. Bizce çok önemli olan bu projeye katkı için bakanlıklarımızdan, öğretmenlerimizden ve velilerimizden gayretlerini projemizin istifadesine sunmalarını bekliyoruz.

Değerli Hazirun,

Server Vakfımızın yaptığı çalışmaların önemi insan ve kültür hayatı , eğitime katı bakımından şimdi daha net ortadadır. Geçirmekte olduğumuz şu nazik dönemde insanımız üzerinde oynanan oyunlar, kutsal değerlerimizin istismarı, Kültür hayatımızın bilgi kirliliği içerisinde yok edilmeye çalışılması ve bilhassa kişiler üzerinde, insanımızın kişiliğini ve iradesini ele geçirme çalışmalarına karşı millet olarak dikkatli ve uyanık olmak zorundayız.

Ayrıca; İnsanı duyarlılığa sahip, insani refleksleri diri ve canlı tutmak için direnmeliyiz. Çürümenin, bozulmanın, yabancılaşmanın ve değerlerimizin içinin boşaltılmasının aracı haline getirilen" Kutsal değerler şalının altını iyi görüp istismarcılara, şarlatanlara fırsat vermemeliyiz. Sorgulayan, aklını kiraya vermeyen, neye Evet neye Hayır diyeceğini bilen insani refleksleri öldürmeyen fıtratını bozmaya çalışanlara direnen ve vicdan cephesini muhkem tutan bir duruşu hayat felsefesi haline getirmeliyiz.

Aziz Dostlar ; Bu anlamlı faaliyetin devamı için ilgilerinizi arttırmanın zaruretine inanıyorum. Birbirini seven, paylaşan, hayırlarla yarışan bir neslin inşası için hepimiz sorumluluk bilinci içinde olmalıyız" dedi

 

Sayın Tezel ;Bu yolda ilgili kuruluşlara, velilere ve öğrencilerimize gayret ve başarılar diliyorum, Hepimizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. diyerek konuşmalarına son verdi.

 

Programda daha sonra yarışmada dereceye girerek ödül almaya hak kazanan öğrencilere sertifikaları ve hediyeleri verildi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Server, Vakfı'ndan, 19., Kitap, Okuma, Ödül, Töreni,
Yorumlar
Haber Yazılımı