Haber Detayı
08 Ocak 2016 - Cuma 19:40
 
Şifa Kaynağı Goji Berry Çileği
Herkesin farklı sağlık problemi olduğundan goji çileği adlı meyve farklı şekillerde tüketilmek istemektedir.
Sağlık Haberi
Şifa Kaynağı Goji Berry Çileği

Egzotik bir yörenin meyvesi olan goji berry Himalaya bölgelerinde yetiştirilerek kurt üzümü adıyla da Türkiye'de tüketilmektedir. Bu meyve ülkemizde fazla duyulmamıştır ancak son zamanlarda insanların sağlık sorunlarından dolayı farklı beklentilere girmesi ile doğal çözüm yolu olarak düşünmek isteyen insanların ilgisini çekmektedir.

Goji berry tüketiminin çok yüksek olması çok farklı nedenlere dayanmaktadır. Özellikle kilo vermek için insanların ilgi odağı haline gelen goji çileği de denilen meyve insanın kilo almasına neden olan iştahını körelterek vücuttan şekerin atılmasına yardımcı olduğu sanılmaktadır. Düşük glisemik indekse sahip olduğundan yiyecek değerlendirme tablosunda 70 ya da üzeri olan yiyeceklerin yüksek glisemik indeksli 55 ve daha altında bulunan gıdalar ise düşük glisemik indeksli yiyecekler olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple elma, portakal, karpuz, üzüm gibi meyvelerin karıştırılarak yenisi bile ancak goji berrynin 29 glisemik indeks boyutu ile karşılaştırılınca çok düşük glisemik indeksli bir yiyecek olduğu ortaya çıkmaktadır.

Kurt üzümü ya da goji üzümü tüketen insanlarda kilo artışından büyük oranda kurtulduğu gözlenmektedir. Diyet yapan insanların bu mucizevi meyveyi tüketerek daha etkili bir sonuç elde ettikleri düşünülmektedir. Ancak goji berry her gördüğünüz yerde alabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz bir yiyecek olduğunu sanmayın. Çay olarak ya da meyve suyu gibi tüketilerek diyetinize katkı sağlayabilmektedir. Böylece besin ihtiyacınızı giderilmesine yardımcı olur. İsteyen taze meyve olarak yiyebilir ya da meyve suyu şeklinde satılan ambalajlardaki kutularda bulabiliyorsanız içecek şeklinde kahvaltılarda bulundurabilirsiniz. Bazı yiyeceklerin içine ilave olarak konularak birlikte tüketildiği bilinen bir gerçektir.

Goji berry ne amaçla tüketiliyor

Goji berry’nin en çok kullanılma amacı sağlık sorunu yaşayan insanların acilen sağlığına kavuşmak için arayıp bulmaya çalışmalarıdır. Çünkü insan ömrünü uzatmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bir başka adı da uzun ömür meyvesi olarak bilinmesidir. İnsanda enerji ve dayanıklılığını artırdığını söylediği için bilhassa nekahat dönemindeki hastaların halsizlik, bitkinlik, şikayetlerini yok ettiği düşünmektedir. Kan basıncını düşürdüğüne inanılan bu bitki kontrol altında tutulan yüksek kan basıncını, kalp krizinin, böbrek yetmezliğinin tedavisi amacıyla kullanıldığı da söylenmektedir.

Kurt üzümü meyvesi baş ağrısı ve sersemlik halinden kurtulma amaçlı tedavide de kullanılarak fayda sağladığı söylenmektedir. Ayrıca uyku bozukluklarına karşı çok etkili olduğu bilinmektedir.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Herkesin, farklı, sağlık, problemi, olduğundan, goji, çileği, adlı, meyve, farkl
Yorumlar
Haber Yazılımı