Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 23:17
 
Sincan Şoför Esnafının Sorunlarını Süleyman Soylu'ya Anlattı
Sincan Şoförler Odası Başkanı İsa Yalçın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu ziyaret ederek, Sincan Şoför esnafının sorunlarını anlatma fırsatı buldu.
Sincan Haberi
Sincan Şoför Esnafının Sorunlarını Süleyman Soylu'ya Anlattı

    Sincan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsa Yalçın, beraberinde Oda Genel Sekreteri ve aynı zamanda AK Parti Sincan Belediye Meclis Üyesi olan Burak Gürler ile birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu makamında ziyaret ederek, Sincan ulaşım esnafının sorunlarını aktarma fırsatı buldu. Yalçın, Bakan Soylu’ya esnafın sorunlarıyla ilgili bir de dosya sundu.
   Konuyla ilgili olarak edindiğimiz bilgilere göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İsa Yalçın’a yakın ilgi göstererek sorunlarıyla ilgili ilgileneceğini ifade etti.

ESNAFIN SORUNLARI NELER?

    Sincan Şoförler Odası Başkanı İsa Yalçın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, ulaşım esnafının en önemli sorunlarının başında şehiriçi yolcu taşımacılığı yapan minibüsçü esnaflarımızın ayakta yolcu taşımayla ilgili karşılaştıkları durum olduğunu söyledi. Yalçın, tren, otobüs, metro, başkentray gibi ulaşım araçlarında yasal bir şekilde ayakta taşınırken minibüsçü esnafa bunun yasak olduğunu dile getirdi. Geçimini bu işle sağlayan esnafların, milletini seven ve düzenli şekilde vergisini ödeyen esnaflar olduğunu belirterek “Bizleri en büyük gideri akaryakıttır. Akaryakıt fiyatlarının fazla olması esnafımızı zor durumda bırakmaktadır. Her yapılan zam sonrası 1 yolcu ücretine yarım litre mazot bile alamamaktayız” dedi.
   Taksici esnafların en önemli sorunlarının başında akaryakıt fiyatlarının yanı sıra yedek parça fiyatlarının aşırı zamlanması ve buna karşın taksici esnafın 28 aydır zam alamamasının esnafı zor duruma düşürdüğünü kaydeden İsa Yalçın, taksilerin kasa değişiminde uygulanan ÖTV muafiyetinin 30 Haziran 2019 tarihinde dolduğunu ve sürenin yeniden uzatılması gerektiğini kaydetti.
    Servisçi esnafın korsan taşımacılık ile mücadele ettiğini de söyleyen Oda Başkanı İsa Yalçın, servisci esnafların sorunlarının da çözüm beklediğini dile getirdi.
   Kamyon ve Kamyonetçilerin en önemli sorunlarının başında “K” Belgesinde yaşananlar olduğunu belirtti. Yalçın, şehirlerarası yük taşımacılığı yapan esnaflara ton/km esasına göre tarife verilmesi gerektiğini, araçlarda belge düzenlenirken aranan tonajın kaldırılmasını, korsan taşımacılığın önlenmesini, kantar kontrollerinde araç muayenesi yok denilerek yüklü miktarda yazılan cezaların kaldırılması gerektiğini de İçişleri Bakanına iletti. Hurda araç alımında model uygulama yaşının da yükseltilmesi gerektiğini söyleyen İsa Yalçın, tüm bu sorunların geniş ve ayrıntılı olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya iletildiğini söyledi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Sincan, Şoför, Esnafının, Sorunlarını, Süleyman, Soylu'ya, Anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı