Haber Detayı
30 Nisan 2013 - Salı 15:29
 
Sincan'da Kentsel Dönüşüm Semineri
İnşaat sektörü temsilcilerinin ve Çevre Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin bir araya geldiği toplantıda, Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili sorular yanıtlandı, bilgiler güncellendi.
Sincan Haberi
Sincan'da Kentsel Dönüşüm Semineri

Sincan İnşaat Müteahhitleri Derneği ve Sincan Belediyesi'nin Sincan Kültür Evi’nde birlikte düzenlendiği toplantıda, müteahhitlere birlik olun çağrısı yapıldı. 

Toplantıya; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Yenileme Genel Müdür Yardımcısı Tamer İnan, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, BİM-FED Başkanı Mustafa Şahin, SİM-DER Başkanı Cafer Acar ve çok sayıda müteahhit katıldı.

Kentsel Yenilemenin el ele yapılacağını söyleyen Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, bu büyük proje de ekip olmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Başkan Tuna; “Göreve geldiğim günden bu yana müteahhitlerle her bir araya geldiğimiz de birlik olun, birlik olun dedim. Geçen 4 yıl içinde de bunun güzel örneklerini gördüm. Bir araya gelince her iş daha bereketli olur ve daha güzel işler ortaya çıkar. Sincan’ımızda da kentsel yenileme projesi kapsamında önemli çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Sincan’ımızdaki müteahhitlerimiz de el ele vererek buraların yenilenmesinde görev üstlenmeli…” dedi.

BİRLİK OLUN ÇAĞRISI

Sincan’da Kentsel Yenileme varsa bunu Sincan’daki müteahhitlerin yapması gerektiğini söyleyen SİM-DER Başkanı Cafer Acar; “ Ülkemiz deprem bölgesindedir ve deprem bizim unutmamız gereken bir gerçeğimizdir. Maalesef geçmişte meydana gelen depremlerde birçok vatandaşımız canından olmuştur. Bakanlığımızın ve belediyelerimizin katkılarıyla ülkemizin dört bir noktasında kentsel yenileme çalışmaları yapılmaktadır. Sincan’ımızda da çürük diye tabir edebileceğimiz binalar da bulunmamaktadır. Gelin Sincan’ımızda kentsel yenileme varsa hep birlikte yapalım. Daha modern ve daha yaşanabilir bir Sincan için el ele verelim.” dedi.

Kentsel Yenilemenin Türkiye için ihtiyaç olduğunu belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyon Başkanı Tahir Tellioğlu; “Türkiye’de kentsel yenileme %100 ihtiyaçtır. Kentsel Yenileme de ada bazında yapılacağı için bizlerin çalışma şeklini değiştirmesi gerekiyor. Birlik olmalı ve işimize sahip çıkmalıyız. Kıymetli Sincan Belediye Başkanımız Doç. Dr. Mustafa Tuna, kentsel yenileme noktasında Ankara’da ilk yıkımın Sincan’da yapılmasını sağladı. Başkanımıza düzgün ve dürüst çalışmalarından dolayı da çok teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“SAĞLIKLI YARINLARA DOĞRU”

“Sağlam Konutlar Sağlıklı Yarınlar” için Kentsel Yenileme çalışmalarının olmazsa olmaz olduğunu belirten Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna; “ Devletimiz, vatandaşımız, müteahhitlerimiz ve belediye olarak bizler el ele vererek sağlam yarınları hep birlikte inşa edeceğiz. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese bu hayati proje için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Yenileme Genel Müdür Yardımcısı Tamer İnan, emsal artışının olacağını belirterek kredi faizinin %4’ünün Bakanlık tarafından karşılanacağını söyledi. İnan; “ Vatandaşımızla el ele vererek bu önemli projeyi Türkiye’de hayata geçiriyoruz. Bu noktada vatandaşımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Bakanlık olarak vatandaşımıza maksimum 18 ay 600 TL kira yardımı yapacağız. Ayrıca, kredi faizinin konutta %4 ünü iş yerinde ise %3’ünü karşılayacağız. Bunun yanı sıra Belediyelerden ve noterden alınacak vergi ve harçlardan muaf edeceğiz.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnşaat, sektörü, temsilcilerinin, Çevre, Şehircilik, Bakanlığı, yetkililerinin,
Yorumlar
Haber Yazılımı