Haber Detayı
14 Kasım 2015 - Cumartesi 22:09
 
Soğuk Havalar, Prostat'ı Tetikliyor
Soğuktan en çok etkilenen organların başında prostat geliyor.
Sağlık Haberi
Soğuk Havalar, Prostat'ı Tetikliyor

Lokman Hekim Ankara Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Mesut Tül, erkeklerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen prostatın soğuk havalarda tetiklendiğine işaret ederek, "Soğuktan mümkün olduğunca kaçının. İdrarınızı çok fazla bekletmeyin" tavsiyesinde bulundu.

Prostat büyümesi olan erkeklerin kış mevsiminde yakınmalarının arttığını belirten Mesut Tül, "Vücutta soğuktan en çok etkilenen organların başında prostat gelir. Soğuğa maruz kalma durumunda idrar yakınmalarında akut kötüleşmeler beklenebilir. Prostat büyümesi olan erkekler, özellikle kış döneminde bazı tedbirler alarak idrar şikayetlerini kontrol altına alabilirler" dedi.

HER ERKEKTE PROSTAT BÜYÜMESİ OLUR

Erkeklerde, fark edilmese de 35'li yaşlardan itibaren prostat büyümesinin başladığını anlatan Lokman Hekim doktoru Tül, şunları kaydetti:

"Hemen hemen her erkekte prostat büyümesi olur. Ancak idrar yapma alışkanlığında bozulma herkeste görülmeyebilir. Olağan idrar yapma alışkanlığında, tutarlı değişiklikler ortaya çıktığında prostat büyümesi akla gelmelidir. İdrara sık çıkma, gece idrara kalkma, idrar yaparken sızı-yanma, idrarı hemen başlatamama, idrarın kesik-kesik gelmesi, incelmesi, saçılması, idrarı boşaltma süresinin uzaması, birden idrara sıkışma, bazen yetişmekte zorlanma gibi yakınmaları olanlarda prostat büyümesi değerlendirilmelidir. İdrar alışkanlığındaki bu tür bozulmalar erkeklerin yaşam kalitesini etkilemektedir."

 

Doktor Mesut Tül, soğuk havalarda tetiklenen prostat büyümesine karşı dikkat edilmesi gereken püf noktaları açıkladı. Tül, "Soğuktan mümkün olduğunca kaçının. İdrarınızı çok fazla bekletmeyin, uygun ortam varsa çok fazla sıkışmayı beklemeden idrarınızı boşaltın. Çay, kahve gibi kafeinli içecekleri özellikle akşam saatlerinde sınırlayın" dedi.

Prostat büyümesi olanlara uyarılar:

- İhtiyacınız kadar su için

- Suyu, bir seferde çok miktarda içmek yerine, aralıklı ve makul miktarlarda tüketin

- Yatmadan 2 saat öncesinde su içmeyi bırakın

- Düzenli egzersiz yapın

- Stresinizi azaltacak uğraşlara daha fazla zaman ayırın

- Soğuk algınlığı ilaçları idrar yakınmalarını artırabilir; doktora danışmadan kullanmayın.

- Alkolden kaçının

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Soğuktan, çok, etkilenen, organların, başında, prostat, geliyor
Yorumlar
Haber Yazılımı