Haber Detayı
10 Ocak 2018 - Çarşamba 23:59
 
Sokakta Çalışan Çocuklar, Büyükşehir'e Emanet
Onlar daha çocuk ama sokakta mendil satarak, ayakkabı boyayarak ya da arabaların camlarını silerek aile bütçesine katkı sağlamaya çalışıyorlar.
Ankara Haberi
Sokakta Çalışan Çocuklar, Büyükşehir'e Emanet

Ankara Büyükşehir Belediyesi, maddi imkansızlıklardan dolayı zamanlarının büyük bir bölümünü sokakta geçiren çocuklara sahip çıkıyor. 1993 yılından beri faaliyet gösteren “Ankara Büyükşehir Belediyesi Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi”; okula giden ya da gidemeyen çocuklara da kucak açıyor. Merkez, sokakta çalışan çocukların hem topluma entegre olması hem de ihmal ve istismarının önlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

İlgi alanlarına ve yeteneklerine göre branşlaşarak çocuklara ihtisas kazandırmayı amaçlayan merkez; eğitim destek hizmetleri, sportif faaliyetler, sağlık hizmetleri, psikolojik ve sosyal destek hizmetleri sağlayarak çocuklara daha kaliteli bir yaşam sunmak için imkanlarını seferber ediyor.

Ücretsiz olarak evlerinden servislerle alınan öğrenciler, üç öğün sıcak yemek yiyebiliyor, berber ve çamaşırhane hizmetinden yararlanabiliyor.

ÜYESİ OLDUĞU MERKEZE EĞİTMEN OLARAK DÖNDÜ

Sokakların tehlikeli karanlığından çocukları koruyarak aydınlık bir gelecek sağlamayı amaçlayan merkez sayesinde bir çok genç de hayata tutunuyor. Merkezde yetişenler içinde öğretim görevlisi olan da var, milli üniformayı giyerek ülkemizi temsil eden sporcular da...

10 yaşında ayakkabı boyacılığı yaparken bu merkezle tanışan Musa Yıldız, yıllar sonra Judo Antrenörü olarak aynı merkezde yeni yıldızlar yetiştiriyor. Hayat hikayesini anlatan Yıldız, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

"Bu merkez benim gibi birçok gencin hayatını değiştirdi, güzelleştirdi... Buradaki çocuklara baktıkça eski günlerimi hatırlıyorum. Hedefimiz, çocuklarımızın her şeyden önce vatanına, milletine, ülkesine faydalı bireyler olmalarını sağlamak. Sokakta çalışan çocuklarımızı ve gençlerimizi inşallah bu merkez kurtaracak."

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Sokakta, Çalışan, Çocuklar,, Büyükşehir'e, Emanet,
Yorumlar
Haber Yazılımı