Haber Detayı
27 Aralık 2015 - Pazar 22:28
 
Tacettin Türeli'den Etimesgut'ta AK Parti Değerlendirmesi
Etimesgut Belediye Başkanlığına 2014 yılı seçimlerinde aday adayı olan sanayici ve işadamı Tacettin Türeli ile AK Parti ve Etimesgut’u konuştuk.
Etimesgut Haberi
Tacettin Türeli'den Etimesgut'ta AK Parti Değerlendirmesi

2014 Yılında yapılan Belediye seçimlerinde AK Parti’den Belediye Başkanlığı’na aday adayı olan Tacettin Türeli, Etimesgut ve AK Parti ile ilgili düşüncelerini bizlerle paylaştı. Yerel seçimleri kaybetmenin nedeni olarak stratejinin iyi belirlenmemesi ve ekip çalışmasının yapılamaması olduğunu belirten Türeli, sorduğumuz sorulara yanıt verdi.

STRATEJİ VE EKİP HATASI!

FLAŞ: Etimesgut’tan Aday Adayı olduğunuz 2014 seçimlerini AK Parti neden kaybetti? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Seçim kaybedilmesiyle ilgili bir teşhisiniz oldu mu?
TÜRELİ: Belediye seçimlerinde aday ile birlikte ekip ve strateji çok önemlidir. Stratejini iyi belirlersen sonuç alırsın.2014 yılındaki seçimde ben aday adayı oldum. Adayımız ile birlikte de çalıştım. Bu başarı bir ekip meselesidir. Stratejiyi iyi belirleyemedik, stratejik olarak Eryaman’daki oylarımızı alamadık. Eryaman önemli bir bölge. Burada yeterli bir çalışma yapılamadı ve oylarımızı artıramadık. Sonuç olarak 7 bin 732 gibi az bir oy farkıyla belediye seçimlerini kaybettik. Zamanında tedbir alamadık, starejilerimizi netice olarak zamanında uygulamadığımızdan dolayı böyle bir sonuçla karşılaştık.

FLAŞ: Seçim sonuçlarına baktığımız zaman Belediye Başkanlığı’nda oyların düştüğü, diğer yandan Belediye Meclis Üyeliğinde ise oyların artarak AK Parti’nin birinci parti olduğunu görüyoruz. 2014’te adayın Etimesgut’ta tutmadığını söyleyebilir miyiz?
TÜRELİ: Belediye Başkanı Adayının kucaklayıcı olması, herkese kapısının açık olması lazım. Ekip çalışmasına da önem vermeli. Birlik ve bütünlük içerisinde seçim çalışmasını yapamazsan seçmen meclis üyelerine oyunu verir ama adaya oyunu vermez. Biz burada meclis üyeliğinde MHP’ye yaklaşık 15 bin gibi bir fark attık. Belediye Başkanlığında ise 7 binin üzerinde oy ile geriye düştük. Bu da demek oluyor ki Etimesgutlu seçmen bilinçli olarak oy kullandı, AK Parti seçmeni oyunu kullanırken adayın özelliklerini de gözünün önüne getirerek oy verdi. Demek oluyor ki biz stratejik hatalar yaptık. Yapmamız gerekenleri yapamamışız. Böyle bir sonuçla karşı karşıya kaldık.

ERYAMAN ÇOK ÖNEMLİ!

FLAŞ: Son yapılan seçimlerde de görülüyor ki, örneğin 1 Kasım Genel Seçimlerinde AK Parti Etimesgut’ta 1. parti ve oyları 150 binlere dayandı. Ancak yerel seçimlerde ise bu tam tersine dönüyor. 2019 yılında yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimleri için 3 yıllık bir süreç var. Bu süreçte size göre AK Parti Etimesgut’ta ne yapmalı, seçimlere nasıl hazırlanmalı?
   TÜRELİ: Az önce de belirttiğimiz gibi özellikle Eryaman Bölgesinde AK Parti oylarını artıramadı demiştim. Gerçekten burası nüfus yoğunluğu bakımından da önemli bir bölge. Eryaman, Elvankent, Bağlıca gibi bölgelerde oyunuzu artıramadığınız müddetçe merkez mahallelerde birinci parti çıksanız bile bu size seçim kazandırmıyor. O nedenle Eryaman’a daha fazla önem verilmeli diye düşünüyorum. Burada 6 mahallemiz bulunuyor. Bu mahallelerde gerek teşkilatımızın ve gerekse partimizin genel olarak çalışmalarını ciddi olarak sürdürmesi lazım.
   Eryaman’da oyumuzu artırmadığımız sürece bizim Etimesgut’ta seçim kazanmamız çok zor. Burayla ilgili özel bir çalışma yapılmalıdır. Oylarımızı artırmalıyız. Sanki burada kenarda kalmış bir bölge, ulaşılamayan bir bölge olarak görülüyor. Eryaman, Etimesgut’ta seçim kazanabilmek için anahtar rolünde. Şimdiden Eryaman ile ilgili geniş bir çalışma içerisine girilmeli, gerek Merkezi Hükümetimizin yatırımları, gerekse Büyükşehir Belediyemizin yatırımları ve hizmetlerinin yanı sıra İlçe Teşkilatımızın da yapacağı planlı-programlı çalışmaları ile Eryaman’da oylarımızı artırabilir ve 2019’da hedeflediğimiz sonucu alabiliriz.

   FLAŞ: Peki siz kendi adınıza ne tür siyasi çalışmalar yapıyorsunuz? 2019’da da varmısınız?
   TÜRELİ: Ben uzun yıllardır buradayım, Eryaman bölgesindeyiz. Sanayiciyim, işadamıyım ve Eryaman bölgesinde tekstil üzerine işyerim var. Müşterilerimin büyük bir bölümü de CHP’lilerden, sosyal demokratlardan yani Eryamanlılardan oluşuyor. Bizim buradan alışveriş yaparlar. Geçici seçim hükümeti döneminde Kültür Bakanı olan Sayın Yalçın Topçu’nun yaklaşık 3 ay danışmanlığını yaptım. Bu yıl yapılan seçimlerde milletvekili aday adayı olmuştum. Allah nasip ederse, siyasete devam ediyoruz ve 2019 yılında da siyasette olmayı düşünüyorum. Zaten halkımıza hizmet etmenin yolu siyasetten geçiyor. Biz de tecrübelerimizi, deneyimimizi halkımıza yansıtmak, hizmetler noktasında varolmak istiyoruz.

   FLAŞ: 2014 seçimlerinde AK Parti’den aday adayı olduğunuz Etimesgut Belediye Başkanlığı şu anda MHP’li Enver Demirel’in elinde. Peki siz, seçimlerden bu yana geçen süre içinde Sayın Demirel’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Eksikleri, fazlaları, yapamadıkları size göre nelerdir?
   TÜRELİ: MHP’li arkadaşlarımız çalışıyorlar. Ama özellikle ben şunu belirtmek istiyorum. AK Parti’li kadrolar, 13 yıldır iktidarda nasıl güzel hizmetler vermiş ve vermeye devam ediyorsa, belediyecilik anlamında da daha iyi hizmetler veriyorlar. Etimesgut’ta da belediyecilik anlamında AK Parti’nin daha iyi hizmetler vereceğine inanıyorum. Zaten bunun örneklerini diğer belediyelerimizde görüyoruz. Biz de mevcut belediye yönetiminden daha iyi yapacağımız düşüncesiyle yol çıktık. Halkımız şunu iyi bilsin ki, AK Parti kadroları mevcut belediye yönetiminden daha iyi hizmet edecek, daha güzel yatırımlar yapacak kadrolardır.

   ETİMESGUT İŞ MERKEZİ

    Örneğin, yıllardır Etimesgut merkezimizde kanayan bir yaramız var. Etimesgut İş ve Ticaret Merkezi. Buranın acilen çözülmesi gerekir. Burası atıl vaziyette bekliyor. Her geçen zaman belediyemizin de zararına, halkımızın da zararına. Etimesgut İş ve Ticaret Merkezi’ne ne yapılacaksa biran önce yapılarak Etimesgut’a kazandırılması şart. Hatta belediyenin ilk yapacağı iş olmalıdır.
   2014 yılında Belediye yönetimi AK Parti’li kadroları geçseydi, en fazla 3 ay içerisinde burası çözülürdü. Buna inanıyorum. Zaten halkımız da gerçekleri görebiliyor. AK Parti’li bir belediye yönetimi işbaşında olsaydı Etimesgut’ta hizmetlerin daha çok geleceğini, daha fazla yatırım yapılabileceğini herkes biliyor.

AK PARTİ NELER YAPMALI?

    FLAŞ: Peki önümüzdeki süreçte AK Parti’nin Etimesgut’ta neler yapması gerekir. Zaman hızla akıp geçiyor. Seçimlere nasıl bir strateji ile gitmeli?
   TÜRELİ: Etimesgutumuz, ülkemizde nüfus artışının en yoğun yaşandığı ilçelerimizin başında geliyor. Şu anda 500 binleri geçen nüfusun 2019 yılında 650 binlerin üzerinde olmasını bekliyoruz. Hızlı büyüyoruz ve hızlı gelişiyoruz. Bağlıca, Yapracık, Turkuaz Konutları ve asıl önemlisi Eryaman bölgesi. Artan nüfusumuz ile birlikte sorunlar da beraberinde büyüyor. Bu sorunların çözümü noktasında gereken tedbirlerin şimdiden alınarak geleceğe yatırım yapılması gerekiyor. 3 yıl sonrasını, 5 yıl sonrasını görebilmek önemli. Etimesgut’un sağlıklı gelişmesi yine AK Parti ile olacaktır. Bu yüzden şimdiden çalışmalarımıza ara vermeksizin sürdürmeliyiz. Hem İlçe teşkilatımızla, hem İl Teşkilatımızla, hem de Büyükşehir Belediyemiz ile bu işi hep birlikte yapmalıyız.
   Ulaşamadığımız yerlere ulaşarak kazanamadığımız seçmenleri kazanmalıyız. Özellikle Eryaman bölgesine ağırlık vermemiz gerektiğini söylüyorum. Çünkü Eryaman hem kolay bir bölge hem de ulaşamadığınız takdirde zor bir bölge. AK Parti olarak bizlerin Eryaman’ın en hücra köşesinde bile olmamız şart. Eryaman’ı kazandığımız takdirde Etimesgut seçimlerinde, Belediyede çok güzelsonuçlar alacağımıza inanıyorum. Hedefimiz Belediye Başkanlığını kazanmak ise bizim Etimesgut’un her yerinde olmamız lazım.  

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut, Belediye, Başkanlığına, 2014, yılı, seçimlerinde, aday, adayı, olan,
Yorumlar
Haber Yazılımı