Haber Detayı
19 Ağustos 2017 - Cumartesi 15:00
 
Tahir Çalgüner: Yemezler Bu Yolları ODTÜ Rektörü!
ODTU Rektörü Ver-şan KÖK'un, ODTU Yolları basin acıklamasina Tahir Çalguner'den tepki geldi.
Güncel Haberi
Tahir Çalgüner: Yemezler Bu Yolları ODTÜ Rektörü!

Çalguner; Rektor tunel yolun yapim teknigi uzerinden bir algi yonetimi yaparak, toplumu yol gecisi icin hazirlamaya yonelik fiili  bir zemin yaratmaya calisiyor. 2. Yolun tunel yada degil gecmesi onemli degil.Yolun toplam guzergahi sakat diyen Çalguner; Rektor tunelin pahali yontemini ön plana cikararak;  Tunel yolun maliyetinin bir baska alandan ve muhtemelen bir rantsal  kullanimdan karşilanmasi secenegi gundemde.Bu bir danisikli dovustur.Gaz alma ve camiaya ölümü gösterip tunel yolun pahali yapim teknigine razi ederek, bir tasla iki kus vurmak istiyor.Madem yola karsi neden dava acmadi? Yada odalar Yollarin islendigi onayli 100.000 ölcekli  Ankara Çevre Düzeni
Plani 2038, ana ulasim semasina dava acilmadi..diyerek, ODTU Rektörunu samimi olmaya ve algi yonetimleri  ile kayikci kavgasi yada cambaza bak oyunlari ile toplumun ve camianin gundemini mesgul etmemesini, sadete gelmesi gerektigini vurguladi.Meslek odalarinin tünel yol olmasina dair actiklari sit davasina indirgediler.Acilan davaların da;  " yol guzergah davasi"  olmadıgıni belirten Çalguner; ODTU yollari davasi hukuken ortada  bilincli olarak birakildi.Bulanik suda balik avlaniyor dedi.

Yol guzergahinin tumune iptal davasi acilmasi gerektigini vurguladi.Tartismalarin ODTU ve tunel yolun yapim teknigi ve maliyet tartismalarina indirgenmesinin ; Buyuk resmi Ankara halkinin gundeminden kacirmaya yonelik oldugunu biliyoruz. dedi.

ODTÜ yönetiminden ’yol’ açıklaması:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, ODTÜ’den geçmesi planlanan ve Malazgirt Bulvarı ile Bilkent Bulvarı’nı birleştirecek olan 2,1 kilometrelik tünel yolun aç-kapa yöntemiyle yapılmaması gerektiğini düşündüklerini söyledi. Kök, aç-kapa yönteminin yapım aşamasında hem doğaya hem de çevreye çok büyük zarar vereceğini düşündüklerini ifade etti.

ODTÜ Rektörü Kök, üniversitenin Rektörlük Toplantı Salonu’nda Malazgirt Bulvarı ile Bilkent Bulvarı’nı birleştirecek olan yol planına ilişkin açıklamalarda bulundu. ODTÜ ormanlarının Başkent’in akciğeri olduğunu söyleyen Kök, tünel yolun geçeceği alanın birinci derece doğal sit alanı olduğunu belirtti. Üniversite olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne iki alternatif yol önerisinde bulunduklarını ifade eden Kök, “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi ilan panosunda, 22 Haziran tarihinde, üniversitemizin batı kesimine isabet eden Bilkent Bulvarı bölgesinde, yol güzergahlarına ilişkin 1/25000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği, 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği askıya çıkarılmıştır. 2016 yılı Aralık ayında Üniversitemizin konuya ilişkin görüşleri, dayanakları ile birlikte iletilmesine rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğü bu görüşleri dikkate almayarak plan değişikliği yapmış ve askıya çıkarmıştır. Buradaki temel yaklaşım ODTÜ’nün batı kesiminden yani iddia edildiği gibi ODTÜ’nün yan kısmından değil, içerisinden 50 metre genişliğinde bir yol geçmesini öngörmektedir” diye konuştu.

“ESKİŞEHİR YOLU ÜZERİNDEKİ TRAFİĞİN

 KİLİTLENMESİNE NEDEN OLACAKTIR”

Kök, askıya çıkarılan plan değişikliklerinde üniversitenin arazisi içinden geçecek şekilde Eskişehir yolu ile aynı kademede bir yol öngörüsü bulunmasının ulaşım planlaması alanının yol kademelenmesine ilişkin temel ilkeleri açısından sakıncalı olduğunu belirterek, “Eskişehir yolu Ankara kentinin omurgasıdır. Yol kademelenmesinde ana yol niteliğindedir. Bu yola bağlanan bir bağlantı yolunun kentin ana taşıyıcı omurgası ile aynı kapasitede bir yol olarak planlanmış olması yol kademelenmesi yaklaşımı açısından doğru değildir. Bu plan değişikliği, İncek bölgesindeki trafik yükünün söz konusu ana yol üzerinden ODTÜ Bilkent sınırından, trafik yükü kapasite sınırına erişmiş olan ve çok ciddi trafik sıkışıklığı sorunu yaşanan Eskişehir yoluna akmasına yol açacaktır. Bu ise Eskişehir yolu üzerindeki trafiğin kilitlenmesine neden olacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Tahir, Çalgüner:, Yemezler, Bu, Yolları, ODTÜ, Rektörü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı