Haber Detayı
15 Ekim 2013 - Salı 19:45
 
Türkan Tan: Birleşe Birleşe Kazanacağız
Etimesgut’ta CHP’nin tek kadın Belediye Başkan A. Adayı olan Türkan Tan ile konuştuk..
Etimesgut Haberi
Türkan Tan: Birleşe Birleşe Kazanacağız


   Çalışmalar nasıl gidiyor?
    Uzun zamandır, kurduğumuz ekiplerle birlikte biz Etimesgut’ta ev ev geziyoruz. Benim çalışma sistmemim de böyle. 5 yıl önce bu Belediye Başkanlığı için kendimi hazırlamaya başladım. Gönül verdiğimiz bu yolda özetle 5 yıldır çalışıyorum. Arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Tek bayan aday adayı olduğum için Etimesgutlu-lardan, özellikle bayanlarımızdan çok büyük ilgi görüyorum.

   Potansiyel var, kazanma umudu çok.
   Aday sayısı 7’de kaldı. Bu yeterli mi?
   2009 yılında biliyorsunuz 18 kişi aday adayıydı ve sonradan 8’de düştü. İnsanlar umut ettiği sürece devam ediyor. Çok adayın olması, partimize olan büyük ilgiyi ortaya koyuyor. Ancak çok adayın olup olmamasından daha önemlisi 3 kişiyle yola çıkarsınız, kaliteli isimler ortaya çıkar ve seçimleri kazanırsınız. Böyle görmemiz gerekiyor. Evet Etimesgut’ta umut çok yüksek, kazanma şansımız çok yüksek. Zaten umudun olduğu yerde başarı daha çabuk gelir.

   Aday adayları arasında uyumlu bir çalışma var mı?
   Evet, bizler arasında herhangi bir polemik söz konusu değil. Hepimiz el birliğiyle partimizin başarısı için çalışıyoruz. İçimizden kim aday gösterilirse gösterilsin herkesin, sanki kendisi aday olmuş gibi çalışmalarını sürdüreceğine, partimize destek vereceğine eminim. Bu benim için de böyle, başka bir arakadaşımız için de böyle. Benim derdim, Etimesgut’ta CHP’nin kazanmasıdır. Hedefimiz bu! Ama bunu bir bayanla kazanması en büyük idealim. Aday olamasam da yoluma devam edeceğim, arkadaşlarımla beraber hep birlikte partimizin başarısı için çalışacağız.

   AKP’nin her 3 adayından bir bayan olacak. Bayanlardan da başörtülü aday olursa siz bunu nasıl değerlendirirsiniz?
   Başörtüsü veya türban diyelim. Bu konuya eşitlik bazında bakıyorum. Bir bayan başkanın kapalı olması veya açık olması çok önemli değil. Ama gönül istiyor ki devlet dairelerinde başörtüsünde yine eski sistem olsaydı. Sonuçta bu partinin kararı, AKP’nin alacağı bu karara saygı duymak lazım. Abes olmaz, muhafazakar kesimden oy alan AKP’nin oyları artar veya azalır bunu bilemeyiz. Başörtülü aday konusunu normal bir karar olarak görüyorum. Saygı duymak lazım.

   Aday olursanız, CHP Etimesgut’ta seçimi nasıl kazanacaksınız? Sizi diğer adaylardan ayıran özellik nedir?
   Etimesgut’un her sokağını, her caddesini adım adım gezerek; tüm insanlarımızla birebir iletişim kurarak ben kazanacağıma inanıyorum. Ben değil biz, CHP kazanacak!  Aday olursam kendimi şanslı göreceğim, partimin kazanma şansı daha da artacak. Çünkü 5 yıldır bu olaya hazırlanıyorum. Üstelik bir bayanım ve Etimesgut’ta biliyorsunuz partiler fazla bayan aday göstermiyorlar. Gerçekten 5 yıldır, hem partimin tüm kademelerinde çalışmaya devam ettim. Asla geri atmadım. Belediyeyi almak, halkın iktidarını almaktır. Halkın içinden gelen biri olarak belki sağlıkçı biri olmam bana avantaj getiriyor olabilir ama halkla yürümeyi çok seviyorum. Halkımızla el ele kolkola biz bu işi götüreceğiz.

   Aday erken açıklanmalı mı?
   Adaylar ne kadar erken açıklansa o kadar iyi olur. Çünkü beklemek bizleri biraz strese sokuyor. 6-7 aday arasındaki bu olumlu bağın, ilerleyen zamanlarda kopmasını da istemiyorum. Zaman uzadıkça stres artıyor, insanlar birbirini ötelemeye başlamadan adayın erken açıklanması doğru bir karar olacaktır.

   2009 Yılı seçimlerinde CHP tabanından MHP’ye oy gittiğini görüyoruz. Bu dönem böyle bir şey olacak mı?
   Biz giden oylarımızı geri istiyoruz ve alacağız. 8-9 bin civarında parti tabanımızdan MHP’ye oy gitmişti. Bunu hepimiz biliyoruz. Artık bu seçimde CHP tabanı oylarına sahip çıkacak hatta biz MHP’lilerden oy alacağız. Dün Enver Demirel’in seçilmesinde CHP oylarının büyük katkısı olmuştu. 2014’te ise partililerimiz, Etimesgutlular artık CHP’yi ve CHP’nin adayını tercih edecektir. Ben buna inanıyorum. Partimiz Etimesgut’ta güçlü, bunu herkes söylüyor. Şimdi sıra CHP’de, Etimesgut’a soysal demokrat belediyeciliğin elinin değmesi, bir kadın elinin değmesi şart. 23 yıldır Etimesgut’u sağ partiler yönetiyor. Benim bir şey anlatmama gerek yok. 23 yıldır neyi yapıp yapmadıklarını herkes görüyor. Herşey ortada.

   Artık kadınlar el atmalı diyorsunuz. Etimesgut’ta 300 binin üzerinde seçmen sayısı var ve bunun yarısı kadın seçmen.
   Aday adayı olarak yola çıktığım günden bu yana gerçekten partili-partisiz Etimesgutluların yoğun ilgisiyle karşılaşıyorum. Biz insanlarımızın kapılarını çaldığımız zaman, AKP’li , MHP’li, CHP’li diye çalmıyoruz. Bize kapılarını açan insanımızın gösterdiği ilgi bizi mutlu ediyor. Bize, türbanlısı da, başörtülüsü de kapısını açıyor. Hepsi sempatiyle karşılıyor, beni cesaretimden dolayı kutlayan erkekleri görüyorum. Bir bayan olarak bu da beni gururlandırıyor.

   Etimesgut’ta CHP’nin rakibi size göre ne?
   Kendisi mi yoksa bir başka parti mi?
   Ben MHP’yi  artık burada rakip olarak görmüyorum. AKP’yi rakip olarak görüyorum. Ancak onlarında oylarının düştüğünü hepimiz biliyoruz. İyi bir adayla Etimesgut’ta CHP’yi rakipsiz görüyorum. Biz çalıştığımız sürece rakibimiz olmaz, partimizin her zaman Etimesgut’ta bir gücü var. Biz bölüne bölüne seçim kaybediyorduk, ama şimdi birleşe birleşe kazanacağız.

   2009-2013 yılları arasındaki Enver Demirel dönemini nasıl değerlendiriyorsunuz.
   Zaman zaman MHP’ye oy veren kendi arkadaşlarımızla bir araya geliyorum. 2009 yılında, AKP kazanmasın diye MHP’ye oy verdiklerini söylüyorlar. Bu bana göre çok yanlış bir düşünce. Her parti özüne dönmelidir. AKP’de MHP’de özüne dönmeli. CHP Etimesgut’ta gerçekten çok güçlü. Kendi oylarını almasının yanında adayın da katacağı oylar ile seçimi mutlaka kazanacaktır. Bugün AKP ile MHP arasında bir fark göremiyorum. MHP’ye giden CHP oyları, bu kez gitmeyecektir. Zaten 5 yıldır Etimesgut’ta bugünkü belediye yönetiminin yaptığı ciddi anlamda bir çalışma yok.
   Esnafımızın, Etimesgut halkımızın durumu ortada. 500 bin nüfuslu olan bir ilçenin, üniversitesi var bir kümpüsü, bir yurdu bile yok. Biz gençlerimizi nasıl buraya çekeceğiz. Nasıl cazibe merkezi yapacağız Etimesgut’u. 23 yıldır sağ partiler Etimesgut’u geliştirecek ne yaptılar. Bakın, Etimesgut’un bir meydanı bile yok! İnsanlarımızın sohbet edeceği bir yeri bile yok.Etimesgut’u geliştirecek, cazibesini artıracak projeler maalesef yapılamamış. Tam teşekküllü bir hastanemiz bile yok. Sincan’ın gelişmesi de Etimesgut’a bağlı. Etimesgut’u ne kadar geliştirirsek Sincan’da o yönde artı olarak etkilenecektir.

   80 bin üzerinde oyu var CHP’nin.
  Aday beğenilmezse? Taban ne istiyor?
   Şimdi öyle güzel bir ortam var ki, şu anda gerçekten kim aday olursa olsun herkes onun peşinden gidecek. Ben diğer aday arkadaşlarımızla da görüşüyorum. Bizler kim aday olursa olsun birbirimizi destekleyeceğiz. Aday açıklandıktan sonra belki 1-2 gün bir kırgınlık olur ama davamız Etimesgut olunca hepimiz bu dava etrafında birleşeceğiz. Ben aday olursam, tüm arkadaşlarımızın da beni destekleyeceğine inanıyorum. Az önce dediğim gibi; bugüne kadar bölüne bölüne kaybetmiştik. Şimdi ise birleşe birleşe kazanacağız.

   Son olarak bir mesajınız olacak mı?
   CHP Neden Türkan Tan’ı seçmeli?
   Neden Türkan Tan, çünkü ben örgütten gelen biriyim. Örgüte çok eme verdim. Partimi en kötü döneminde bile yalnız bırakmadım, yanlış yollara gitmedim. Aday olarak ister beni seçsinler isterse seçmesinler, ben partimin kazanmasından yanayım. Ama gönül ister ki bu yola, bu seçimlere giderken aday olarak bir bayan seçilsin. Artık dürüst ve çalışkan bir kadına destek versin. Bir anneyi desteklesinler.

  Haber: İbrahim Keskin

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut’ta, CHP’nin, tek, kadın, Belediye, Başkan, A, Adayı, olan, Türkan, Tan
Yorumlar
Haber Yazılımı