Haber Detayı
19 Haziran 2017 - Pazartesi 12:18
 
Türkçemiz, Yabancı Tabelalarla Tehdit Altında
ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Türkçemizin asırlara meydan okumuş bir çınar olduğunu ve bu çınarın baltalandığını belirtti.
Ekonomi Haberi
Türkçemiz, Yabancı Tabelalarla Tehdit Altında

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Türkçemizin asırlara meydan okumuş bir çınar olduğunu ve bu çınarın baltalandığını belirtti. ÇELİKUS; “Gençlerimiz ve yaşlılarımız neredeyse farklı bir dil konuşuyorlar. Bu iletişim kopukluğu bizleri uçuruma doğru itiyor. Dilimiz yozlaşıyor ve bu yozlaşma devam ettikçe kültürümüz yozlaşıyor, kültürümüz yozlaştıkça değerlerimizi kaybediyoruz.”

ÇELİKUS; “Buna ek olarak sokaklarımızı ve caddelerimizi yabancı tabelalar istila etmiş durumda. Yabancı bir şehirde geziliyormuş ikilemi ortaya çıkmaktadır. Bu durum, turistler açısından da dikkat çekici olmaktan çıkmıştır. Kendi ülkelerinde gördükleri tabelaların aksine farklı bir ülkeye gelip farklı dillerde, otantik tabelalar görmek isteme eğilimleri daha yüksek.”

TABELALARIN YABANCILAŞTIRILMASI, KÜRESEL DAYATMADIR.

ESDER Genel Başkanı; “Tabelaların yabancılaştırılması, dünyanın tek tipleştirilmesi amacını taşıyan küreselleşme hegemonyasının bir tezahürüdür. Bu durumun en kısa zamanda çözüme ulaştırılarak şehirlerin ruhunu tekrar kazanması yegâne amacımızdır. Çünkü dil, millet olmanın en önemli şartıdır.“ dedi.

ÇELİKUS, bu yozlaşmaya derhal “Dur!” denilmesi gerekitiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: ”Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın yaptığı Türkçe kelime kullanılması talimatı ESDER’ de memnuniyet oluşturdu. Yıllardır verdiğimiz bir mücadelenin vücut bulduğunu görmek Türkçemizin geleceği açısından umut verici. ESDER olarak esnafımıza yaptığımız çağrıyı yenileyerek üye esnaflarımızdan, az da olsa tabelaları yabancı olanları Türkçe’ ye çevirme çağrısı yaptık. Görüyoruz ki 100 Türk sermayeli, Türkiye’ de üretim yapan firmalar bile ürettikleri ürünlere yabancı isimler veriyorlar. Bu başarılı firmaların dünyaya Türkçe isimler ile açılması Türkiyemizin ve Türk malının tanıtımı açısından önemli rol oynayacaktır. Bu firmalara yabancı isimler vermek tabiri caizse “bindiğimiz dalı kesmek”tir.“

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkçemiz,, Yabancı, Tabelalarla, Tehdit, Altında,
Yorumlar
Haber Yazılımı