Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 18:32
 
Türkiye'de Koronavirüs'te En Riskli Şehirlerimiz
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, en riskli 5 şehiri açıkladı. En çok merak edilen Türkiye'de Corona virüs'ün en riskli olduğu şehirler hangileridir, Korona virüs bitecek mi ve ne zaman bitecek sorularını da yanıtlayan Doğanay, dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgi verdi.
- Haberi
Türkiye'de Koronavirüs'te En Riskli Şehirlerimiz

Covid-19 salgını dünyada yayılmaya devam ediyor. Ülkemizde de son olarak 1236 vaka tespit edilmesinin ardından, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay pandemi için en riskli 5 şehir hakkında bilgi verdi. ‘’En riskli bölge İstanbul’dur, ikinci sırada Ankara vardır. Üçüncü sırada İzmir, sonrasında Antalya ve İran meselesi nedeniyle Van vardır.’’ ifadelerine yer verdi.

Koronadan korunmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Doğanay, virüsün etkileriyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hastanesindeki uzman doktor Mehmet Doğanay şunları söyledi:

Virüs grip gibi yayılıyor ‘’Bu yeni tip bir virüs, Vuhan’da Aralık ayında çıktı, sonrada Çin’e yayıldı. Daha sonra tüm dünyaya yayılarak bize kadar geldi. Başlangıçta hafif bir seyri var, böyle 8-10 gün kadar devam eden bir yayılma dönemi var. 3 vaka 5 vaka derken bir bakıyorsunuz ondan sonra bir patlama yaşanıyor. Bu virüs grip gibi yayılıyor. Solunum yoluyla bulaşıyor ve aldığımız önlemlerde solunum yollarıyla ilgili. El yıkama, hapşırırken, öksürürken yapılacaklar uygulanması gereken yöntemler. Enfeksiyonun girişi bugüne kadar alınan önlemler sayesinde gecikti. Bu bir başarıdır.’’

 

Vaka sayısı ne zaman azalacak?
Vaka sayısının yakın zamanda mutlaka azalacağını söyleyen Doğanay, ‘’Vaka sayısı mutlaka azalacaktır yani Nisan ayında havalar ısınınca insanlar alışveriş merkezlerinden çıkınca, evler ve kapalı alanlar daha çok havalandırılıp gerekli önlemleri de beraberinde alarak bu vaka sayısı Nisan ayında azalacaktır. Güneşin görülmesiyle, nemin azalmasıyla azalacaktır. Kafeler kapatıldı, sinemalar kapatıldı, okullar kapatıldı, üniversiteler kapatıldı. İki haftayı şunun için yaptık, bu dinamik bir kurul, iki hafta sonra durumu tekrar değerlendirelim.’’ dedi.
 
En tehlikeli yaş grubu 80 ve üzeri
Virüsün yaşlılarda daha ağır seyrettiğini söyleyen Doğanay, ‘’Görünen o ki iki hafta sonra Nisan ayına geldiğimizde Türkiye’deki durum nedir göreceğiz. Şimdi yoğun bakımda hastalar var, solunum yetmezliği çeken hastalar var. İlk ölen vaka yaşlı bir kişiydi. Bu hastalık yaşlılarda ağır seyrediyor, ölümcül oluyor. 80 yaşın üstündeki ölüm oranı çok yüksek. En tehlikeli yaş grubu 80 yaş ve üzeri. 60 yaşta da risk var ama ölümlere bakıldığı zaman Vuhan’da 80’in üzerinde ölüm oranı çok yüksek. İtalya’daki ölüm oranı daha yüksek. Çünkü Avrupa’nın nüfusu yaşlı. Bu sebeple Avrupa’da ölümler biraz daha fazla olacak gibi görünüyor. Mesela bir kişi iki kişiye bulaştırdığı zaman iki kişi 10 kişiye bulaştırıyor, sonrada rakam hızla artıyor.  ’’ dedi.
 
Hayat ne zaman normale dönecek?
Hayatın ne zaman normale döneceği konusunda da açıklama yapan Doğanay, ‘’Biz bu yeni çıkan Covid-19’un nasıl seyredeceğini bilmiyoruz ama şöyle bir durumumuz var, acaba bu enfeksiyon Haziran ayı gelince bitecek mi yani yazın azalacak, azalır. Haziran ayına doğru hemen hemen normal hayata yakın bir şekle döneceğimizi düşünüyorum. Benim kanaatim gelecek sene Kasım ayından itibaren havalar soğudukça yine koronavirüsü devam edecektir ancak vaka sayısı oldukça azalacaktır.’’ Dedi.
 
Haziran ayında oldukça azalacak
Türkiye’de koronavirüse karşı büyük önlemler alındığını söyleyen Doğanay, ‘’Zannediyorum ki bu önlemlerle birlikte, Nisan başında genel durumumuzu görürüz ve ondan sonra vaka sayısının azalacağını düşünüyorum, benim kendi düşüncem bu. Mayıs ayı içerisinde vaka görülebilir ancak daha az olacağını ve Hazirana doğru oldukça azalabileceğini düşünüyorum. ‘’
 
5 şehire dikkat
Virüsün yayılımı için 5 şehri uyaran Doğanay, ‘’ En riskli bölge İstanbul’dur, ikinci sırada Ankara vardır. Üçüncü sırada İzmir, sonrasında Antalya ve İran meselesi nedeniyle Van vardır.’’ ifadelerini kullandı.
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkiye'de, Koronavirüs'te, En, Riskli, Şehirlerimiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı