Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 01:35
 
Türkiye'deki Sevgi Evleri'nin Tamamı Araştırılsın
CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer Tokat’ın Turhal ilçesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sevgi Evleri’nde kalan çocuklara uygulanan işkencenin Meclis gündemine taşınmasını istedi.
Siyaset Haberi
Türkiye'deki Sevgi Evleri'nin Tamamı Araştırılsın

Konuyla ilgili Meclis araştırma önergesi veren Taşcıer, “Çocukların yaşadıklarını okuyunca kanım dondu. Onların çığlıklarını duymayan bir Meclis olamaz” dedi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Tokat’ın Turhal ilçesindeki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sevgi Evleri’nde, yaşları 4 ila 12 arasında değişen 26 çocuğa işkencede bulunulduğu ortaya çıktı. Çocukların, bu evlerdeki görevliler tarafından sistematik fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığı, ağır psikiyatrik ilaçları içmek zorunda bırakıldıkları haberleri üzerine açıklama yapan Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer konuyu Meclis gündemine taşıdı.

“ÜLKEDE NE KADAR SEVGİ EVİ VARSA ARAŞTIRILMALIDIR”

Taşcıer, olayı basın aracılığı ile öğrendiğini ifade ederek şunları söyledi “Haberi okuyunca kanım dondu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bünyesinde bir çocuk yuvasında yaşanan bu olaya seyirci kalamayız. Meclis konuyla ilgili derhal bir araştırma komisyonu kurmalı. Ülkede ne kadar Sevgi Evi varsa araştırılmalı. Kimsesiz ve bakıma muhtaç çocuklarımıza sahip çıkan Devletimiz buralarda çalıştırılmak üzere istihdam edilen kişilere kendi himayesindeki çocukları emanet ederken azami dikkat göstermeli. Çocuklara resmen sistematik bir biçimde şiddet uygulanmış ve bunlar delillerle ortaya koyulmuş. Bu olay karşısında Meclis derhal harekete geçmeli” dedi.

“KİM BİLİR BAŞKA SEVGİ EVLERİNDE NELER YAŞANIYOR?”

Çocukların “Yardım edin” çığlıklarının ses kaydı olduğunu vurgulayan Taşcıer, “Çocukların çığlıkları kulaklarımda çınlıyor resmen. Bu vicdansızlık karşısında kimsenin sessiz kalacağına inanmıyorum. Bakın çocuklara ağır psikiyatrik ilaçların yüksek dozda kullandırıldığı belirtiliyor. Çocuklardan birine, yetişkinlerde şizofreni ataklarında kullanılan bir ilacın günde 4 doz verildiği kaydediliyor. Bunlar çocukların yaşadığı işkencenin farklı boyutları. Kim bilir başka sevgi evlerinde neler yaşanıyor? Bu yüzden Meclis derhal konuya müdahil olmalıdır. Davanın ilk duruşması önceki görüldü. Tokat Milletvekilimiz Kadim Durmaz da davanın yakından takipçisi. Ben şahsen bir Milletvekili olarak bu konuda somut bir adım atılmadan içim rahat etmeyecek”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkiye'deki, Sevgi, Evleri'nin, Tamamı, Araştırılsın,
Yorumlar
Haber Yazılımı