Haber Detayı
02 Aralık 2017 - Cumartesi 10:42
 
Türkiye'ye Örnek Proje: Etimesgut Engelsiz Yaşam Merkezi
Etimesgut Belediyesi inşaatı tamamladı, çevre düzenlemeleri yapıldı, tefrişatı devam ediyor..
Etimesgut Haberi
Türkiye'ye Örnek Proje: Etimesgut Engelsiz Yaşam Merkezi

Etimesgut Belediyesi, Türkiye’nin en kapsamlı örnek engelsiz yaşam merkezini ilçeye kazandırdı. Merkezin inşaatı ve çevre düzenlemeleri ile birlikte Engelsiz Yaşam Parkı'nda çalışmalar tamamlandı. Merkezin içerisindeki, engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak donatıların yapımı ve tefriş çalışmaları devam ediyor. Bağlıca Mahallesi'nde yer alan 20 milyon TL değerindeki merkez 5 bloktan oluşuyor. Tesis hizmete girdiğinde engelliler ve aileleri için yeni bir yaşamın kapları açılacak.

KONAKLAMA HİZMETİ

Merkez açıldığında engelliler, durumlarına göre geçici olarak burada misafir edilebilecekler. Aileler, çocuklarını bu merkeze getirerek kendi özel işlerini halledebilecek, düğünlerine, cenazelerine gidebilecekler.

EĞİTİM ALANLARI

Merkez kapsamında engellilerin eğitimi için sınıflar ve atölyeler hizmet verecek. Hobi odaları, grup danışma ve serbest çalışma alanları, oyun-eğlence alanları, sosyal, bedensel, yönlendirme, hobi, özel eğitim, proje ve paylaşım salonları yer alacak.

SAĞLIK VE SOSYAL BİRİMLER

Merkezde tiyatro, konser, seminer gibi kültürel etkinlikler için kullanılabilecek çok amaçlı salon, sergi alanları, kütüphane, yemekhane ve kafeterya alanları olacak. Burada engelliler hem boş zamanlarını verimli şekilde değerlendirecek hem de meslek sahibi olacaklar. Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezinin de bulunduğu binada engellilere yönelik sağlık hizmeti verilecek.

RAHAT BİR NEFES ALACAKLAR

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, engelliler ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştıracak olan Türkiye’nin örnek engelsiz yaşam merkezini Etimesgut'a kazandırmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Demirel, "Anne ve babalarımız hep bana 'Başkanım, bana bir şey olursa engelli çocuğuma ne olacak? Çocuğumu bir yere emanet edip gidemiyorum' diyorlardı. Bu merkez açıldığında hem engellilerimiz hem de ailelerimiz rahat bir nefes alacaklar. Ailelerimiz, merkeze çocuğunu emanet edebilecek işlerini halledebilecekler. Burada engellilerimiz sosyalleşecekler, meslek öğrenecekler, zamanlarını keyifli ve kaliteli geçirecekler" dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkiye'ye, Örnek, Proje:, Etimesgut, Engelsiz, Yaşam, Merkezi,
Yorumlar
Haber Yazılımı