Haber Detayı
04 Mart 2016 - Cuma 01:15
 
Türkiye Bocce Şampiyonası, Kazan'da Başladı
Türkiye 1’inci lig Bocce Raffa Şampiyonası Ankara’nın Kazan İlçesi’nde başladı.
Spor Haberi
Türkiye Bocce Şampiyonası, Kazan'da Başladı

3 gün sürecek şampiyonada 47 takım yarışacak. 20 ilden yaklaşık 200 sporcunun katıldığı şampiyona gençler, büyükler ve bayanlar kategorisinde yapılacak. Her takımın 4 karşılaşma yapacağı şampiyona Pazar günü sona erecek.

Türkiye Bocce 1’inci Lig Raffa Şampiyonası Ankara’nın Kazan İlçesinde 20 farklı İl’den 47 takımın katılımıyla başladı. İstiklal Marşı ve Saygı duruşunun ardından şampiyonanın başlama atışını Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve BOCCE Federasyonu Başkanı Ahmet Recep Tekcan birlikte yaptı. Kazan Belediyesi tarafından yaptırılan ve Türkiye’nin ilk müstakil Bocce sahasında düzenlenen şampiyonada ilk kez katılan sporcuların da olduğu göze çarptı. Her takımda 3 sporcunun yarıştığı şampiyonanın ilk etabı Aralık 2015 yılında Kazan’da, ikinci etabı Mersin’in Toroslar İlçesi’nde yapılmıştı.  Türkiye Şampiyonasını belirleyecek 3. etabı ise Kazan’da başladı. 4 gün sürecek şampiyonanın ardından Milli takımı kadrosunun belirleneceği Türkiye seçmeleri başlayacak. Kazan Belediyesi ayrıca Temmuz ayında yapılacak olan Avrupa Şampiyonasına da ev sahipliği yapacak.  

“Alışık olmaya başladığımız şampiyonalardan birine daha ev sahipliği yapıyoruz” diyen Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk “ Bocce’nin merkez üssü Kazan oldu. Federasyon kurulduğunda 2008 yılında ilk sahayı yaptığımızda ve takımımız oluşturduğumuzda Kazan’da bazı çevrelerce çok ağır eleştirilere maruz kalmıştık. Bu bir vizyon meselesiydi. Bugün Kazan Belediye Spor altyapısında yetişipte Türkiye’nin değişik takımlarında mücadele eden yaklaşık 250 sporcumuz var. Bocce maliyeti en düşük olan ve her yaştan insanın rahatlıkla yapabildiği, şiddetin gramını içermeyen bir spordur. Böyle bir sporu Türkiye’ye kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Federasyon Başkanı Ahmet Recep Tekcan ise “Bocce bizim ata sporumuz. Eskiden köylerde aşık veya misket denilen oyunun adıdır. Büyüklerimizin oynadığı misket oyununun kurallarla belirlenmiş şekli.  İtalyanlar sahip çıktığı için adı Bocce olmuştur. Hattuşa kazılarında çıkan kalıntılarda bu sporun Anadolu’da 5 Bin yıl öncesinden var olduğu bilimsel olarak ortaya çıktı. Gazi Mustafa Kemal’in “Sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını severim” sözü Bocce ile çok örtüşüyor. Bocce ruhu temizliyor. Bugün Avrupa’da çok popüler olan bu spor dalı Türkiye’de de hızlı bir yükseliş içinde ve çok sevindirici bir gelişme. Türkiye şampiyonasına katılan tüm takımlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkiye, 1’inci, lig, Bocce, Raffa, Şampiyonası, Ankara’nın, Kazan, İlçesi’nde,
Yorumlar
Haber Yazılımı